Spis treści
Zwartnica a amarylis – czym różnią się te rośliny?
Roślinę, która kwitnie zimą w naszych domach, powszechnie nazywa się amarylisem. Jednak to błąd. W rzeczywistości jest to zwartnica, czyli hippeastrum.
Prawdziwe amarylisy mają zbliżony wygląd, ale różnią się terminem kwitnienia (zakwitają latem) oraz wymaganiami (są roślinami ogrodowymi, w Polsce uprawianymi sezonowo). Kwiaty amarylisów są nieco drobniejsze, za to jest ich więcej na łodydze (nawet do dwunastu), a łodyga jest pełna i najczęściej zabarwiona na bordowo. Jednak nazwa amarylis na tyle przylgnęła do roślin doniczkowych, że to właśnie jej używamy w artykule.
Zobacz: Kwitnące rośliny doniczkowe, łatwe w uprawie
Amarylis to roślina o pięknych, wielkich kwiatach, najczęściej białych, czerwonych lub różowych. Gdy już zdecydujesz się na uprawę amarylisa w warunkach domowych, możesz kupić kwiat w doniczce lub jego cebulkę. Bez względu na to, co wybierzesz, przy odrobinie wysiłku w twoim mieszkaniu oko cieszyć będą duże, kolorowe kwiaty oparte na długiej, sztywnej łodydze. Uprawa amarylisa w warunkach domowych nie jest trudna. Mimo to pamiętać należy o kilku ważnych zasadach.
Jak sadzimy cebulę amarylisa?
Amarylis to roślina cebulowa. Kwitnie zimą, często na przełomie grudnia i stycznia. Jednak okresem kwitnięcia rośliny możemy swobodnie sterować. By jednak amarylis zakwitł, podczas umieszczania cebuli w doniczce pamiętajmy, żeby 1/3 cebulki znajdowała się nad ziemią. Doniczkę stawiamy w miejscu bardzo nasłonecznionym, co przyspieszy wzrost rośliny. Na kwiat czeka się do ok. 8 tygodni. Pamiętajmy także, że kwiat często wyrasta bezpośrednio z cebuli zanim jeszcze pojawią się pierwsze liście.
Polecamy przeczytać
Jak dbać o cebulę amarylisa? Tajniki pielęgnacji tej rośliny
Najważniejsze w uprawie tej rośliny jest to, by cebula przeszła okres spoczynku i przesuszenia. Po przekwitnięciu, gdy liście rośliny już uschną, cebulę wyjmujemy z ziemi, oczyszczamy i umieszczamy w suchym, przewiewnym miejscu. Powinno w nim być chłodno - ok. 10-15°C). Po okresie spoczynku, trwającym od 6 do 8 tygodni, cebula ponownie nadaje się do uprawy. Umieszczamy ją zatem w doniczce i umiarkowanie podlewamy.