Budownictwo ekologiczne: domy z gliny

ewk
Elewacja domu z glinyDo budowy domu z gliny możemy wykorzystać, to co znajduje się na naszej działce: glinę, drewno, piach, kamienie, słomę.
Elewacja domu z glinyDo budowy domu z gliny możemy wykorzystać, to co znajduje się na naszej działce: glinę, drewno, piach, kamienie, słomę. www.glinianachatka.pl
Minęły lata, kiedy domy z gliny, słomy czy ubitej ziemi uważane były za prymitywne i nietrwałe mieszkania dla biedoty. Współczesne technologie pozwalają na stworzenie z tych materiałów pięknych domów w niczym nie przypominających przysłowiowych lepianek.

Domy z prasowanej słomy i gliny, spełniają wszystkie współczesne standardy mieszkaniowe. Są szczególnie popularne w większości krajów świata o wysokiej kulturze ekologicznej. Buduje się je w USA, Niemczech, Szwecji, Kandzie Australii i wielu innych.

Zobacz równieżJak wybudować dom w cenie mieszkania 

Ostatnio coraz częściej gliniane domy powstają również w Polsce.

Zalety budownictwa z gliny

Zwolennicy budowania domów z gliny są w stanie przytoczyć wiele aspektów ekologicznych, ekonomicznych, zdrowotnych, estetycznych i wiele innych, dzięki którym warto się nim zainteresować.

Po pierwsze – ekologia. Podczas wznoszenia domu wykorzystuje się naturalne materiały (takie jak glina, słoma, kamień polny, żerdzie, drewno osikowe), które łatwo jest uzyskać w najbliższej okolicy budowy. Obróbka materiałów nie wymaga skomplikowanych i wysokotemperaturowych procesów czyli nie jest związana z emisją dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dom z gliny po zakończeniu eksploatacji nie wymaga skomplikowanych zabiegów związanych z rozbiórką i unieszkodliwieniem odpadów. Taki „naturalny" dom jest praktycznie w całości biodegradowalny.

Polecamy: TYNKI GLINIANE – rozwiązanie inspirowane ekologią

Po drugie – ekonomia. Już na etapie budowy możemy zaoszczędzić, ponieważ koszt domu z gliny jest blisko o 40% niższy niż budowa takiego samego w technologii opartej na materiałach wysokoprzetworzonych (beton czy ceramika). Dodatkowo możemy liczyć na dużo mniejsze koszty transportu materiałów. Koszty eksploatacyjne takiego domu są bardzo zbliżone do eksploatacji domów pasywnych czyli wykorzystujących ciepło pochodzące z eksploatacji domu (z gotowania, pracujących urządzeń, mieszkańców itp. oraz słońca). Dobrze zaprojektowany i wykonany dom z gliny będzie potrzebował do ogrzewania 15–30 kW/m2. Dom taki naturalnie „oddycha", więc wystarczy zastosować w nim wentylację grawitacyjną.

Po trzecie – zdrowie mieszkańców. W domach z gliny panuje bardzo korzystny mikroklimat, szczególnie przyjazny dla alergików. Gliniane tynki pozwalają utrzymać poziom wilgotności na poziomie około 60% Rh, dzięki swoim właściwościom neutralizują mikrozanieczyszczenia (np. dym nikotynowy), nie przylepia się do nich kurz (są obojętne elektrostatycznie) oraz antyseptyczne (hamują rozwijanie się bakterii i pleśni na ścianach).

Po czwarte – estetyka. Plastyczność gliny pozwala dowolnie ją kształtować. Osoby o zacięciu artystycznym będą miały wręcz nieograniczone możliwości modelowania własnego otoczenia. Ciepły naturalny kolor gliny i wygląd domu będzie na pewno działał uspokajająco na mieszkańców.

Po piąte – inne zalety eksploatacyjne. Grube ściany chronią równie dobrze przed zimnej, jak i przed letnim upałem. Poza tym stanowią wspaniałą barierę przed hałasem zapewniając komfort akustyczny. Glina należy też do materiałów o dużej odporności ogniowej oraz konserwujących drewno (wchłaniania nadmiar wilgoci). Na koniec warto dodać, że każdy może się pokusić o samodzielne wybudowanie domu z gliny, no może pod okiem fachowca.

Kilka wad domów z gliny

**Jak każde rozwiązanie tak i to ma swoje wady. Podstawowa to grubość ścian, która wynosi około 50–60 centymetrów. Ma to wpływ na powierzchnię użytkową budynku, która będzie nieco mniejsza w porównaniu do powierzchni budynków wykonywanych w innych technologiach, szczególnie jeśli dysponujemy małą działką. Do wad domów z gliny niektórzy zaliczą też, praktycznie konieczność samodzielnego wykonania większości prac, ponieważ na naszym rynku nie ma zbyt wielu firm, które zajmują się tego typu budownictwem. 

Przeczytaj poradnik: Budujemy dom energooszczędny. Jak zdobyć dofinansowanie 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom