Barszcz Sosnowskiego – jak rozpoznać tę niebezpieczną roślinę

redakcja.regiodom
Ostrzeżenie przed barszczem SosnowskiegoBarszcz Sosnowskiego jest szczególnie groźny w upalne i wilgotne dni, latem gdy kwitnie (czerwiec-lipiec) i owocuje. Barszcz Sosnowskiego trafił na nasze tereny w latach 50. ubiegłego wieku. Sprowadzono go z Kaukazu jako roślinę pastewną. Miał być wartościową paszą dla zwierząt, ale okazało się, że jest bardzo niebezpieczny nie tylko dla zwierząt, ale i ludzi. Przez ten radziecki eksperyment roślina nazywana jest „zemstą Stalina".
Ostrzeżenie przed barszczem SosnowskiegoBarszcz Sosnowskiego jest szczególnie groźny w upalne i wilgotne dni, latem gdy kwitnie (czerwiec-lipiec) i owocuje. Barszcz Sosnowskiego trafił na nasze tereny w latach 50. ubiegłego wieku. Sprowadzono go z Kaukazu jako roślinę pastewną. Miał być wartościową paszą dla zwierząt, ale okazało się, że jest bardzo niebezpieczny nie tylko dla zwierząt, ale i ludzi. Przez ten radziecki eksperyment roślina nazywana jest „zemstą Stalina". Agencja TVN/x-news
Barszcz Sosnowskiego jest jedną z najbardziej toksycznych roślin w Polsce! Walkę z nim utrudnia fakt, że jest to roślina inwazyjna - szybko odrasta i rozsiewa się na coraz większym terenie. Poparzenie wywołane przez kontakt z barszczem Sosnowskiego może doprowadzić nawet do śmierci.

W soku barszczu Sosnowskiego występuje szereg związków, z których najgroźniejsze dla człowieka są furanokumaryny. Unoszą się one w powietrzu i osadzają na wilgotnej skórze, dlatego już samo przebywanie w pobliżu rośliny jest niebezpieczne. Barszcz Sosnowskiego w okresie kwitnienia i owocowania jest szczególnie groźny w upalne i wilgotne dni.

Zobacz wideoJak bezpiecznie usunąć kleszcza 

Powoduje oparzenia skóry II i III stopnia. Ropne pęcherze, które się wtedy pojawiają na skórze, mogą goić się nawet przez kilka lat. A na ciele pozostają blizny na całe życie. Może też dojść do uszkodzenia oczu, dróg oddechowych, a nawet wstrząsu anafilaktycznego. W wyniku komplikacji po oparzeniu barszczem Sosnowskiego zdarzały się przypadki amputacji kończyn. Niestety dojść może nawet do śmierci.

Barszcz Sosnowskiego bardzo często mylony jest z barszczem zwyczajnym. Ten drugi nie stanowi jednak zagrożenia dla ludzi, a podrażnienia skóry (jeśli w ogóle powstaną) są podobne do tych, które występują po kontakcie z pokrzywą. Mimo to, osoby bardzo podatne na alergie nie powinny zrywać barszczu zwyczajnego. 

Źródło: Agencja TVN/x-news

Jak więc odróżnić te barszcze od siebie? Przede wszystkim barszcz Sosnowskiego jest dużo wyższy –osiąga ponad 4 metry wysokości. Natomiast barszcz zwyczajny ma zazwyczaj wysokość ok. 1–1,5 metra. Jest też dużo drobniejszy w budowie od barszczu Sosnowskiego. Znaczenie ma też wielkość kwiatostanów, które w kaukaskich okazach mają średnicę 30–80 centymetrów, a w zwyczajnych – kilka–kilkanaście centymetrów. Rośliny te odróżnia też pora kwitnienia. W czerwcu i lipcu kwitnie barszcz Sosnowskiego, a w lipcu i sierpniu – zwyczajny.

 

Kwiatostany barszczu Sosnowskiego odchodzą na boki od głównego pędu. Ich ułożenie przypomina szprychy parasola.
Kwiatostany barszczu Sosnowskiego odchodzą na boki od głównego pędu. Ich ułożenie przypomina szprychy parasola. Fot. Wolk9 (Pixabay.com)

 

Poparzenie barszczem Sosnowskiego – co zrobić?

W przypadku kontaktu z barszczem Sosnowskiego trzeba jak najszybciej dokładnie umyć skórę wodą z mydłem i skonsultować się z lekarzem. Bezwzględnie należy unikać słońca przez co najmniej 48 godzin!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom