Budowa domu pasywnego. Które rozwiązania warto stosować

Edyta Hanszke
dom pasywnyW Polsce domy pasywne są mniej popularne niż u naszych zachodnich sąsiadów. Wynika to głównie z warunków ekonomicznych, mniej z warunków klimatycznych.
dom pasywnyW Polsce domy pasywne są mniej popularne niż u naszych zachodnich sąsiadów. Wynika to głównie z warunków ekonomicznych, mniej z warunków klimatycznych. fot. Lipińscy Domy
Budowa domów pasywnych w Polsce dla przeciętnego Kowalskiego to daleka przyszłość - ocenia ekspert.

Jakie rozwiązania z domu pasywnego opłaca się stosować w polskich warunkach?

Rozwiązania, które nie podnoszą znacząco kosztów budowy /inwestycji/, za to pozwalają natomiast na oszczędności eksploatacyjne, to elementy związane z ograniczeniem strat ciepła w budynku takie, jak:

  • przegrody o niskim współczynniku przenikania ciepła. Decydujący wpływa na jego wartość ma zastosowanie materiałów izolacyjnych o wysokich parametrach np. styropian techniczny "szary" gr.15 - 20 cm (wsp. Lambda na poziomie 0,03-0,032), na posadzki styropian EPS 200 gr. min 12 cm, izolacja dachu - wełna mineralna gr. 30 cm (wsp. Lambda na poziomie 0,036) oraz zwiększenie grubości izolacji,
  • zastosowanie okien trójszybowych oraz ciepłych profili o podwyższonej izolacyjności termicznej (na rynku dostępne są też okna czteroszybowe, jednak są one jeszcze bardzo drogie).

Kolejnym rozwiązaniem godnym polecenia, może nie z domu pasywnego, ale energooszczędnego, jest zastosowanie wysokosprawnych źródeł ogrzewania.

Są to głównie kotły kondensacyjne, które w procesie grzania dodatkową energię odzyskują ze spalin, wykorzystując zjawisko kondensacji. Sprawność tych źródeł ciepła wg danych producentów sięga 107-109%.

Zobacz: Dom pasywny a energooszczędny

Coraz popularniejsze w budynkach staje się stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
(rekuperacji) - mówi mgr inż. Przemysław Kendzia z firmy Kenox. - Zasada działania tego typu urządzeń opiera się na odzysku ciepła z powietrza wywiewanego na rzecz powietrza nawiewanego, sama wymiana energii następuje w wymienniku stanowiącym „serce" rekuperatora. Dzięki w/w urządzeniu, mimo że na zewnątrz mamy ujemne temperatury, do pomieszczeń w budynku nawiewane jest ciepłe powietrze.

Dodatkowymi zaletami tego typu układów wentylacyjnych są:

  • zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń oraz usuwanie powietrza zużytego,
  • osuszanie powietrza, brak wilgoci, a co za tym idzie - pleśni i grzybów w powietrzu,
  • działanie wentylacji niezależnie od warunków pogodowych,
  • możliwość ograniczenia hałasu docierającego z zewnątrz,
  • regulacja ilości powietrza,
  • wychładzanie pomieszczeń w nocy w okresie letnim

Przeczytaj również:Certyfikowany dom pasywny

Rozbudowane i niestety dużo droższe układy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej posiadają jeszcze dodatkowe elementy jak GWC – Gruntowe Wymienniki Ciepła, pozwalające na wstępne ogrzanie w zimie oraz schłodzenie w lecie powietrza nawiewanego do pomieszczeń, które w pierwszej fazie przechodzi przez wymiennik powietrza umieszczony w gruncie. Sam układ wentylacji może również współpracować z gruntową pompą ciepła.

Warto też zastanowić się nad źródłem ciepła dla ogrzewania ciepłej wody użytkowej. – W tym przypadku odchodzi się od zastosowania tak popularnych w ostatnim czasie kolektorów słonecznych na rzecz pomp ciepła typu powietrze – woda – mówi mgr inż. Przemysław Kendzia z firmy Kenox zajmującej się projektowaniem i realizacją budynków energooszczędnych. – Sprawność tych urządzeń nie jest uzależniona od promieniowania słonecznego, jak w przypadku kolektorów, a jedynie od temperatury otoczenia, dzięki czemu są efektywne w okresie od wiosny do jesieni dla temperatur przekraczających 10-15°C.

Urządzenie tego typu ma jeszcze jedną zaletę: pobierając energię cieplną z otaczającego powietrza, wychładza jednocześnie pomieszczenia w okresie letnim, czyli właściwie zamontowane stanowi jednocześnie pewien rodzaj klimatyzacji.

Wymienione powyżej rozwiązania zaczerpnięte z domu pasywnego /wysoce energooszczędnego/ są opłacalne i warto zastanowić się nad ich zastosowaniem w realizowanych obiektach.

Koszty zakupu materiałów o podwyższonej izolacyjności termicznej oraz urządzeń związanych z oszczędnością energii z roku na rok są coraz niższe, co pozwala na uzyskanie dosyć szybkiej stopy zwrotu.

Wśród rozwiązań, które można jeszcze stosować w realizowanych obiektach, a które stosowane są w domach pasywnych, wymienić należy:

  • systemy ogrzewania oparte na gruntowych pompach ciepła,
  • ogniwa fotowoltaiczne,
  • systemy sterowania oświetleniem zewnętrznym tj. optymalizacja pasywnych zysków z energii słonecznej. **

Jednak ze względu na wciąż bardzo wysokie koszty oraz długą stopę zwrotu są to rozwiązania mniej popularne.

Na ile popularne są domy pasywne w Polsce?

W Polsce domy pasywne są mniej popularne niż u naszych zachodnich sąsiadów. Wynika to głównie z warunków ekonomicznych, mniej z warunków klimatycznych.

Koszt budowy domu pasywnego ze względu na zastosowane rozwiązania jest zdecydowanie większy od budowy domu tradycyjnego.

Dodatkowo w Polsce wciąż dominuje tradycyjna technologia budowy domów, tj. budynków murowanych, która jest mniej efektywna dla domów pasywnych.

Zobacz:Osiedle domów pasywnych w Poznaniu

Na Zachodzie natomiast duży udział w realizowanych obiektach stanowią budynki oparte na technologii szkieletowej drewnianej, która sprzyja realizacji budynków pasywnych. W budynkach szkieletowych przegrody poza konstrukcją drewnianą i okładzinami w całości składają się z warstw izolacyjnych (wełna mineralna w przestrzeniach między elementami konstrukcyjnym oraz izolacja ze styropianu na zewnątrz).

Tego typu przegrody osiągają współczynniki przenikania ciepła na poziomie U=0,13W/m2K, co dla ściany murowanej dwuwarstwowej jest trudne do osiągnięcia i wymaga grubej warstwy izolacji.

Jaka jest przyszłość takich domów w Polsce

Wydaje się, że budowa domów pasywnych w Polsce dla przeciętnego Kowalskiego to daleka przyszłość, natomiast na pewno duży udział w rynku będą miały domy energooszczędne i wysoce energooszczędne.

– Dostęp do nowych technologii jest coraz łatwiejszy, są one też przystępniejsze cenowo. Wzrost cen nośników energii niejako wymusi zastosowanie rozwiązań, które pozwolą na ograniczenie wydatków eksploatacyjnych w przyszłości – ocenia mgr inż. Przemysław Kendzia.

Dodatkowo wprowadzone dyrektywy unijne w kolejnych latach będą wymuszały stosowanie rozwiązań energooszczędnych w nowych budynkach oraz przy modernizacji istniejących.

Duży wpływ na rozwój budownictwa energooszczędnego miałyby też dofinansowania unijne bądź rządowe do budowy tego typu obiektów. Realizowane w tej chwili programy wsparcia są trudno dostępne, a narzucone obwarowania, które należy spełnić starając się o dotację, zniechęcają przyszłych Inwestorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom