Badania wskazują, że częste sprzątanie skraca życie! Domowe środki czystości, które szkodzą naszemu zdrowiu

Anna Skibicka
Anna Skibicka
Środki chemiczne, które szkodząŚrodki chemiczne, które używamy codziennie do sprzątania, prania czy zmywania mogą szkodzić!
Środki chemiczne, które szkodząŚrodki chemiczne, które używamy codziennie do sprzątania, prania czy zmywania mogą szkodzić! RODNAE Productions Pexels.com
Przedstawiamy domowe środki czystości i związki chemiczne, na które trzeba uważać, bo źle wpływają na nasze zdrowie.

Wielu z nas nie może sobie wyobrazić sprzątania bez używania detergentów. Wygoda i łatwość usuwania zabrudzeń przyćmiewa złą stronę działania chemicznych środków czystości. Warto zdać sobie sprawę, że ten sam środek chemiczny, którym wyczyścimy baterię łazienkową z kamienia, działa podobną mocną na nasze ręce czy drogi oddechowe. Detergenty mogą powodować podrażnienia skóry, migreny a nawet astmę i choroby płuc.

Źródło: Agencja TVN/ x-news

Środki chemiczne szkodzą naszemu zdrowiu

Øistein Svanes z Uniwersytetu w Bergen wraz z grupą innych naukowców przeprowadzili badania, w których wykazał, że zbyt częste sprzątanie z użyciem środków chemicznych może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Udowodnił, że wpływ detergentów zwiększa ryzyko powstania przewlekłego zapalenia oskrzeli czy nawet rozedmy płuc. Przerażający jest fakt, że panie zawodowo zajmujące się sprzątaniem, mogą mieć tak samo uszkodzone płuca, jak osoby, które dwadzieścia lat paliły paczkę papierosów dziennie.

Zobacz: Nietypowe zastosowanie spirytusu salicylowego

Badanie przeprowadzono na grupie 6 tys. osób, które były obserwowane przez ponad 20 lat. Badacze udowodnili, że chemikalia, które uszkadzają nasze drogi oddechowe wpływają również na wydolność płuc. Jednym ze wskaźników była natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa. Badanie to polega na maksymalnym wydmuchaniu powietrza w ciągu pierwszej sekundy wydechu. U testowanych kobiet z roku na rok wydolność malała od 3,6 ml do 3,9 ml, w zależności od tego, jak często wykorzystywały chemikalia.

Domowe środki chemiczne niebezpieczne dla naszego zdrowia

1. Odplamiacz

Odplamiacz zawiera substancję zwaną (2-BE) 2- (butoksyetoksy)etanol. W środkach do domowego użytku stężenie tego związku nie powinno przekraczać 6 proc. W niektórych odplamiaczach wynosi ponad 22 proc. Długotrwałe narażenie na tą substancję powoduje zapalenie skóry, podrażnienie oczu i nosa, bóle głowy oraz wymioty.

Związek ten można znaleźć również w płynach do mycia szyb, substancjach do czyszczenia kuchenek oraz preparatach do sprzątania na sucho.

2. Środek do udrażniania rur

Kiedy stosujemy substancje mocno żrące, duszą nas opary amoniaku. Podrażnia nie tylko skórę i oczy, ale również niekorzystnie oddziałuje na płuca. Dodatkowo zbyt częste stosowanie środków z amoniakiem może prowadzić do uszkodzenia nerek i wątroby.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele chemicznych substancji przedostaje się do naszego organizmu podczas sprzątania.
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele chemicznych substancji przedostaje się do naszego organizmu podczas sprzątania. Fot. jarmoluk (pixabay.com)

Amoniak występuje również w odplamiaczach, środkach do sprzątania łazienki i kuchni oraz wielu innych substancjach czyszczących.

3. Płynne środki do prania

Podczas kąpieli czy prania musi się pienić. Za tym procesem stoją trzy związki chemiczne: TEA (trietanoloamina, DEA (dietanoloamina) i MEA (monoetanoloamina). TEA powoduje alergie u dzieci, DEA podrażnia skórę, a MEA może powodować astmę.

Środki pianotwórcze można znaleźć w płynach do podłóg, do mycia naczyń, detergentach do sprzątania łazienki i kuchni.

4. Odświeżacz powietrza

Substancje zapachowe działają nie tylko drażniąco, ale również mogą wpływać na funkcjonowanie hormonów w organizmie. Ftalan jest jednym ze składników substancji zapachowych. Jest przyczyną zaburzeń hormonalnych, co prowadzi do problemów z reprodukcją.

Substancje zapachowe znajdują się w wielu środkach czystości np. mydło, płyn do kąpieli, dezodoranty i wszelkie zapachowe aerozole.

Przeczytaj: Nietypowe zastosowanie tabletek do zmywarki

5. Detergenty do prania

Jednym ze składników detergentów do prania jest etoksylan nanylofenolu. Badania potwierdziły, że ten związek chemiczny pobudza powstawanie komórek raka piersi.

Etoksylan nanylofenolu jest substancją składającą się na odplamiacze, substancje do prania czy odświeżacze powietrza.

Przed zakupem domowych środków do czyszczenia warto sprawdzić ich skład. Im jest ich mniej, tym lepiej.
Przed zakupem domowych środków do czyszczenia warto sprawdzić ich skład. Im jest ich mniej, tym lepiej. Fot. jackmac34 (pixabay.com

6. Zmiękczacze tkanin

Wśród substancji składających się na zmiękczacze tkanin można wymienić czwartorzędowe sole amoniowe. Związek ten ma działania podrażniające i uczulające. Wywołuje również astmę, która jest chorobą zawodową personelu sprzątającego.

Czwartorzędowe sole amoniowe znajdują się w uniwersalnych środkach do sprzątania.

7. Płyn do mycia naczyń

Triklosan, składnik m.in. płynu do mycia naczyń, wpływa szkodliwie na prawidłowe działanie hormonów. Dodatkowo Unia Europejska uznała ten związek chemiczny, jako podrażniający skórę i oczy.

Triklosan występuje w wielu produktach domowych, szczególnie w tych, które mają działanie antybakteryjne. 

Warto przeczytać: Nietypowe zastosowanie coli w domowych porządkach

8. Środki do czyszczenia toalet

Jednym ze składników środków do czyszczenia toalet jest wodorotlenek sodu. Jest to bardzo żrąca substancja, która w kontakcie ze skórą może powodować poważne oparzenia. Co więcej, opary tego związku podrażniają cały układ oddechowy.

Wodorotlenek sodu składa się również na środek do udrażniania rur czy płyn do czyszczenia kuchni i łazienki.

Naturalne środki do czyszczenia

Oczywiście, od razu nie usuniemy z naszych szafek wszystkich detergentów. Jednak by zmniejszyć niekorzystne oddziaływanie związków chemicznych można wprowadzić do użytku ich naturalne zamienniki. Pasta z sody oczyszczonej i octu świetnie zastąpi płyn do usuwania kamienia, a spirytus salicylowy sprawi, że lustra będą lśniły.

Najbardziej szkodliwe dla zdrowia są substancje w postaci proszku oraz aerozolu. Te najłatwiej przedostają się do naszych dróg oddechowych oraz wnikają w skórę. Dobrym rozwiązaniem jest używanie ściereczek czyszczących zamiast klasycznych detergentów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom