15 pomysłów na wykorzystanie ręczników papierowych w domu

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz
Ręczniki papierowe - niezywkłe zastosowania w domuRęczniki papierowe można wykorzystać na wiele sposobów, przedstawiamy najciekawsze zastosowania w domu.
Ręczniki papierowe - niezywkłe zastosowania w domuRęczniki papierowe można wykorzystać na wiele sposobów, przedstawiamy najciekawsze zastosowania w domu. yourbestdigs.com
Ręczniki papierowe - tani produkt o wszechstronnym zastosowaniu, nie tylko w kuchni. Zobacz, do czego mogą Ci się przydać ręczniki w rolce.

Ręczniki papierowe to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Nie każdy jednak wie, że ten produkt ma o wiele więcej zastosowań, niż jako ręcznik jednorazowego użytku. Przedstawiamy 15 nietypowych pomysłów na wykorzystanie ręczników papierowych w domu.

1. Usuwanie nadmiaru tłuszczu z potraw

Papierowe ręczniki przydadzą się do usuwania nadmiaru tłuszczu z frytek, smażonych kotletów, placków ziemniaczanych, a nawet rosołu! Jeśli chcemy zmniejszyć zawartość tłuszczu w tej potrawie, wystarczy ją przelać przez sitko wyłożone suchym ręcznikiem papierowym.

2. Podgrzewanie warzyw w kuchence mikrofalowej

Jedną z wad korzystania z mikrofali jest charakterystyczna gumowa konsystencja podgrzewanej żywności. Aby tego uniknąć, surowe lub ugotowane wcześniej warzywa musimy owinąć mokrym ręcznikiem papierowym. Dzięki temu uzyskamy efekt zbliżony do gotowania na parze.

3. Kiełkowanie nasion, np. rzeżuchy

Ręczniki papierowe przydadzą się także, gdy chcemy stworzyć swój mały domowy ogródek na parapecie. Bardzo popularną rośliną, którą uprawiamy na niewielką skalę w swoich domach jest rzeżucha. Można ją wysiewać na wilgotnej wacie lub właśnie na obficie zmoczonych ręcznikach papierowych. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie dopuścić do wyschnięcia podłoża.

4. Przedłużanie świeżości ziół i warzyw

Aby zachować świeżość ziół przez dłuższy czas, możemy je owinąć wilgotnym ręcznikiem papierowym. Z kolei w przypadku warzyw - włoszczyzny lub sałaty - postępujemy odwrotnie, w tym przypadku chodzi bowiem o pochłonięcie nadmiaru wilgoci. Do pojemnika lub worka z tymi produktami musimy włożyć suchy ręcznik papierowy.

5. Przedłużanie świeżości pieczywa

Takim samym sposobem - jak w przypadku warzyw i ziół - przedłużymy trwałość chleba. Świeży chleb oraz ten gotowy do zamrożenia możemy owinąć suchym ręcznikiem papierowym. Właściwości pochłaniania wilgoci przez papier spowodują, że pieczywo będzie zdatne do spożycia przez dłuższy czas.

6. Błyskawiczne chłodzenie wina i innych napojów

Papierowe ręczniki umożliwią też szybkie schłodzenie butelek z alkoholem lub innymi napojami. Wystarczy owinąć butelkę takim ręcznikiem, spryskać wodą i wstawić do zamrażalnika na początek na 5-10 minut lub dłużej, w zależności od preferowanej temperatury.

7. Sposób na chrupiący boczek z mikrofali

Wydaje się to niemożliwe ale korzystając z mikrofali możemy uzyskać efekt jak po smażeniu na patelni! Znając pewien sposób, możemy uzyskać chrupiący boczek i to bez zabrudzenia kuchenki mikrofalowej. Co musimy zrobić? Po rozłożeniu boczku na miseczce lub talerzu przykrywamy go suchym ręcznikiem papierowym i nastawiamy kuchenkę na 2 minuty.

8. Filtr do kawy

W wyjątkowych sytuacjach, gdy zabraknie nam filtrów do kawy, możemy ratować się suchym ręcznikiem papierowym i używać go tak samo jak zwykłych filtrów.

Warto przeczytać: Młynek do kawy wraca do łask – czym charakteryzują się nowoczesne młynki do kawy 

9. Zabezpieczenie butelki z oliwą lub olejem

Aby zapobiec tłustym smugom na butelce od oleju owińmy ją ręcznikiem papierowym, a następnie gumką recepturką.

10. Ochrona garnków, patelni i porcelany

Przekładanie naczyń kawałkami ręczników papierowych to dobry sposób na ich zabezpieczenie przed zarysowaniem i zniszczeniem. Metoda ta sprawdzi się także podczas przeprowadzki - zapobiegniemy potłuczeniu delikatnej zastawy stołowej.

11. Walka z kurzem w trudno dostępnych miejscach

Powierzchnie na wysoko zawieszonych szafkach w kuchni to trudno dostępne miejsca, które w dodatku rzadko sprzątamy. Wysoka temperatura i pryskający w kuchni tłuszcz w połączeniu z kurzem tworzą wyjątkowo trudną do usunięcia, lepką powłokę. Aby temu zapobiec wystarczy wyłożyć te miejsca ręcznikiem papierowym i co jakiś czas wymieniać na nowy.

12. Zabezpieczanie kosza na śmieci

Przeciekający worek na śmieci, uciążliwe plamy i brzydki zapach nie będą dla nas już tak straszne, jeśli dno kosza wyłożymy kawałkami ręcznika papierowego. Dodatkowo możemy też posypać papier niewielką ilością sody oczyszczonej. W ten sposób ułatwimy sobie mycie kosza i zadbamy o higienę i estetykę tego problematycznego miejsca.

Przeczytaj też: Nietypowe zastosowania sody oczyszczonej w domu 

13. Pochłanianie wilgoci z zaplamionych książek i gazet

Chyba każdemu zdarzyło się kiedyś wylać coś na książkę lub zeszyt. Przełożenie stron kawałkami ręcznika papierowego to świetny sposób na usunięcie wilgoci z kartek.

14. Sposób na ślady po woskowych kredkach

Wszyscy rodzice znają ten problem - stół zamalowany kredkami. Jeśli były to kredki woskowe, to mamy szczęście, bo jest na to sposób! Na zabrudzoną powierzchnię kładziemy listek ręcznika papierowego i prasujemy żelazkiem nastawionym na niska temperaturę. W przypadku śladów po innych rodzajach kredek polecamy zastosować magiczną gąbkę.

Polecany artykuł: Magiczna gąbka – jak i do czego można jej użyć? 

15. Przepis na chusteczki nawilżane

Wilgotne chusteczki to bardzo przydatny produkt, zwłaszcza dla mam. Niestety są też stosunkowo drogie, a substancje, którymi się je nasącza nie zawsze są całkowicie bezpieczne dla naszej skóry. Aby zaoszczędzić, warto wykonać chusteczki nawilżane samodzielnie. Nie jest to ani trudne ani czasochłonne, wystarczy odrobina chęci. Do wykonania wilgotnych chusteczek potrzebujemy tylko trzech składników (poza ręcznikami papierowymi):

  • wody;
  • szamponu dla dzieci;
  • oliwki dla dzieci.

Rolkę ręcznika papierowego przecinamy na pół i umieszczamy w plastikowym pojemniku. Następnie odmierzamy 2,5 szklanki wody, 2 łyżeczki szamponu dla dzieci i 1 łyżeczkę oliwki. Po dokładnym wymieszaniu wlewamy miksturę do pojemnika z papierem. Wyciągamy kartonową rolkę ze środka i gotowe!

Zobacz też: Naturalne kosmetyki z produktów spożywczych 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom