Wilgoć w mieszkaniu - jak się jej pozbyć

redakcja.regiodom, Agencja Publicum
Wilgotna ścianaJeżeli martwi nas wilgoć na ścianach, to możemy zainwestować w niedrogie urządzenie do pomiaru wilgoci w pomieszczeniu. Pomoże nam ono w zorientowaniu się, czy kondensacja pary wodnej w pomieszczeniu nie jest zbyt duża.
Wilgotna ścianaJeżeli martwi nas wilgoć na ścianach, to możemy zainwestować w niedrogie urządzenie do pomiaru wilgoci w pomieszczeniu. Pomoże nam ono w zorientowaniu się, czy kondensacja pary wodnej w pomieszczeniu nie jest zbyt duża. Agencja Publicum
Wiele osób boryka się z problemem wilgoci w domu lub mieszkaniu. Jednym ze sposobów na uporanie się z podwyższoną wilgotnością w pomieszczeniach jest ich odpowiednia wentylacja. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Krótkotrwale utrzymująca się podwyższona wilgotność powietrza jest jak najbardziej naturalna i wynika ze zwykłego użytkowania każdego lokalu. Jednak w dłuższym okresie może ona powodować rozwój szkodliwych grzybów i pleśni. By uniknąć takiego rozwoju wypadków, czasem wystarczy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń.

Przeczytaj również: Wady i zalety mechanicznej i grawitacyjnej wentylacji domu

Wilgoć w domu paradoksalnie pojawia się zazwyczaj po dokonaniu pewnych zmian – po dociepleniu budynku czy wymianie stolarki okiennej. Dlaczego? Ponieważ pozbywając się nieszczelnych elementów powodujemy, że na wierzch wychodzą ukryte do tej pory problemy z systemem wentylacyjnym. Mogą one prowadzić np. do parowania szyb, zaduchu, a w skrajnych przypadkach wystąpienia grzyba na ścianie.

Zanim jednak przystąpimy do usuwania skutków zawilgocenia, powinniśmy poszukać i wyeliminować wszystkie jego przyczyny.

Drożne kratki wentylacyjne

– Punktem wyjścia prawidłowego obiegu powietrza w domu są oczywiście kratki wentylacyjne. Powinny one znajdować się głównie w kuchniach, łazienkach, toaletach i wszystkich pomieszczeniach bez okien. A w miarę możliwości również w pozostałych pokojach – mówi Paweł Kwaśniewski z firmy TACK Elewacje i Wnętrza.

Zobacz: Czym grozi zatkana kratka wentylacyjna w pomieszczeniu

Kierując się ogólnymi wytycznymi dotyczącymi budynków mieszkalnych ilość powietrza wymienionego w ciągu godziny powinna być równa kubaturze lokalu lub wynosić 30 metrów sześciennych przypadających na każdą mieszkającą tam osobę.

Osiągnięcie takiego poziomu cyrkulacji powietrza w niektórych przypadkach być niemożliwe przy wykorzystaniu jedynie grawitacyjnych kratek wentylacyjnych. Wtedy obieg należy wspomóc wentylacją mechaniczną. Pamiętajmy, że w miejsce „zużytego" powietrza musimy wprowadzić świeże.

Jak wpuścić powietrze, a wypuścić wilgoć

Często mamy do czynienia z sytuacją, że liczba kratek w domu lub mieszkaniu jest niewystarczająca, a zainstalowanie kolejnych wymagałoby przebudowy budynku. Wtedy warto swoją uwagę skierować w stronę okien i drzwi.

– Poprawę wentylacji zagwarantować mogą bowiem np. urządzenia rozszczelniające czy różnego rodzaju nawiewniki okienne regulujące obieg powietrza bez wychłodzenia pomieszczenia. Niektórzy ze specjalistów oferują także odpowiednie podcięcie uszczelek – dodaje ekspert.

Najprostszym rozwiązaniem, które często pozwala pozbyć się nadmiaru wilgoci jest systematyczne wietrzenie mieszkania. Podobny efekt może dać nieco dłuższe niż zwykle rozszczelnienie okien. Pomocna jest wtedy funkcja mikrowentylacji w oknach, która polega na zmniejszeniu nacisku na uszczelki. Efekt ten uzyskuje się poprzez odpowiednie położenie skrzydła okiennego, blokowane przez okucia. Skrzydło okna wyposażonego w mikrowentylację można całkowicie zamknąć, otworzyć lub minimalnie uchylić. Aby wentylacja pomieszczeń z wykorzystaniem mikrowentylacji okien mogła zadziałać, to wszystkie okna powinny być ustawione w pozycji rozszczelnionej (specjalne położenie klamki, zgodne z instrukcją). Słabością tego rozwiązania w praktyce jest często zbyt mała wymiana powietrza oraz fakt, że pomimo posiadania okien z mikrowentylacją nie korzystamy z tej funkcji zbyt często.

Czy ściany naszego domu oddychają?

Ściany w naszych domach w ogromnej większości przypadków stanowią barierę, przez którą zawilgocone powietrze nie może się wydostać.

– Niemal wszystkie farby, zarówno akrylowe, jak i żywiczne, mają niezwykle niską paroprzepuszczalność, powodującą znaczne uszczelnienie pomieszczeń. Podobnie jest z winylowymi tapetami, przyklejonymi do zagruntowanej powierzchni ściany – zauważa Paweł Kwaśniewski.

Często powtarzanym błędem jest więc zakup farby oddychającej, którą malujemy przestrzeń pokrytą już wcześniej gruntem i np. inną farbą.

Dowiedz sięJak unikać zawilgocenia ścian w mieszkaniu

Odprowadzanie wilgoci na zewnątrz poprzez ściany możliwe jest jedynie przy zachowaniu szczególnego reżimu budowlanego. Umiejętne połączenie wszystkich elementów tzw. systemu zdrowych ścian, czyli tynku i szpachli wapiennych oraz farby silikatowej może w pewnym stopniu poprawić poziom wentylacji w pomieszczeniu.

Szkodliwa pleśń i grzyb na ścianie

Niestety najczęściej skutkiem utrzymującego się przez dłuższy czas zawilgocenia budynku może być rozwój pleśni. Do jej usunięcia niezbędne będzie wyeliminowanie przyczyn w postaci niesprawnej wentylacji.

– To jednak nie wszystko. Wystąpienie szkodliwych grzybów może wiązać się także z brakiem lub ze złym, miejscowym dociepleniem budynku. Elementy, które wchodzą w skład domu, a nie zostały prawidłowo zaizolowane przed zimnem mogą bowiem powodować zbieranie się w tych miejscach pary wodnej – przestrzega ekspert.

Jeżeli docieplenie elewacji jest niemożliwe. Można w wyjątkowych sytuacjach, choć nie jest to zalecany sposób, docieplić pomieszczenie od środka. Należy jednak poradzić się fachowca.

Warto przeczytać: Jak ocieplać od wewnątrz, by było cieplej, a nie wystąpił grzyb na ścianie

Gdy na ścianie lub suficie pojawi się grzyb, to zawsze zacznijmy od wyeliminowania problemu, a dopiero później przystąpmy do zdrapywania części powierzchni, użycia środka grzybobójczego i ponownego pomalowania odgrzybionej powierzchni. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom