7 zalet powietrznych pomp ciepła. Dlaczego warto inwestować w te nowoczesne urządzenia

Artykuł sponsorowany
7 zalet powietrznych pomp ciepła. Dlaczego warto inwestować w te nowoczesne urządzenia7 zalet powietrznych pomp ciepła. Dlaczego warto inwestować w te nowoczesne urządzenia
7 zalet powietrznych pomp ciepła. Dlaczego warto inwestować w te nowoczesne urządzenia7 zalet powietrznych pomp ciepła. Dlaczego warto inwestować w te nowoczesne urządzenia Nibe-Biawar
Powietrzne pompy ciepła to wszechstronne urządzenia, które zapewniają optymalną temperaturę w domu o każdej porze roku, są wygodne w obsłudze i tanie w eksploatacji, a także ekologiczne. Poznaj ich główne zalety.

W powietrzne pompy ciepła warto inwestować! Dlaczego? Oto 7 głównych powodów – a wymieniamy tylko te najważniejsze. 

1. Pompy ciepła są wyjątkowo ekonomiczne
Pompy ciepła są bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Koszty eksploatacyjne sprowadzają się do rachunków za energię elektryczną, którą zużywa sprężarka urządzenia (dodatkowo trzeba uwzględnić niewielkie koszty corocznego serwisu). W przypadku domu o powierzchni 150 m² to około 2000 zł rocznie. Można je dodatkowo obniżyć, decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych (np. NIBE PV), które odpowiednio dobrane w całości pokryją zapotrzebowanie na energię elektryczną pompy ciepła oraz innych urządzeń domowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu opłaty za ogrzewanie domu, jego chłodzenie, przygotowanie ciepłej wody oraz prąd będą wynosiły ok. 30-40 zł co drugi miesiąc, czyli tyle, ile wynoszą opłaty stałe za prąd. Ocenia się, że zwrot nakładów finansowych w pompę ciepła oraz panele fotowoltaiczne następuje po 6-7 latach.

2. Jest tanio i drożej nie będzie
Decydując się na powietrzną pompę ciepła użytkownik nie musi wykonywać dodatkowych przyłączy (np. gazowych), czy budować takich elementów infrastruktury, jak kominy i kotłownia. A to wszystko wpływa na obniżenie kosztów budowy.
Dodatkowo nie trzeba obawiać się wzrostu cen paliw, bo pompa ciepła... z nich nie korzysta. Dlatego koszty ogrzewania nie wzrosną podczas okresu eksploatacji urządzenia.
Warto wiedzieć, że koszty zakupu i montażu pompy ciepła można znacząco obniżyć, korzystając z dotacji, np. w ramach programu Czyste Powietrze. Z kolei zakup i montaż paneli fotowoltaicznych można dofinansować z programu Mój Prąd. Korzystnym rozwiązaniem, które można łączyć z programami rządowymi, jest także organizowana przez firmę NIBE-Biawar - Szwedzka Dotacja do pomp ciepła NIBE.

3. Nie potrzebujesz dużo miejsca
Zaletą powietrznych pomp ciepła jest także ich kompaktowość. Urządzenia nie zajmują dużo miejsca, nie trzeba także spełniać dodatkowych wymagań dotyczących powierzchni kotłowni czy jej wentylacji, jak to jest w przypadku innych źródeł ciepła, łącznie z wygodnymi kotłami gazowymi. Przy urządzeniach typu SPLIT jednostkę wewnętrzną można umieścić np. w pralni, garażu czy ogólnym pomieszczeniu gospodarczym, a zewnętrzną – nawet na ścianie domu, nie zabierając powierzchni ogrodu.

4. Do grzania, chłodzenia i wentylacji
Pompy ciepła kojarzą się przede wszystkim z ogrzewaniem domu, ale to znacznie bardziej wszechstronne urządzenia. Do ich podstawowych funkcji należy też ogrzewanie wody (c.o.), produkcja ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) , także chłodzenie w okresie letnim (np. NIBE F2120, NIBE SPLIT lub NIBE F2040). Pompy ciepła mogą także współpracować z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła (np. NIBE ERS), zapewniając powietrze nie tylko o optymalnej temperaturze, ale też jakości. Warto też wiedzieć, że choć pompy ciepła najbardziej efektywnie współpracują z ogrzewaniem niskotemperaturowym, takim jak popularne ogrzewanie podłogowe (ale też ścienne i sufitowe), jest możliwe także zasilanie tradycyjnych, wysokotemperaturowych grzejników.

5. Wygoda i bezpieczeństwo
Pompy ciepła mogą zapewnić komfortową temperaturą w każdych warunkach – zimą ogrzeją, latem schłodzą. A do tego sterowanie nimi jest łatwe i proste. W przypadku pomp NIBE można to robić za pomocą wygodnego, intuicyjnego sterownika NIBE SMO lub aplikacji NIBE UPLINK. Dzięki niej możliwe jest sterowanie urządzeniem z dowolnego zakątka świata (gdzie tylko jest Internet). Poprzez system NIBE Uplink można uzyskać podgląd na aktualny status pompy ciepła oraz pobrać najnowszą aktualizację oprogramowania, zupełnie za darmo. Aplikacja umożliwia również zdalną diagnostykę pracy systemu grzewczego, co wpływa na niższe koszty serwisu. W przypadku wystąpienia zakłóceń w pracy pompy ciepła, za pomocą e-mail lub telefonu komórkowego system wysyła ostrzeżenie, które pozwoli na szybką reakcję serwisową.
Bezproblemowy jest także montaż, który trwa kilka dni, a podczas eksploatacji czeka nas tylko przegląd, wykonywany raz na rok. Oczywiście jedno i drugie musi być przeprowadzone przez uprawione osoby (np. Autoryzowanych Instalatorów i Serwisantów NIBE).
Równie ważne jest bezpieczeństwo. Eksploatacja pompy ciepła nie grozi wybuchem, czy zatruciem tlenkiem węgla. Dodajmy jeszcze, że praca pompy jest cicha i nieuciążliwa dla domowników.

6. Nie tylko do nowego domu
Pompy ciepła często kojarzone są z nowoczesnymi domami jednorodzinnymi. Ale urządzenia sprawnie działają także w domach starszych, poddanych termomodernizacji (w tym przypadku mogą współpracować z istniejącym źródłem ciepła, tworząc tzw. system hybrydowy). Można je także stosować w blokach wielorodzinnych, osiedlach domów jednorodzinnych, czy obiektach sportowych lub użyteczności publicznej. Oczywiście zawsze warunkiem dobrego działania jest projekt, uwzględniający indywidualne potrzeby i możliwości, a także – poprawny montaż. Zarówno przygotowanie projektu, jak i dobór odpowiednich urządzeń to zadanie dla specjalistów, takich jak Doradcy Techniczni NIBE.

7. Zawsze ekologiczne
Niezwykle ważne jest to, że pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii. Nie wytwarzają pyłów, ani innych zanieczyszczeń powietrza – dzięki nim można ograniczyć problem smogu, związanego z niską emisją, czyli taki, który w Polsce jest najbardziej uciążliwy i szkodliwy. Ponadto pompy ciepła to o 80% niższa emisja CO2 do atmosfery, czyli zmniejszenie efektu cieplarnianego, o którego fatalnych skutkach nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Brak zapotrzebowania na tradycyjne paliwa oznacza też zmniejszenie zapotrzebowania na ich wydobycie, a także krok w kierunku dekarbonizacji gospodarki, wymaganej międzynarodowymi umowami. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom