Żmijowiec zwyczajny ma ładne i miododajne kwiaty. To roślina odporna na suszę. Kiedy siać i jak uprawiać żmijowiec?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Żmijowce zwyczajne wyglądają okazale, są oporne na słońce, suszę i mróz.
Żmijowce zwyczajne wyglądają okazale, są oporne na słońce, suszę i mróz. beauty_of_nature/pixabay.com
Żmijowiec zwyczajny rośnie dziko w Polsce. W ogrodach nie uprawia się go zbyt często, a szkoda, bo to efektowna roślina, która jest odporna na trudne warunki. W dodatku kwiaty żmijowca są bardzo miododajne. Radzimy, jak uprawiać tę roślinę, kiedy ją posiać i jak wykorzystać w ogrodzie.

Spis treści

Żmijowiec to rodzaj roślin, który obejmuje sporo gatunków. Jednym z nich jest żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare). Ta roślina występuje dziko w Polsce, a można ją spotkać na suchych i słonecznych łąkach, ale także w miejscach, które teoretycznie mniej sprzyjają roślinom. Żmijowce pojawiają się m.in. przy kamienistych nasypach i torowiskach kolejowych oraz tramwajowych, na skarpach, hałdach, gruzowiskach, poboczach dróg. To wskazuje, jak niewiele potrzebują, by dobrze rosnąć i że wcale nie trzeba mieć żyznej ziemi w ogrodzie, by uprawiać te rośliny.

Żmijowiec zwyczajny pięknie wygląda i długo kwitnie

Żmijowiec zwyczajny jest okazałą i efektowną rośliną. Może dorastać nawet do 1 m wysokości, z tym że takie rozmiary osiąga tylko pęd kwiatowy, który wyrasta z rozłożystej i niskiej rozety liści. Na wzniesionym pędzie pojawiają się zarówno liście, jak i kwiaty, ułożone w charakterystyczne „piętra”. Kwiaty najczęściej są niebieskie, jednak ich kolor może zmieniać się wraz z rozwojem – od różowoczerwonych do właśnie niebieskich. Odmiany uprawne, ozdobne, mogą mieć także kwiaty różowe, białe, purpurowe. Z wnętrza kwiatów wystają purpurowe pręciki, co jest dodatkową ozdobą. Zarówno liście, jak i łodyga, są pokryte włoskami dwóch typów. Jedne są dość długie i delikatne, drugie mocne, krótkie i kłujące. Żmijowce mogą kwitnąć bardzo długo, nawet przez całe lato (od czerwca) i przyciągają pszczoły oraz motyle, ponieważ są bogate w nektar i bardzo miododajne.

Żmijowce długo kwitną, bo kolejne kwiaty pojawiają się stopniowo, na tzw. skrętkach. Są bardzo miododajne.
Żmijowce długo kwitną, bo kolejne kwiaty pojawiają się stopniowo, na tzw. skrętkach. Są bardzo miododajne. joe63bn/pixabay.com

Jak uprawiać żmijowiec zwyczajny w ogrodzie?

Żmijowiec można potraktować jako „roślinę do zadań specjalnych”. Bo najlepiej poczuje się w mocno nasłonecznionym miejscu, na suchej, nawet kamienistej ziemi. Można go uprawiać na żwirowych rabatach, kamienistych skarpach. Żmijowce są także popularnym elementem łąk kwietnych, ale można je także mieć na suchych rabatach i większych skalniakach. Oczywiście warto je sadzić z roślinami, które zniosą podobne warunki. W większych można nimi obsiać kamieniste, słoneczne nieużytki.

Czy żmijowiec zwyczajny jest wieloletni?

Żmijowce to rośliny dwuletnie. Oznacza to, że w pierwszym sezonie wyrasta tylko rozeta liści, a kwiaty w następnym. Wtedy też roślina wygląda najbardziej atrakcyjnie, ale przetrwać mogą dłużej. Rośliny te, jako występujące w naszym klimacie, są odporne na mróz.

Kiedy siać żmijowiec?

Nasiona żmijowca można siać latem i jesienią lub wiosną. Jako roślina rodzima, dobrze też rozsiewa się sam.

Właściwości żmijowca zwyczajnego

Ta roślina ma pewne właściwości zdrowotne i była wykorzystywana w ziołolecznictwie. Jej kwiaty polecano też jako jadalną dekorację potraw. Jednak substancje występujące w żmijowcu mają także toksyczne właściwości i ze względu na ryzyko przedawkowania, obecnie odradza się spożywanie tych roślin czy picie naparów z nich (jakiekolwiek użycie wewnętrzne). Roślina bywa wręcz opisywana jako trująca. Jej zbiór i użycie zostawmy naprawdę doświadczonym zielarzom.

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom