Czy to we wnętrzach prostych i nowoczesnych, chłodnych skandynawskich, urządzonych w zmysłowym stylu glamour, czy romantycznych klimatach rustykalnych, drewno zawsze odgrywa pozytywną rolę.
Przeczytaj poradnik: **
Czy kierować się przy zakupie płytek ceramicznych i gresu**
Drewno: uniwersalny element aranżacji
Drewno wprowadza cieplejszy klimat, kontrastuje z materiałami chłodniejszymi, mniej naturalnymi, industrialnymi, bardziej zdobnymi. Stanowi też dla nich świetne tło: na ścianach, podłogach, w elementach wykończeniowych. Jednak ze względu na pewne ograniczenia tego materiału, nie nadaje się on do wykorzystania we wszystkich rodzajach pomieszczeń. Dlatego do rzadkości należą drewniane podłogi w kuchniach, łazienkach, czy salonach kąpielowych. Choć teoretycznie da się je zabezpieczyć przed wilgocią i zmniejszyć podatność na działanie wysokich temperatur, czy wręcz ognia, w praktyce... łatwiej położyć płytki ceramiczne.
„Drewno" mocniejsze od drewna
Oprócz pięknego i naturalnego wyglądu oraz ciepła, drewno, jak i produkty drewnopochodne, mają też pewne słabości. To pierwsze jest dość miękkie. Nawet najtwardsze deski dębowe, czy jesionowe da się porysować, gdy choć trochę się człowiek postara. Upuszczony na posadzkę cięższy przedmiot, z fantazją i nadmiarem energii bawiące się dziecko, duży pies i już: rysy, wgniecenia, starta powłoka lakierowa, czy olejowa. Do tego zabiegi pielęgnacyjne: cyklinowanie, odnawianie lakieru, pracochłonne olejowanie, pastowanie, froterka. Deski da się przynajmniej odnowić, naprawić. A porysowany panel, to konieczność wymiany co najmniej tego jednego panela. W dodatku wyglądu laminowanej podłogi nie uda się specjalnie poprawić. Nawet jeśli użyć preparatu nabłyszczającego do paneli, to mimo początkowego efektu, później podłoga zacznie wyglądać znacznie gorzej. Bo panele nie są stworzone do pastowania i nabłyszczania.
Nic więc dziwnego, że wielu ucieszyło funkcjonalne połączenie ozdobnych walorów drewna z właściwościami ceramiki. Płytki odwzorowujące naturalne usłojenie i kolory desek wolne są od ich słabości. Taka podłoga nigdy nie będzie równie ciepła i przyjemna w dotyku (chyba, że z ogrzewaniem podłogowym), ale znacznie bardziej odporna i łatwiejsza do utrzymania w czystości. Nie przestraszy się wilgoci, wysokich temperatur i psich pazurów. Wystarczy ją przemyć, ale można też wyfroterować – jeśli ktoś lubi.
Istotny jest jeszcze jeden aspekt takiej pseudodrewnianej – ceramicznej podłogi: naprawdę dobrze imitujący drewno materiał oprze się każdej modzie. Nie musimy mieć obaw, że za kilka lat nasze płytki wyją z mody. Dzięki temu, że tak udanie podszywają się pod deski, pasować będą do przeróżnych aranżacji i nawet całkowicie zmieniając styl wnętrza, nie trzeba będzie wymieniać podłogi, by dopasować ją do całości.
Bogata oferta płytek „drewnopodobnych"
Płytki ceramiczne stylizowane na drewniane to stosunkowo młody, ale bardzo popularny trend. Wprowadziło je do swojej oferty wielu producentów. Znajdziemy je w dossier marki Cermastic (kolekcja Drevo), Ceramiki Paradyż (kolekcje Woodentic, Quercia, Rovere, Noce, Ebano) , Opoczna (kolekcja Naturale), czy Ceramiki Tubądzin (kolekcja Forestic). Są tu produkty przeznaczone nie tylko na podłogi, ale i do układania na ścianach. Swoje typy znajdą tu zarówno wielbiciele swojskich klimatów, którym powinny przypaść do gustu płytki odwzorowujące delikatne, a zarazem wyraziste usłojenie dębu, jak i tropiciele egzotyki.
Dowiedz się: Jak układać posadzkę z płytek w garażu
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?