5 zastosowań myjki ciśnieniowej w ogrodzie i na działce

Artykuł sponsorowany
5 zastosowań myjki ciśnieniowej w ogrodzie i na działce5 zastosowań myjki ciśnieniowej w ogrodzie i na działce
5 zastosowań myjki ciśnieniowej w ogrodzie i na działce5 zastosowań myjki ciśnieniowej w ogrodzie i na działce Karcher
Ogród w pewnym stopniu odzwierciedla charakter osoby, która się nim zajmuje. Poza pielęgnacją roślin warto zadbać także o to, by panowały w nim czystość i porządek. Dzięki używaniu myjki ciśnieniowej prace ogrodnicze zyskają zupełnie nową jakość – będą efektywne i komfortowe.

W ogrodzie nie brakuje pracy przez cały rok, a za najbardziej pracowite okresy uważa się wiosnę i jesień. Właśnie wtedy wykonujemy najwięcej zabiegów pielęgnacyjnych dotyczących roślin, realizujemy też nowe projekty, takie jak zakładanie trawnika, skalniaka czy tworzenie wrzosowiska.

Jednocześnie wiele uwagi poświęcamy na utrzymanie porządku, a dotyczy to zwłaszcza mycia nawierzchni, brudnej po częstych deszczach. Ponieważ ta ostatnia czynność zajmuje nam sporo czasu, powinniśmy skorzystać z możliwości, jakie stwarza myjka ciśnieniowa. Dzięki niej zwiększymy skuteczność swoich działań czyszczących, myjąc różne powierzchnie szybciej i efektywniej.

Jak wykorzystać w ogrodzie i na działce myjkę ciśnieniową?

Dzięki relatywnie niskiej wadze, urządzenia ciśnieniowe są mobilne – łatwo je przenieść i dotrzeć z nimi do każdego miejsca w ogrodzie. Ich niewielki ciężar ułatwia pracę osobom starszym i słabszym fizycznie, choć trzeba uważać na generowaną przez myjki siłę odrzutu (gdy chwytamy je w dłonie, chwyt musi być mocny i pewny). Poza tym, nie zajmują one dużo miejsca i łatwo można je przechowywać, np. w garażu lub budynku gospodarczym. Są to również urządzenia oszczędne – zużycie wody przez myjkę w porównaniu z używaniem węża ogrodowego jest kilkukrotnie niższe. Ma to kolosalne znaczenie i dla ekologii, i dla naszego portfela.

Jedne z najpopularniejszych, urządzenia wysokociśnieniowe Kärcher, najczęściej wykorzystuje się do mycia twardych nawierzchni, schodów, ścian, ogrodzenia, ale także samochodu. Sprawnie uporają się też z chwastami rosnącymi w trudno dostępnych miejscach, np. w szczelinach między kostkami brukowymi czy cementowymi płytami. Najważniejsze parametry urządzenia, które poniekąd definiują jego zastosowanie, to ciśnienie wody oraz jej wydatkowanie, a także wydajność powierzchniowa.

Myjka ciśnieniowa

Źródło: Karcher 

1. Czyszczenie podjazdu i chodnika przed domem

Chodnik i podjazd przed domem brudzą się najszybciej, ponieważ są bardzo intensywnie użytkowane. Trzeba je czyścić regularnie, zwłaszcza gdy po deszczach są oblepione błotem i innymi zanieczyszczeniami. Czynność ta ograniczy nieczystości przynoszone do domu i nadmierny rozrost chwastów. Podniesie też poziom naszego bezpieczeństwa, gdyż zabrudzone nawierzchnie są śliskie.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów mycia tego rodzaju powierzchni jest zastosowanie myjki. Strumień wody, działając z dużą siłą, pomaga oczyścić z brudu szczeliny łączące elementy kostki brukowej, płyty chodnikowe i inne materiały budowlane.

Ostateczny efekt naszej pracy zależy także od rodzaju nawierzchni, jednak dla komfortu powinniśmy używać myjki, która tłoczy wodę pod ciśnieniem przynajmniej 120-130 barów i ma moc 1200-1600 W. W szczególności dotyczy to kostki brukowej, kamienia naturalnego (większości jego rodzajów) i płyt betonowych. Cement wytrzyma silny strumień wody tryskającej nawet pod dużym ciśnieniem. Ciśnienie warto natomiast zmniejszyć w przypadku cegły (rozbiórkowej, nie klinkierowej), plastrów drewnianych, piaskowca i innych mniej wytrzymałych materiałów.

Z reguły te ostatnie wykorzystuje się do budowy rzadziej uczęszczanych ścieżek, a nie głównego chodnika i podjazdu. Do czyszczenia nawierzchni nie powinno się stosować dysz punktowych. Bezpieczniejszy jest strumień płaski, który usunie brud, mech i zanieczyszczenia nieorganiczne, a przy tym przyśpieszy naszą pracę. Mocniejsze zabrudzenia, np. na porowatym materiale, można usunąć z zastosowaniem dyszy rotacyjnej. Do nanoszenia chemii używa się strumienia niskociśnieniowego.

2. Mycie schodów przed domem

Zasady mycia schodów przed domem są podobne jak powyżej. Tutaj metoda i wybór dyszy również zależy od jakości materiału. Zazwyczaj są to jednak powierzchnie gładkie, a materiał wytrzymały. Dlatego najskuteczniejszym sposobem będzie praca w trybie wysokociśnieniowym. Do umycia narożników i miejsc trudno dostępnych przyda się wyposażenie dodatkowe, np. PS 40 szczotka Power.

Większość myjek Kärcher nadaje się do płytek ceramicznych, drewna, kamienia i betonu (jest to kwestia ustawienia ciśnienia oraz zachowania odpowiedniej odległości lancy od czyszczonego elementu). Przy odpowiedniej regulacji, urządzenie usunie nawet osady, które gromadziły się na powierzchniach przez całe lata. Schody dodatkowo powinniśmy wyczyścić odpowiednimi detergentami, dopasowanymi do rodzaju materiału. Dzięki środkom czyszczącym zapewnimy im piękny połysk i świeży wygląd.

Myjka ciśnieniowa

Źródło: Karcher 

3. Mycie samochodu

Przy myciu pojazdów dobierzmy odpowiednią odległość i ciśnienie, z jakim woda opuszcza lancę. Zaleca się wybierać modele myjek o dobrej wydajności tłoczenia. Wtedy będzie można sprawnie korzystać z płaskiego strumienia wody i tym efektywniej wyczyścić auto.

Nie korzystajmy z dysz punktowych, które nie są przystosowane do mycia pojazdów. Podobnie wygląda sprawa z dyszami rotacyjnymi działającymi udarowo. Lancę trzymajmy pod odpowiednim kątem, nie wolno nam też zbliżać myjki do karoserii ani wylotu strumienia do uszczelek.

Najpierw powinniśmy dokładnie spłukać auto, dzięki czemu ograniczymy możliwość spowodowania drobnych uszkodzeń, np. przez piasek, który przyklei się do włosia szczotki. Następnie nanieśmy na nie chemię pod niskim ciśnieniem, a na zakończenie umyjmy i spłuczmy całą powierzchnię ponownie, tym razem płaskim strumieniem wody.

Często przy zabrudzonym samochodzie warto skorzystać z gąbki. Prawidłowe mycie auta zaczynamy od dachu, a kończymy je na oponach, wykorzystując do tego celu środki czyszczące, takie jak szampon samochodowy. Oddzielnie czyścimy felgi, do których można dokupić specjalistyczny preparat, jak również szczotki. Przydadzą się nam także lance do czyszczenia podwozia.

Po tym zabiegu pojazd dokładnie spłukujemy, tak by nie pozostała na nim piana. Przy częstym czyszczeniu samochodu myjką ciśnieniową powinniśmy go także woskować. Zauważmy, że umycie auta na działce, z użyciem własnej myjki, generuje znaczne oszczędności w porównaniu z korzystaniem z samoobsługowych myjni samochodowych.

4. Mycie altany na działce

W przypadku altany powinniśmy oczyścić nie tylko powierzchnię jej podłogi, ale także elementy konstrukcji, takie jak słupki i dach. Do tego rodzaju pracy przyda się nam lanca teleskopowa, lecz musimy posługiwać się nią ostrożnie ze względu na drewno, z którego powstają takie zabudowy. Lancę należy trzymać w odpowiedniej odległości od powierzchni altany (możliwie jak najdalej przy strumieniu płaskim).

Powierzchnię altany czyści się pasami na zakładki. Rodzaj detergentu zależy od materiału, z jakiego została wykonana, przy czym niektóre materiały, np. drewno egzotyczne, mają środki dedykowane konkretnym gatunkom. Do mycia większych powierzchni warto zastosować akcesoria do powierzchni płaskich T-Racer.

5. Mycie basenu ogrodowego

Stosując myjkę ciśnieniową, dokładnie umyjemy basen z osadu. Urządzenia powinno się użyć od razu po spuszczeniu wody, ponieważ zaschnięty brud trudniej będzie wyczyścić. Jeśli po spłukaniu wodą na ścianach i dnie zbiornika wciąż zalega osad i widoczne są przebarwienia, a powierzchnia jest szorstka, zaleca się poprawić zabieg, tym razem z użyciem detergentów.

Stosując środki czyszczące, zapewnimy odświeżenie i konserwację powierzchni basenu. Nie zapominajmy też o czyszczeniu takich elementów, jak wnęki od lamp basenowych, skimmer czy szczeble drabinki. W przypadku dużego basenu wykorzystajmy modele myjek mające dużą wydajność powierzchniową.

Co jest najważniejsze w stosowaniu myjki ciśnieniowej?

Najważniejsza zasada to odpowiednie użycie myjki, zgodnie z jej przeznaczeniem. Dotyczy to dopasowania modelu oraz wyposażenia dodatkowego do rodzaju obiektu, jaki mamy czyścić. Stosowanie odpowiednich lanc do mycia zapewni nam skuteczność i bezpieczeństwo. Często popełnia się błędy, które mogą doprowadzić do uszkodzenia czyszczonej powierzchni.

Wybór właściwej myjki ciśnieniowej to klucz do ułatwienia sobie pracy, zaoszczędzenia czasu i pieniędzy. Z wykorzystaniem odpowiedniego urządzenia to, co do tej pory było żmudne i wymagało wysiłku, wykonamy łatwo, sprawnie i szybko. Warto zwracać uwagę na różnice pomiędzy poszczególnymi modelami myjek, gdyż w ten sposób dobierzemy najlepszy sprzęt dla siebie. Bardzo ważne są również akcesoria dodatkowe, które w wielu przypadkach decydują o konkretnym zastosowaniu. 

Advertisement

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom