Jak zamontować okap kuchenny w obiegu otwartym i zamkniętym

redakcja.regiodom, Ciarko Design
Aranżacja kuchni z nowoczesnym okapem kuchennymPo poprawnym montażu okap będzie pracował wydajnie, a my będziemy cieszyć się ciszą i świeżym powietrzem w kuchni.
Aranżacja kuchni z nowoczesnym okapem kuchennymPo poprawnym montażu okap będzie pracował wydajnie, a my będziemy cieszyć się ciszą i świeżym powietrzem w kuchni. Ciarko Design
Okapy kominowe są najpopularniejszym modelem ze wszystkich rodzajów okapów kuchennych. Aby urządzenia te działały poprawnie i wydajnie, muszą być odpowiednio zamontowane. Przedstawiamy ABC montażu okapu kuchennego.

W czasie gotowania powstaje para wodna i wytwarza się wysoka temperatura. Negatywne działanie tych czynników na meble i ściany w kuchni zminimalizuje okap. Urządzenie to nie pozwoli również na rozchodzenie się zapachów po całym mieszkaniu. Ta funkcja jest szczególnie ważna, jeżeli mamy kuchnię otwartą na salon lub gotujemy w aneksie kuchennym. Zobacz, jak szybko i sprawnie zamontować kominowy okap kuchenny.

Zobacz również: Jak urządzić kuchnię otwartą 

Okapy kuchenne, w tym kominowe, mogą pracować na dwa sposoby:

  • w obiegu otwartym – okap podłączony jest do kanału wentylacyjnego, co umożliwia odprowadzanie powietrza na zewnątrz budynku,
  • w obiegu zamkniętym – zasysane przez okap powietrze przepuszczane jest przez filtry z aktywnym węglem, a następnie oczyszczone wydostaje się z powrotem do kuchni (taki okap kuchenny działa jako pochłaniacz).

W zależności od tego, z jaką pracą okapu będziemy mieć do czynienia którą, różnica w montażu będzie polegać na tym, czy okap połączymy z szybem wentylacyjnym, czy też nie..

Wysokość montażu okapu

Bardzo ważnym parametrem montażu okapu jest wysokość, na jakiej przymocujemy urządzenie do ściany. W sytuacji, gdy okap kuchenny zamontujemy zbyt wysoko, może okazać się, że para oraz nieprzyjemne zapachy powstające podczas gotowania nie będą skutecznie pochłaniane. Natomiast zbyt nisko zamontowany okap może przygaszać płomień palnika, jeżeli mamy kuchenkę gazową. – Przyjmuje się, że wysokość, na jakiej powinien być zamontowany okap kuchenny wynosi odpowiednio: dla kuchenek gazowych – minimum 65 cm, dla kuchenek elektrycznych i płyty indukcyjnej – około 55 cm – podpowiada Kamil Machura, ekspert marki Ciarko Design.

Ważne są także inne parametry, takie jak odległość okapu od kratki wentylacyjnej, która nie powinna być większa niż 2 metry, czy szerokość okapu w stosunku do płyty grzewczej. Dla skutecznego pochłaniania szerokość płyty nie powinna być mniejsza od szerokości podstawy urządzenia. Zwróćmy także uwagę na to, żeby blisko miejsca montażu okapy było gniazdko elektryczne.

Montaż okapu krok po kroku

Jeżeli okapu będzie pracował w obiegu otwartym, to jego montaż polega na przymocowaniu urządzenia do ściany i odprowadzeniu powietrza do szybu wentylacyjnego lub komina. Narzędzia, które będą nam potrzebne to: wiertarka, poziomnica, wkrętak, taśma miernicza, ołówek oraz akcesoria: kołki rozporowe, wkręty, przewód wentylacyjny (rura odprowadzająca).

Montaż okapu kuchennego rozpoczynamy od określenia wysokości, na której przymocujemy go i wyrównania, za pomocą poziomnicy, położenia okapu w poziomie i pionie. Następnie wywiercamy otwory i za pośrednictwem wkrętów oraz kołków rozporowych zawieszamy okap na ścianie.

– Zanim podłączymy urządzenie do szybu wentylacyjnego, warto upewnić się, że rurociąg, który odprowadza powietrze, jest poprowadzony najprostszą i najkrótszą drogą. To ważne, ponieważ każdy zakręt w przewodzie, którym ma płynąć powietrze, powoduje stratę wydajności i wzrost głośności okapu. Pamiętajmy także o zastosowaniu przewodu wentylacyjnego o średnicy takiej samej jak średnica wylotu okapu i sprawdzeniu drożności komina wentylacyjnego – radzi ekspert. Jeden koniec rury kanału powietrznego podłączamy do otworu wyjściowego w okapie, a drugi do szybu wentylacyjnego. Następnie zakładamy komin. Warto zaopatrzyć się w specjalną kratkę wentylacyjną z otworem do podłączenia przewodu. Aby mieć pewność, że eksploatacja okapu będzie przebiegać bez zakłóceń, zaleca się dokładne przeczytanie instrukcji obsługi przed uruchomieniem urządzenia.

Przy montażu okapu z obiegiem zamkniętym montaż jest mniej skomplikowany. Ogranicza się jedynie do przytwierdzenia urządzenia do ściany. W tym przypadku okap będzie pracował jako pochłaniacz, zatem niezbędne jest zaopatrzenie się w filtry węglowe i zamontowanie ich w okapie. Filtry umieszcza się je przed silnikiem okapu na specjalnych zaczepach lub na filtrach przeciwtłuszczowych. Filtry te pochłaniają wilgoć i zapachy, dzięki czemu przefiltrowane powietrze za pomocą specjalnych kanałów wraca do kuchni. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie powoduje wzrost głośności i spadek wydajności samego urządzenia.

Radzimy: Jak umeblować małą kuchnię

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom