Jak przycinać żywopłot, by był gęsty i rozkrzewiony

redakcja.regiodom, Honda
Przycinanie wiosenne krzewówJak przycinać żywopłot, by był gęsty i rozkrzewiony
Przycinanie wiosenne krzewówJak przycinać żywopłot, by był gęsty i rozkrzewiony konceptkasprzak (Pixabay.com)
Przestrzeń w naszych ogrodach często kreowana jest przez żywopłoty oraz krzewy - zarówno pojedyncze, jak i ich kompozycje.

Potencjał estetyczny żywopłotów i krzewów dostrzegli już kilka wieków temu kreatorzy włoskich ogrodów renesansowych i stylu francuskiego. Nadawali oni krzewom wyrafinowane formy. Współcześnie, oprócz estetycznych, dostrzegamy także inne walory żywopłotów, np.:

  • stanowią one naturalną osłonę posesji, dają poczucie prywatności mieszkańcom,
  • pełnią funkcję naturalnych ekranów akustycznych – tłumią hałas,
  • są formą zapory przeciwwiatrowej, 
  • stanowią naturalny filtr oczyszczający powietrze,
  • dają ptakom bezpieczne schronienie, dlatego przed przycinaniem krzewów warto sprawdzić, czy wśród gałązek nie ma gniazd; jeżeli są, to poczekajmy z pracą do końca okresu lęgowego.

Jednak tylko żywopłot będący „okazem zdrowia", czyli gęsty i silnie rozkrzewiony, spełnia wszystkie te funkcje. Taki efekt uzyskamy, jeżeli systematycznie i prawidłowo będziemy pielęgnować rośliny. Jedną z form pielęgnacji jest przycinanie krzewów – zarówno odmładzające, jak i formujące. Intensywność przycinania dostosowujemy do gatunku krzewów w kontekście rozwoju rośliny i właściwych terminów, dla których punktem odniesienia jest pora kwitnienia.

Przeczytaj również: Jak i kiedy przycinać drzewa owocowe

Przedwiośnie i wczesna wiosna, zależnie od panującej aury, to czas pierwszego przycinania krzewów. Zasada ta nie dotyczy jednak roślin, które kwitną wiosną. Te można przycinać dopiero po kwitnieniu. Na wiosnę nie przycinamy też gatunków „płaczących" (takich jak: klon, grab, buk). Strzyżemy je po rozwoju liści – najlepiej w czerwcu i lipcu.

Wczesną wiosną, przed wznowieniem wegetacji, dobrze jest przyciąć żywopłoty iglaste, np. z cyprysików, jałowców i żywotników. Rośliny, które osiągają duże przyrosty w sezonie, można przycinać kilka razy: wiosną, latem w miarę potrzeb – czyli wielkości przyrostu i nie później niż do połowy sierpnia. Tylko gatunki wysoce odporne na mróz można przycinać do późnej jesieni. W takich przypadkach, celem przycinania roślin liściastych – np. żywopłotów grabowych, jest pozostawienie na młodych przyrostach liści przez okres zimy.

Rodzaje przycinania krzewów

Cięcie odmładzające polega na usunięciu starych, uszkodzonych i połamanych gałązek. W przypadku żywopłotów nieformowanych, powinniśmy odmładzać rośliny wycinając co roku 1/3 najstarszych ich części. Zabieg należy tak wykonywać, by wyprowadzać koronę na zewnątrz, dzięki czemu likwiduje się krzyżujące się pędy i zapewnia odpowiedni dostęp światła.

Dowiedz się:Jak mieć piękny trawnik przy domu

Przycinanie formujące krzewy stosujemy tak często, jak wymaga tego dany gatunek rośliny. Uwzględnia się przy tym szybkość przyrostu, nadając im zaplanowany przez nas kształt, który następnie należy kontrolować. Formując krzewy możemy dowolnie aranżować przestrzeń w ogrodzie. Jedyne ograniczenia to charakterystyka rosnących gatunków krzewów, nasza wyobraźnia i wizja ogrodu.

Najczęściej spotykaną formą cięcia żywopłotu jest „mur" okalający posesję czy ogród. Ale nie musi on być jednolity – można mu nadać kształt fali lub wykreować w nim łuk czy „okna", w których następnie można umieścić rzeźbę ogrodową lub kompozycję kwiatową.

Zalecaną przez ogrodników formą przycinania jest trapez, który zapewnia równomierny dostęp światła do wszystkich pędów i gałązek – tych w głębi krzewu, w dolnych partiach, jak i na zewnątrz. Dzięki temu liście czy igły są pięknie wybarwione na wszystkich powierzchniach. Kształt trapezu sprawdza się w przypadku większości gatunków krzewów, np. grabu, cisu, buku, żywotnika, cyprysika.

Gatunki cieniolubne, jak np.: buk, grab i cis, można także kształtować w prostopadłościan – w tym przypadku dolna strefa roślin ma ograniczony dostęp do światła. Natomiast krzewy charakteryzujące się większym rozgałęzieniem, np. ligustr, mogą być formowane w łuki, które są efektownym elementem kształtowania przestrzeni w ogrodzie.

Przycinanie, strzyżenie żywopłotów to czasochłonna praca wymagająca wyobraźni, precyzji oraz odpowiednich narzędzi. Musimy zadbać przede wszystkim o ostre noże. Przytępione lub wręcz tępe narzędzie kaleczy rośliny, komplikuje proces zabliźniania się ran i zwiększa podatność krzewów na infekcje. Podstawową zasadą przycinania żywopłotów jest ustalenie jego wysokości czyli rozpoczęcie pracy od górnej, poziomej płaszczyzny i kontynuowanie na płaszczyznach bocznych.

Polecamy:Narzędzia, które ułatwią pracę w przydomowym ogrodzie 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom