Bezpieczny dom. Jak uchronić się przed włamaniem

redakcja.regiodom, Michał Franczak; [email protected]
Rygiel, specjalna klamka i czujnik w drzwiach zewnętrznych zabezpieczają przed włamaniemRygiel, specjalna klamka i czujnik – dobrze zabezpieczone okna są ważne szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów.
Rygiel, specjalna klamka i czujnik w drzwiach zewnętrznych zabezpieczają przed włamaniemRygiel, specjalna klamka i czujnik – dobrze zabezpieczone okna są ważne szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów.
W okresie letnim, gdy domownicy poświęcają czas urlopom i wyjazdom weekendowym poza miasto, na okazję czekają włamywacze. Z tego powodu należy wyjątkowo starannie zadbać o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem.

Liczba kradzieży z włamaniem rośnie. Przykładowo na terenie województwa podlaskiego w ubiegłym roku wszczęto 735 postępowań o kradzież z włamaniem. W okresie wakacyjnym dodatkowo wzrasta ryzyko włamań z uwagi na wyjazdy urlopowe i pozostawianie mieszkań czy też domów bez opieki.

Sąsiad lepszy od alarmu

Włamywacze bardzo dobrze przygotowują się do włamań. Obserwują swoje ofiary dużo wcześniej, poznając zamożność i styl życia mieszkańców. Identyfikują rozkład pomieszczeń i słabe punkty, które mogą wykorzystać przy wejściu do wnętrza. Mieszkańcy czasem sami ułatwiają przestępcom zadanie, umieszczając zdjęcia domu na portalach społecznościowych, afiszując się swoim majątkiem, czy też opowiadając wielu osobom o swoim wyjeździe.

Informować o urlopie należy tylko zaufanego sąsiada, którego warto poprosić, by podczas naszej nieobecności, zwłaszcza wieczorami, stwarzał pozory obecności domowników. Może to być:

  • chwilowe otwarcie okien,
  • zapalenie światła,
  • wyjęcie ze skrzynki pocztowej zalegającej tam korespondencji,
  • zabranie ulotek pozostawionych na wycieraczce lub przy furtce.

Jest to świetny sposób na to, by zasygnalizować otoczeniu, że mieszkanie jest pod ciągłą opieką.

Na zasadzie wzajemności poprośmy również sąsiadów, by zwracali szczególną uwagę na nieznajome i podejrzane osoby „kręcące się" przy naszym mieszkaniu.

Bezpieczne okna

Najczęściej włamywacze dostają się do wnętrza przez okno. Dzieje się to przez wepchnięcie skrzydła do wewnątrz lub wybicie szyby. Zabezpieczyć nasze mieszkanie mogą okna z systemem antywłamaniowym. – Okna antywłamaniowe wyposażone są w bezpieczne szyby składające się z kilku warstw. Jedną z nich jest folia antywłamaniowa, chroniąca szybę przed wybiciem. Bezpieczne okna posiadają także specjalne okucia. Okucia antywłamaniowe mają dodatkowe zaczepy łączące skrzydło z ościeżnicą, co utrudnia wypchnięcie skrzydła. Okna można również wyposażyć w klamki, które uniemożliwiają otworzenie okna bez specjalnego kluczyka – wyjaśnia Marcin Szymanowski, Kierownik Działu Marketingu z firmy Sokółka Okna i Drzwi S.A.

Dodatkowym utrudnieniem dla włamywacza są kraty i zewnętrzne rolety antywłamaniowe. Kraty, ze względu na czynniki estetyczne, umieszcza się w okienkach garażowych czy piwnicznych.

Nawet najlepiej wyposażone okna i drzwi nie dają stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że kluczową kwestią w przypadku próby włamania jest czas potrzebny przestępcy na pokonanie przeszkody. Czym dłużej przestępca będzie próbował wejść do środka, tym większa szansa, że zostanie zauważony lub zrezygnuje z włamania.

Drzwi zewnętrzne kontra włamywacz

– Czas pokonania zabezpieczeń w drzwiach jest przedmiotem podstawowych badań antywłamaniowych. Odporność na włamanie określona jest w klasach od 1 do 6, przy czym klasy 1–3 mają zabezpieczyć skutecznie przed włamywaczem przypadkowym, natomiast klasy 4–6 powinny stanowić silny opór przed atakiem dobrze wyposażonego specjalisty – mówi Czesław Suski, ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL.

Zobacz poradnik: Drzwi antywłamaniowe - jak je wybrać

Wybierając drzwi zewnętrzne z pewnością warto zwrócić uwagę na ich konstrukcję. Mocna konstrukcja stawi opór włamywaczowi i nie ustąpi pod wpływem kopnięcia czy uderzenia. Bezpieczeństwo naszego mienia zależy także od połączenia skrzydła drzwiowego z ościeżnicą, dlatego też podczas zakupu warto zwrócić uwagę na zamki z odpowiednimi atestami oraz zabezpieczenia antywyważeniowe.

– Dodatkowe zabezpieczenia, które stosujemy w drzwiach, to bolce antywłamaniowe montowane od strony zawiasów oraz odpowiednia konstrukcja połączenia skrzydła z ościeżnicą, tzw. wręg antywyważeniowy – mówi Czesław Suski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom