Aspidistra: jak pielęgnować tę roślinę doniczkową

Agata Kaźmierczak
Aspidistra w doniczceAspidistra jest rośliną małowymagającą. Nic jej nie będzie, jeśli zapomnimy o niej na jakiś czas. Czasem nawet warto to zrobić, choćby ze względu na fakt, że kwiat ten nie toleruje nadmiaru wody.
Aspidistra w doniczceAspidistra jest rośliną małowymagającą. Nic jej nie będzie, jeśli zapomnimy o niej na jakiś czas. Czasem nawet warto to zrobić, choćby ze względu na fakt, że kwiat ten nie toleruje nadmiaru wody. sklep.hydroponika.pl
Aspidistra to roślina bardzo wytrzymała na ekstremalne warunki. Nie zaszkodzi jej krótkotrwały brak wody i słońca. Aspidistra świetnie nadaje się do aranżacji balkonów, tarasów, a i w kompozycjach z innymi roślinami domowymi prezentuje się bardzo elegancko.

Aspidistra nawet w niesprzyjających warunkach, bardzo szybko się rozrasta. Dorasta nawet do 70 cm. Liście ma podłużne, ciemnozielone, osadzone na długich pędach. Kwiaty zaś mało widoczne, w kolorze fioletowym, pojawiają się u nasady liści. Aspidistra kwitnie od lutego do kwietnia.

Stanowisko odpowiednie dla aspidistry

Roślina toleruje zarówno jasne jak i zacienione stanowisko. Jednak nie powinniśmy wystawiać aspidistry na bezpośrednie promienie słoneczne, ponieważ efektem zbyt obfitego nasłonecznienia rośliny, może być brązowienie i zwijanie się liści. Przez cały rok może także stać w dowolnej temperaturze pokojowej. Stanowisko może być różnorakie, ponieważ roślina dostosowuje się do panującego natężenia światła i temperatury.

Polecamy: Kwiaty doniczkowe dla mniej i bardziej wprawionych miłośników roślin (ZDJĘCIA) 

Jak pielęgować aspidistrę

Roślina jest mało wrażliwa i prosta w pielęgnacji. Nie wymaga także skomplikowanych zabiegów. Nie bez powodu aspidistra nazywana bywa żelazną rośliną. Znosi przeciągi, kurz i niewielką wilgotność powietrza a także dłuższe braki wody. Dlatego roślinę tę podlewamy umiarkowanie. Liście będą błyszczały, jeśli przetrzemy je od czasu do czasu mokrą ściereczką. Zasilamy ją nawozami uniwersalnymi do kwiatów doniczkowych. 

Mimo że aspidistra zniesie wiele, to warto pamiętać, że najbardziej lubi wilgotną glebę, dzięki czemu szybciej rośnie, a liście nie tracą koloru. Najlepiej więc podlewać ją regularnie, ale umiarkowanie. Zimą rzadziej.

O aspidistrę nie powinniśmy się bać, bo mało tego, że nie jest wymagająca, jest odporna na choroby, które dość rzadko ją atakują. 

Rozmnażanie aspidistry

Podczas przesadzania na wiosnę, roślinę łatwo rozmnożyć przez podział. W tym celu korzeń aspidistry należy podzielić na dwie lub więcej części. Pamiętajmy jednak, że każda części powinna mieć co najmniej dwa liście. 

Ciekawostka

Aspidistry były bardzo popularnymi roślinami pokojowymi już na początku XX wieku i później. Ich legendarna wytrzymałość i odporność zapewniła im nawet "karierę literacką". Aspidistra stała się symbolem losów bohatera książki George`a Orwella "Wiwat aspidistra", wydanej w 1936 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom