Żurawka o ozdobnych liściach – charakterystyka, uprawa, pielęgnacja

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Piękne liście żurawkiŻurawka w sezonie letnim stanowi ozdobę ogrodu za sprawą kwiatów, ale jesienią dekoracją są jej liście.
Piękne liście żurawkiŻurawka w sezonie letnim stanowi ozdobę ogrodu za sprawą kwiatów, ale jesienią dekoracją są jej liście. Maialisa (Pixabay.com)
Zwykle to kwiaty przyciągają uwagę. W przypadku żurawki jednak prawdziwą ozdobę stanowią liście, które właśnie jesienią są najpiękniejsze. Przedstawiamy żurawkę.

Żurawka to wieloletnia bylina, osiągająca zwykle do 40 centymetrów wysokości. Na początku lata, czasem aż do sierpnia, kwitnie na biało, kremowo, różowo, czerwono albo bordowo. Jej kwiaty przypominają dzwonki.

 Przeczytaj: Przez te błędy rośliny nie kwitną lub nie mają owoców

Dekoracyjne liście

Na początku jesieni żurawka jest jednak jeszcze piękniejsza. To za sprawą liści, które właśnie w październiku są prawdziwą ozdobą żurawki. U mało której rośliny są tak zachwycające. Liście żurawki przybierają barwę żółtą, brązową, czarną, brunatną, bordową, fioletową, nawet różową. Ich kształt też jest niczym dekoracja. Są sercowate albo zaokrąglone, z brzegami gładkimi lub karbowanymi, często silnie unerwione. Tworzą gęstą kępę.

Najpopularniejsze odmiany żurawki

Do najpopularniejszych odmian należą Venus (z fioletowymi liśćmi), Can Can (purpurowe liście), Mini Caramel (kremowe), Green Spice (zielone), Citronelle (żółte) czy Fire Chief (czerwone). Wielokolorowe też rosną, choćby Beauty Color lub Delta Dawn.

 Polecamy poradnik: Uprawa azalii w ogrodzie 

Miejsce dobre dla żurawki

Ta bylina nadaje się do uprawy ogrodowej i na balkon. Sprawdza się jako rabaty, na tzw. obwódki albo do ogródków skalnych. Nie jest rośliną wielce wymagającą. – Żurawka najlepiej rośnie w półcieniu, ewentualnie w cieniu, a im ciemniejsze są jej kwiaty, tym roślina wymaga mniej słońca, a więcej cienia – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – W słońcu żurawka szybko usycha, nawet często podlewana. Powinniśmy pamiętać o zapewnieniu jej żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej ziemi najlepiej o odczynie obojętnym. Jeżeli gleba będzie zbyt sucha, żurawka zmarnieje. Żurawki dosyć wolno rosną. Zdarza się, że w ciągu 2 lat będą miały tylko o 2–3 centymetry więcej.

Pielęgnacja żurawki

Żurawki są zimozielone. To znaczy, że w sezonie zimowym nie tracą swojej części nadziemnej, natomiast na wiosnę rosną nowe liście. Po zimie żurawki regenerują się też stosunkowo długo, więc należy ją na wiosnę przyciąć, aby zapewnić miejsce na nowe przyrosty.

Mróz (o ile nie utrzymuje się tygodniami kilkanaście czy więcej stopni na minusie) nie powinien tym bylinom znacznie zaszkodzić. Warto je jednak zabezpieczyć przed nadejściem zimy. Można zatem okryć żurawkę agrowłókniną, gazetami albo korą czy pierzynką usypaną z liści. Żurawkę warto co kilka lat przesadzić. Ona sama czasem domaga się tego zabiegu. Sygnalizuje to tym, że jej liście zasychają i chowają się do środka. – Wówczas jesienią albo wiosną wykopujemy kilkuletnie egzemplarze razem z korzeniami i wsadzamy w nowe miejsce, najlepiej gdy gleba została dopiero co przekopana – zaznacza Mikietyński.

 Warto wiedzieć: Krzewy i drzewa ozdobne, które kwitną zimą 

Można nawozić żurawkę, żeby rosła jeszcze bardziej dorodna i silniejsza. – Polecałbym nawozy w płynie, warto je stosować raz na 2 tygodnie od kwietnia do sierpnia – dodaje ogrodnik.

Właściwości lecznicze żurawki

Napar z liści żurawki można stosować na przeziębienie. Działa napotnie, ale i przeciwgorączkowo. Na bóle brzucha i infekcje moczowe także pomaga. Roślina posiada również właściwości przeciwzapalne oraz antyseptyczne, ściągające. Stanowi składnik niektórych kremów ochronnych i maści.

Żurawka wygląda na delikatną roślinę, ale jest odporna na prawie wszystkie choroby i szkodniki. Może ją natomiast zaatakować chrząszcz tzw. opuchlak. Jego larwy zaczynają niszczyć korzenie, przez co cała roślina staje się słabsza. Na pierwszy rzut oka widać, jak więdnie. Polecany jest oprysk chemiczny. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom