Bambus w doniczce i w ogrodzie. Jak uprawiać bambusy jako rośliny pokojowe i ogrodowe? Radzimy, jakie wybrać

Joanna Turakiewicz
Bambusy mają urok egzotyki, ale można je uprawiać i w domu, i w ogrodzie.
Bambusy mają urok egzotyki, ale można je uprawiać i w domu, i w ogrodzie. pixabay.com
Bambusy należą do tej samej rodziny roślin, co trawy, jednak najczęściej są znacznie okazalsze od nich. Kojarzą się z egzotyką i Dalekim Wschodem. Trzeba jednak wiedzieć, że bambusy mają bardzo wiele gatunków i odmian, różniących się wielkością i warunkami, w jakich rosną. Niektóre są odporne na mróz – na tyle, że urosną również w polskich ogrodach. Inne bambusy mają na tyle kompaktowe rozmiary, że można uprawiać je w doniczkach. Radzimy, jak uprawiać bambusy w domu i ogrodzie, i które nadają się do czego.

Spis treści

Bambus? Nie! Dracena

Zacznijmy od wyjaśnienia kwestii, która często jest powodem nieporozumień. Wielu z nas ma w domach rośliny wyhodowane z zielonych poskręcanych, lub krótkich i prostych, często powiązanych w pęczki łodyg. Dostępne są one w kwiaciarniach i chętnie wykorzystywane przez florystów jako element bukietów, sprzedawane jako bambus i tak powszechnie nazywane. Nic bardziej mylnego. Ta popularna roślina to odmiana draceny (dracena Sandera). Lucky Bamboo, bo tak jest nazywana ta roślina, łodygą przypomina bambus, ale na tym podobieństwa się kończą.

Czytaj także:

Odmiany bambusów do doniczki i ogrodu

Wróćmy jednak do prawdziwych bambusów. Spośród przeszło 100 odmian tych roślin tylko nieliczne nadają się do domowej uprawy w doniczce. Większość z nich wymaga dość dużej wilgotności powietrza i sporego nasłonecznienia. O ile w polskim ogrodzie sprawdzą się mrozoodporne, jak Phyllostachys aurea, o tyle do domu lepiej zaprosić przedstawicieli odmian tropikalnych, lepiej znoszących warunki przegrzewanego często wnętrza. Sprawdzi się też w domowej uprawie odmiana Fargesia murielae 'Simba', jeśli otoczymy roślinę odpowiednią troską, zapewniając słoneczne stanowisko i wilgoć nie tylko ziemi, ale i powietrza.

Jaki bambus do ogrodu, a jaki do doniczki

Sposób uprawy zależy oczywiście od gatunku. W naturze bambusy występują na dużym obszarze, o zróżnicowanym klimacie. Dlatego wymagania poszczególnych gatunków też są różne. Ale dzięki temu można znaleźć rośliny i do domu, i do ogrodu. Istnieją takie bambusy, które wymagają w zimie temperatury ok. 10-15 stopni Celsjusza. Ich uprawa uda się, jeśli mamy możliwość wyniesienia ich do jasnego, nieogrzewanego intensywnie pokoju lub na ganek.

W ogrodzie doskonale sprawdzą się odmiany mrozoodporne, jak np. Fargesia robusta Pingwu (do -20 st. C), wspomniana Phyllostachys aurea (do –22 st. C), czerwony Fargesia jiuzhaigou (do –25 st. C) i wiele innych. Mrozoodporne odmiany są często zimozielone, co pomoże rozjaśnić smutny ogród zimowy. Ewentualne uszkodzenia wiosną można po prostu wyciąć, bo bambusy świetnie znoszą takie zabiegi.

Jest dużo domowych środków i sposobów, które pomogą w pielęgnacji roślin. Ale niektóre mogą zaszkodzić. Sprawdź, jak zrobić domowe nawozy i opryski oraz na co zwrócić uwagę. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

„Dodaj kroplę tego, a rośliny rozkwitną”? Niekoniecznie. Oto...

Jak uprawiać bambusy – podstawowe wymagania

Bambus bambusowi nierówny i każdy z nich ma inne wymagania. Już na etapie zakupu warto więc dowiedzieć się czegoś o roślinie i dobrać ją pod względem panujących w mieszkaniu warunków, a nie jedynie urody.

Chcąc uprawiać jedną z odmian światłolubnych, jak np. Bambusa multiplex Alphonse Karr, Riviereorum, czy Silver Stripe powinniśmy zapewnić im pełną światła wystawę południową lub południowo-wschodnią. Z kolei odmiany Chimonobambusa quadrangularis, Pleioblastus fortunei Variegatus, Pseudosasa japonica czy Sasa palmata wolą półcień, a inne jak Hibanobambusa tranquillans Shiroshima, Pleioblastus pygmaeus, Sasa vetchii czy Sasaella ramosa udadzą się na stanowisku zacienionym.

By zaspokoić, nieraz wygórowane, wymagania roślin, sadzimy je w żyznej i przepuszczalnej ziemi lub torfie o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Nie zaszkodzi wymieszanie go z odrobiną przerobionego obornika albo z nawozem długoterminowym, który oddaje substancje odżywcze stopniowo przez wiele miesięcy.

Czytaj także:

Bambus w doniczce – na co zwrócić uwagę

Doniczkę z otworem odpływowym umieszczamy na podstawku lub w osłonce. Doniczka powinna być nieco wyższa, by zmieściła się na jej dnie warstwa drenażu. Bambusy lubią bowiem wilgoć, ale to nie znaczy, że dobrze im zrobi długotrwałe stanie w przemoczonej ziemi. Lepiej podlewać je często mniejszą ilością wody, utrzymując podłoże stale lekko wilgotne. Rośliny uwielbiają też nawadnianie dolistne – za pomocą spryskiwacza, a przy odpowiedniej pogodzie dobrze im zrobi wystawienie na deszcz – na balkon lub do ogrodu.

Jeśli pod parapetem jest grzejnik, obowiązkowo wieszamy na nim ceramiczny nawilżacz powietrza. Warto też dodatkowo stawiać raz dziennie na kilka–kilkanaście minut włączony nawilżacz elektryczny, a obok samej doniczki postawić możemy wypełnione wodą naczynie o dość dużej powierzchni parowania (np. szeroką miseczkę), która parując dodatkowo nawilży powietrze wokół rośliny. W przesuszonym powietrzu te odporne raczej na choroby i szkodniki rośliny, mogą paść ofiarą przędziorków.

Sprawdź:

Dość łatwe jest też rozmnażanie większości odmian. Robi się to przez pobraną wczesną wiosną szczepkę o kilku pędach. Można też spróbować wysiewu nasion dostępnych w niektórych sklepach ogrodniczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom