Znaczenie kolorów w aranżacji wnętrz. Jakie barwy warto wybrać

Ewa Wieczorska
Jeśli nie mamy ulubionej kolorystyki lub nie jesteśmy pewni, czy zdecydować się na bezpieczną klasykę czy zaryzykować nieco odważniejsze rozwiązania, warto przedyskutować tę kwestię z architektem wnętrz.
Jeśli nie mamy ulubionej kolorystyki lub nie jesteśmy pewni, czy zdecydować się na bezpieczną klasykę czy zaryzykować nieco odważniejsze rozwiązania, warto przedyskutować tę kwestię z architektem wnętrz. Piotr Gęsicki/www.aleksandrakurowska.com
Kolory sprzyjają dobremu nastrojowi, wyciszeniu i relaksacji. Niektóre z nich pomagają przywrócić koncentrację, a z kolei inne wprawiają w radosny i pozytywny nastrój. Przy projektowaniu wnętrza warto zwrócić uwagę na barwy, które lubimy, i przy których czujemy się komfortowo.

Celem teorii koloru jest rozpoznanie u człowieka wrażeń barwnych. Kolory mają terapeutyczną moc, co udowodniły już w starożytności. Na przestrzeni wieków, używano metody koloroterapii, której zadaniem było przywracanie harmonii i spokoju w ludzkim organizmie. Wierzono, a właściwie wielu z ludzi wierzy nadal, że dzięki mocy kolorów, możliwe jest usunięcie niektórych dolegliwości jak i stanów psychicznych.

– Medycyna nie potwierdza jednak wpływu kolorów na stan zdrowia. Z pewnością jednak kolory mogą wpływać na regulację naszych emocji, a tym samym na nasze samopoczucie, podejmowane decyzje oraz  motywację do określonego działania – tłumaczy Monika Łuczak, psycholog.

Jaki kolor do sypialni, jadalni i kuchni?

Nie ma znaczenia, jaki z kolorów jest tym ulubionym. Mimo tego, że uwielbia się różowy, wcale nie trzeba czuć się w tak pomalowanym pokoju komfortowo. W pomieszczeniach typu salon, kuchnia i jadalnia, gdzie często spędzamy czas wraz z rodziną lub znajomymi, powinno postawić się na barwy soczyste, które działają pobudzająco – np. odcienie pomarańczowego i żółtego.

– W sypialni najważniejszy jest odpoczynek i wyciszenie, które możemy zyskać dzięki błękitom, zieleni czy jasnym odcieniom różu i fioletu. Jeśli często wpadamy w depresyjny nastrój, czujemy się przygnębieni, może receptą na lepsze samopoczucie będzie zmiana koloru wnętrza – sugeruje Monika Łuczak.

Niebieska pościel, błękitne ściany i dodatki stworzą sypialnię, w której panuje spokojny, sprzyjający wyciszeniu nastrój.
Niebieska pościel, błękitne ściany i dodatki stworzą sypialnię, w której panuje spokojny, sprzyjający wyciszeniu nastrój. Fot. Bondex

Trzeba pamiętać, iż prócz doboru odpowiednich kolorów, należy zadbać o dobór właściwych mebli dodatkowych elementów, które stanowią dekorację pomieszczenia. W czasie jesiennych i zimowych wieczorów warto postawić na miękkie tekstylia i dekoracyjne poduchy.

Psychologiczna strona koloru we wnętrzu

Kolor biały oznacza czystość i jasność. Jednak nadmiar tej barwy może spowodować rezultat odwrotny niż zamierzony, wnętrze może wydawać się zimne i mało przyjemne, wręcz szpitalne. Biel powinna stanowić tło dla pozostałych kolorów.

Dowiedz się więcej:

– Kolor biały sprawdzi się na kuchennych szafkach zwłaszcza tych z połyskiem, w łazience lub sypialni szczególnie jeśli połączymy go z dowolną ciemniejszą barwą lub brązem na ścianie i posadzce – proponuje Monika Szczęsny projektantka wnętrz z firmy Komandor.

Białe meble kuchenne o matowym wykończeniu wyglądają też bardziej neutralnie niż te z połyskiem, a przez to bardzo dobrze sprawdzają się w kuchniach
Białe meble kuchenne o matowym wykończeniu wyglądają też bardziej neutralnie niż te z połyskiem, a przez to bardzo dobrze sprawdzają się w kuchniach otwartych, ponieważ nie dominują w całej aranżacji. Fot. www.verlekuchen.com

Czerń zazwyczaj funkcjonuje jako akcent wnętrza. Jest symbolem elegancji i dostojności, jednak nadmiar tego koloru może wprowadzić w przygnębienie i skutek. Tej barwy należy unikać w pokojach dla dzieci oraz w pokoju dziennym, bo przytłoczy je.

Pomarańczowy i żółty to z kolei barwy charakteryzujące się optymizmem, stanowią symbol uporu i zdecydowania. Kolor żółty nadaje pewności siebie, zapewnia dobry nastrój, jest również kolorem mądrości i inteligencji. Ten kolor warto zastosować w takich wnętrzach jak biuro, gabinet, sala wykładowa, ale i w pokoju młodego ucznia.

Pomarańczowe wnętrza to świetne rozwiązanie do pokoju rodzinnego lub takiego, gdzie często toczy się życie towarzyskie. Jeśli jest to barwa zbyt odważna, warto by we wnętrzach pojawiły się dodatki tego koloru np. dywan lub meble. Pomarańcz pomaga kreatywnie myśleć.

Aranżacja wnętrza z wykorzystaniem koloru pomarańczowego pobudza do działania i dodaje energii. Barwa ta nie tylko ociepla wnętrze, ale także nastraja
Aranżacja wnętrza z wykorzystaniem koloru pomarańczowego pobudza do działania i dodaje energii. Barwa ta nie tylko ociepla wnętrze, ale także nastraja optymistycznie i radośnie osoby, które przebywają we wnętrzu. Fot. www.verlekuchen.com

– Zestawianie pomarańczowego z kolorem żółtym stwarza radosne, ciepłe wnętrze. Pomarańcz podobnie jak inne soczyste kolory, dobrze łączy się jako akcent z ciemnymi, stonowanymi barwami np. szarościami czy beżami – sugeruje Katarzyna Drabik, projektantka wnętrz z firmy Komandor.

Za to kolor czerwony, prócz działania pobudzającego, ma również właściwości ogrzewcze i energetyzujące. Barwa ta wzmaga apetyt, powinna pojawiać się w jadalni lub kuchni. Jej intensywne odcienie ocieplają wnętrze. Czerwony to barwa miłości, idealnie nadaje się więc do sypialni. Jednak nadmiar czerwieni może wzbudzać agresję.

Harmonię i spokój znajdziemy w barwie zielonej. Przy tym kolorze można czuć się bezpiecznie, poczuć optymizm i obniżenie stresu. Prócz zielonego dla osób pragnących relaksu idealnie sprawdzi się kolor błękitny, również w sypialni. Barwa ta ułatwia zasypianie, natomiast kolor fioletowy sprzyja medytacji.

Jak manipulować kolorem we wnętrzach?

Dzięki barwom można optycznie zmieniać proporcję danej przestrzeni, zmniejszać ją kolorami ciemnymi i ciepłymi, a powiększać kolorami jasnymi, ale z zimnej palety barw. Pewne kolory stanowią wzajemnie dopełnienie. Są takie, które są do siebie zbliżone np. niebieski może dopełnić pomarańczowy, zielony czerwony, a fioletowy świetnie sprawdzi się z żółtym. Z reguły powinno łączyć się barwy ciepłe z zimnymi.

– Zacznijmy od wyboru koloru wiodącego, aby następnie do niego poszukać odpowiednich kontrastów. Najlepiej wybrać maksymalnie trzy odcienie, z czego jeden powinien być dominujący, jeden przełamywać tło, a jeden należy ograniczyć tylko do drobnych akcentów – radzi Katarzyna Drabik.

Jeśli wnętrze nie ma być monochromatyczne, powinno zastosować się barwy o różnych odcieniach i tonacjach. Prócz odcienia ważne jest również natężenie barwy.

Dowiedz się więcej:

– Dobrym pomysłem jest łączenie materiałów matowych z lakierowanymi. Jeśli preferujemy meble o gładkich, lśniących wykończeniach, postawmy na ciekawą, dekoracyjną strukturę na ścianie – sugeruje Monika Szczęsny. – Należy unikać mebli w takim samym kolorze co kolor ścian. Taki zabieg powoduje, że zabudowa wtapia się w tło – dodaje Drabik.

Wiedza o doborze koloru może być wykorzystana na wielu płaszczyznach życia. Barwy zmieniają nastrój, uzupełniają klimat otoczenia, co często jest rzeczą niezbędną do projektowania wnętrza, które ma spełniać jakąś konkretną funkcję. Mimo tego, że kolory często wybierane są z perspektywy indywidualnych upodobań, warto dobierać je w pełni świadomie. Dzięki kolorom możemy nie tylko nadać pomieszczeniu stylu, ale i charakteru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom