Bramy wjazdowe: co warto wiedzieć przy ich wyborze

J. Kornecka
Nowoczesna brama wjazdowaW przypadku bramy wjazdowej mamy do wyboru dwa typy konstrukcji – bramę przesuwną i skrzydłową. Pierwsze rozwiązanie oszczędza miejsce na podjeździe, ale wymaga zapewnienia określonej ilości wolnej przestrzeni wzdłuż płotu. W przypadku bramy skrzydłowej (najczęściej jest to konstrukcja dwuskrzydłowa), trzeba pamiętać, że powinna ona otwierać się do wewnątrz posesji (co zmniejsz dostępność miejsca na podjeździe).
Nowoczesna brama wjazdowaW przypadku bramy wjazdowej mamy do wyboru dwa typy konstrukcji – bramę przesuwną i skrzydłową. Pierwsze rozwiązanie oszczędza miejsce na podjeździe, ale wymaga zapewnienia określonej ilości wolnej przestrzeni wzdłuż płotu. W przypadku bramy skrzydłowej (najczęściej jest to konstrukcja dwuskrzydłowa), trzeba pamiętać, że powinna ona otwierać się do wewnątrz posesji (co zmniejsz dostępność miejsca na podjeździe). Wiśniowski
Brama wjazdowa jest elementem, który powinien być tak zaprojektowany, żeby był wygodny i praktyczny nie tylko dla domowników, ale i odwiedzających nas gości.

Bramy wjazdowe otwierane ręcznie odchodzą już do lamusa. W nowoczesnym budownictwie stosuje się bramy z napędem, które lepiej chronią nasz dobytek i są bardzo wygodne – można je otworzyć i zamknąć nie wysiadając z samochodu (pilotek lub smartfonem) – co docenia się szczególnie podczas brzydkiej pogody i zimą.

Przeczytaj: Automatyka do bram wjazdowych ułatwiająca życie

Rodzaje bram wjazdowych

W zależności od sposobu montowania najczęściej stosuje się dwa rodzaje bram wjazdowych:

  • bramy dwuskrzydłowe ze skrzydłami osadzonymi na zawiasach,
  • bramy przesuwne.

Obecnie najpopularniejszymi bramami wjazdowymi są te ostatnie. Sposób ich zawieszenia zależy od nas, do wyboru mamy bramy przesuwne szynowe oraz samonośne.

  • Brama przesuwna szynowa ma zazwyczaj szerokość wjazdu i przesuwa się na rolkach po szynie umieszczonej w podłożu. Standardowy system do jej montażu zawiera: motoreduktor, centralę sterującą, lampę ostrzegawczą, fotokomórki, nadajnik i odbiornik zdalnego sterowania. 
  • Brama samonośna jest znacznie dłuższa, gdyż wyposażona jest w przeciwwagę umożliwiającą pracę w podwieszeniu. Standardowy system do jej montażu zawiera: dwa siłowniki, centralę sterującą, lampę ostrzegawczą, fotokomórki, nadajnik i odbiornik zdalnego sterowania. 

Producenci coraz częściej oprócz skrzydeł bramy i elementów montażowych dołączają również mechanizm napędowy. Można go dobrać do każdego rodzaju bramy w zależności od jej masy oraz częstotliwości otwierania i zamykania. Przycisk do otwierania bramy można umieścić w słupku. Otwieranie i zamykanie bramy może odbywać się również z użyciem pilota lub zbliżeniowej karty magnetycznej (w tym przypadku wymagane jest otwieranie okna).

Wygodę z posiadania zdalnie sterowanej bramy wjazdowej docenimy najbardziej podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dla jej prawidłowego funkcjonowania ważny jest prawidłowy montaż i użytkowanie. Dobrze zamontowana, właściwie eksploatowana i regularnie konserwowana brama wjazdowa z napędem posłuży nam wiele lat, jeśli będziemy pamiętać o podstawowych czynnościach:

  • Szyna bramy przesuwnej, po której poruszają się rolki, powinna być zawsze czysta – gromadzący się na niej piasek czy suche liście mogą utrudnić jej działanie. Dlatego pamiętajmy o częstym wymiataniu gromadzących się tam zanieczyszczeń.
  • Zimą unikniemy awarii montując pod szyną niewielki moduł grzewczy, odpowiedzialny za topnienie śniegu i lodu, który może zablokować bramę. 
  • Bramy dwuskrzydłowe są z reguły najmniej kłopotliwe, trzeba jednak pamiętać, zwłaszcza zimą, o usunięciu sprzed wjazdu śniegu, aby nie doszło do przeciążenia, a nawet urwania zawiasów oraz nadmiernego zużycia się mechanizmów napędu.

Bramy z napędem powinno się poddawać okresowym przeglądom – ważne jest czyszczenie elementów elektronicznych, gdyż często do obudowy napędu dostają się na przykład insekty, albo małe gryzonie.

Planując montaż napędu do bramy, musimy pamiętać o doprowadzeniu w pobliże bramy przewodów elektrycznych zasilających mechanizm. Konieczna jest również puszka, do której podłączone zostaną elementy napędu.

Nie zapominajmy również o walorach estetycznych bramy wjazdowej, która jest częścią ogrodzenia domu i powinna stylem pasować do niego.

Uwaga! Jeżeli nasza działka jest zlokalizowana przy ruchliwej ulicy, powinniśmy zamontować bramę wjazdową tak, aby znajdowała się ona w miejscu zapewniającym bezpieczny wjazd i wyjazd samochodu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom