Aranżacja jadalni w domu i mieszkaniu (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Kuchnia i jadalnia urządzone na białoStół rozdzielający kuchnię od pokoju dziennego to sposób na aranżację otwartej kuchni.
Kuchnia i jadalnia urządzone na białoStół rozdzielający kuchnię od pokoju dziennego to sposób na aranżację otwartej kuchni. Homebook
Gdy do stołu zasiada cała rodzina, posiłek od razu lepiej smakuje. Podpowiadamy, jak zaaranżować wygodną jadalnię ze smakiem.

Zaprojektowanie jadalni lub zacisznego kącika do spożywania posiłków jest sposobem na stworzenie ciepłej atmosfery w każdym domu. Jadalnia jest nie tylko luksusem, na jaki pozwolić sobie mogą właściciele domu o dużym metrażu. Można ją z sukcesem stworzyć niemal w każdym mieszkaniu. W blokach kuchnia często nie ma więcej niż 10 metrów kwadratowych, a i na tej powierzchni można ciekawie zaaranżować mała jadalnię.

Kuchnia otwarta, kuchnia zamknięta

Teraz już prawie co druga kuchnia jest otwarta, a taka powierzchnia pozwala na znaczną swobodę w projektowaniu wnętrza. To, czy nasza kuchnia powinna być otwarta czy tradycyjna, zamknięta, zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od tego, ile i co gotujemy (zapach potraw z kuchni otwartej szybko rozprzestrzenia się do innych pomieszczeń) oraz tego, czy lubimy otwarte przestrzenie, które sprawiają, że całe mieszkanie staje się optycznie większe.

Poczytaj też: Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię 

Radzimy, jak zaaranżować jadalnię w małych i większych mieszkaniach o różnych rozkładach.
– Jadalnią może stać się samodzielny pokój, ale również wyodrębnione miejsce w salonie lub kuchni – mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl. – W przypadku aneksów kuchennych, stół z krzesłami może rozdzielić przestrzeń pomiędzy stanowiskiem dla kucharzy a strefą dzienną mieszkania.

Otwarta przestrzeń kuchenna

W polskich domach i mieszkaniach już aż 44 procent stanowią kuchnie otwarte, a więc połączenie kuchni najczęściej z salonem. – Właściciele otwartych kuchni mogą puścić wodze fantazji podczas projektowania strefy jadalnianej – dodaje ekspertka. – Jest to przestrzeń prosta w zaaranżowaniu, ponieważ nie jesteśmy ograniczeni ścianami czy rozmieszczeniem drzwi. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest oddzielenie stołem kuchni otwartej na salon. Otrzymamy niepisany podział tych pomieszczeń, a dodatkowo nie zastawiamy pokoju dziennego krzesłami. Jest to pomysł, którego realizacja nie zajmuje wiele miejsca, bo stół najlepiej jest postawić za sofą lub kanapą, która jest odwrócona tyłem do aneksu.

Tak umiejscowiony stół będzie sprawiał podwójne wrażenie: jakby był i w kuchni, i w salonie. Otwarta przestrzeń pozwala na dowolne i proste przestawianie mebli według uznania. – Gdy spodziewamy się większej liczby gości, możemy przenieść stół bliżej kanapy, dzięki czemu uda nam się zdobyć więcej miejsca i przestrzeni – mówi dalej Poprawska.

Kuchnia na niewielkim metrażu

Małe mieszkania to zazwyczaj wszystkie małe pomieszczenia. Czasem trzeba rezygnować ze stawiania w salonie stołu z krzesłami. Bardziej praktyczne są mała sofa i kredens. To dlatego, żeby nie zagracać całej przestrzeni. Jak umeblować niewielką kuchnię? Przyda się tutaj prostokątny, wąski stół z niewielkimi czterema siedziskami. Te będzie można schować pod stołem. - Aby zachować wolną przestrzeń, warto umiejscowić go wzdłuż ściany, a gdy jest taka potrzeba, odsuwać go, zyskując miejsce do wspólnego spożywania posiłków – kontynuuje Anna Poprawska.

Gdy kuchnie są wyjątkowo małe, np. liczą około 5 metrów, dobrze jest przymocować do ściany ruchomy blat, który można wykorzystać nie tylko jako stół, ale również jako dodatkową przestrzeń podczas przygotowywania posiłków.

Warto też poczytać: Nowoczesna aranżacja kuchni 

– Zamknięte, duże kuchnie pozwalają na stworzenie prawdziwej jadalni ze stołem mieszczącym od czterech do ośmiu osób – zaznacza projektantka. – Warto w trakcie projektowania lub remontu podzielić pomieszczenie na dwie części: jedną typowo kuchenną, a drugą przekształconą w jadalnię. Może być to miejsce przeznaczone do spożywania posiłków przez domowników, ale równie dobrze do przyjmowania gości.

Kuchnia z salonem albo osobna

Wiele osób decyduje się na połączenie jadalni z salonem. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, ponieważ zaproszenie gości do pokoju dziennego, w którym znajduje się sofa oraz telewizor, stanowi praktyczny pomysł. Właściciele dużych mieszkań i domów mogą stworzyć w salonie lub w osobnym pomieszczeniu samodzielną jadalnię. W salonie należy wygospodarować miejsce, np.wzdłuż okien lub balkonu. W ten sposób uzyskamy ciekawy klimat i charakter miejsca. – W samodzielnej jadalni najlepiej jest zrezygnować z drzwi wejściowych, aby pomieszczenie pozostało otwarte – radzi specjalistka. – Warto także wstawić do niej niewielki kredens lub barek. 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom