Żywopłot - jak go prawidłowo przyciąć i dbać o niego latem

Zuza Gunia, Aries Power Equipment
Jak prawidłowo przycinać żywopłot?Żywopłot - jak go prawidłowo przyciąć i dbać o niego latem
Jak prawidłowo przycinać żywopłot?Żywopłot - jak go prawidłowo przyciąć i dbać o niego latem materiały prasowe
Od czerwca do sierpnia warto zadbać o nasze "zielone płoty". Nawożenie, nawadnianie i odpowiednie formowanie roślin to podstawa.

Żywopłoty mają wiele zalet. Osłaniają dom przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, tłumią hałasy dochodzące z ulicy, zatrzymują zabrudzenia, a także chronią przed wiatrem. Dlatego podpowiadamy jak o nie prawidłowo zadbać.

Zobacz też: Zasady podlewania roślin w ogrodzie 

Przed przygotowaniem się do cięcia żywopłotu pamiętajmy, że jest to miejsce w którym często osiadają ptaki. Sprawdźmy więc czy ptasie gniazda są puste.

Częstotliwość przycinania krzewu zależy od gatunku rośliny i od tego jak szybko się rozrasta. Czasami konieczne jest przycinanie żywopłotu nawet kilka razy do roku: na wiosnę, latem i pod koniec lata. Jesienią można przycinać tylko żywopłoty odporne na zimowe mrozy.

Latem warto formować te krzewy, które są wiecznie zielone np. bukszpan. Natomiast w przypadku roślin iglastych potrzeba przycinania zależy od przyrostu. Można przycinać takie krzewy nawet trzy razy w roku w okresie od kwietnia do września, natomiast te o średnim rozroście przycinajmy w połowie lipca i jesienią. W lecie można przycinać cisy.

Jeśli chodzi o kształty to formujmy krzaki w kształt trapezu, z szerszą podstawą, zwężającą się ku górze. Zapewnia to prawidłowe doświetlenie i sprzyja zagęszczaniu się krzewu. Jeśli mieszkamy w regionie, gdzie występują silne opady śniegu, warto górną cześć żywopłotu przyciąć w formie stożka, co pozwoli na łatwiejsze usuwanie ciężkiej warstwy śniegu. Przycinanie zacznijmy od boków, równolegle do gałęzi. Ważne jest dobrze naostrzone narzędzie, które nie porani rośliny.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć więcej:

Zobacz też: Jakie narzędzia ogrodowe wybrać i jak zaplanować porządki w ogrodzie 

- Narzędzia do przycinania żywopłotów powinny, oprócz posiadania odpowiedniej mocy i wydajności, być lekkie, by umożliwić dłuższą pracę. W tym kontekście warto także zwrócić uwagę na silnik o niskim poziomie wibracji, który fizycznie ułatwia dłuższą pracę ciągłą, a generowany niski dźwięk jest mniej uciążliwy nie tylko dla operatora, ale i dla otoczenia – radzi Mariusz Czarnocki z Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda - Powinny także odznaczać się ograniczoną emisją spalin, tym bardziej, że tego typu urządzeniami pracujemy w pobliżu twarzy i górnych dróg oddechowych. Przy wyborze nożyc warto również wziąć pod uwagę ergonomię, uchwyty oraz jakość i rodzaj ostrzy.

Pamiętajmy, że stosując tępe narzędzia narażamy krzewy na infekcje i długie gojenie się ran. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom