Zimokwiat wczesny. Jak uprawiać ten krzew ozdobny, który kwitnie zimą

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Kwitnący zimokwiatZimokwiat może być bardzo oryginalną ozdobą ogrodu. Ten ozdobny krzew kwitnie wyjątkowo wcześnie.
Kwitnący zimokwiatZimokwiat może być bardzo oryginalną ozdobą ogrodu. Ten ozdobny krzew kwitnie wyjątkowo wcześnie. Shegaistoneman (Pixabay.com)
Zimokwiat wczesny to jedna z najwcześniej zakwitających roślin. Kwitnie mniej więcej w tym samym czasie co przebiśnieg, czyli pod koniec lutego i w marcu. O ile jednak przebiśnieg jest dobrze znany, to zimokwiat – niezbyt. Szkoda, bo jest wart uwagi.

Zimokwiat przywędrował do nas z Dalekiego Wschodu. –  To krzew, dorastający w naturalnych warunkach do ponad 2 metrów wysokości – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – U nas jest przeważnie kilkadziesiąt centymetrów niższy.

Zimokwiat, krzew kwitnący pod koniec zimy

Zimokwiat jest niezbyt popularnym krzewem w Polsce. –  Szkoda, chociaż to głównie dlatego, że nie jest on w pełni odporny na mróz – dodaje ogrodnik. – Za to kwitnie mniej więcej w tym samym czasie co popularny przebiśnieg czyli nawet pod koniec lutego i w marcu. Kwitnie tak wcześnie, o ile nie ma siarczystych, długo utrzymujących się mrozów. Jego dzwonkowate kwiaty są białe, kremowe, jasnożółte, zebrane w grona. Intensywnie pachną –wyjaśnia nasz rozmówca.

Polecamy też: Przebiśniegi pierwszą ozdobą ogrodu 

Zimokwiat jest krzewem ozdobnym, z daleka przypomina forsycję. –  Podobnie też jak forsycja, zimokwiat najpierw kwitnie, a dopiero potem pojawiają się u niego ciemnozielone, błyszczące liście – kontynuuje Mikietyński. Owocem jest wydłużona, pękata torebka, w której znajduje się parę nasion.

Miejsce dobre dla zimokwiatu

Ekspert dalej zaznacza: –  Miejsce odpowiednie dla zimokwiatu to takie, które jest nasłonecznione, a jednocześnie zaciszne, osłonięte od wiatru. Nie jest on rośliną wymagającą, jeśli chodzi o podłoże, sprzyja mu praktycznie każda ziemia ogrodowa. Czasem nawet w gliniastej dobrze rośnie i się rozwija. Najlepiej natomiast rośnie w glebie żyznej oraz przepuszczalnej. Nie lubi nadmiaru wody w ziemi, wtedy może szybko zmarnieć. Lepiej radzi sobie podczas suszy. W sezonie letnim nawet podlewanie tylko raz na tydzień nie powinno mu zaszkodzić.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać forsycję w ogrodzie

Zimokwiat przygotowany do mrozów

Krzew nadaje się m.in. na rabaty. Kto chce mieć zimokwiat w swoim ogrodzie, niech zasadzi go wiosną, ale nie szybciej niż w drugiej połowie, aby mieć pewność, że przymrozki nie zniszczą młodej rośliny. Aby zimokwiat przetrwał zimę w naszych warunkach, powinno zabezpieczyć się go przed mrozami. Można to zrobić przy użyciu agrowłókniny. Niektórzy ogrodnicy przekonują, że słomiane chochoły także sprawdzą się tutaj w roli zabezpieczenia. Nieliczne egzemplarze tej rośliny potrafią przetrwać nawet 20-stopniowe mrozy. Im starszy zimokwiat, tym z reguły wykazuje większą mrozoodporność.

 

Zimokwiaty pochodzą z Chin, stamtąd trafiły do Japonii. Do Europy sprowadzono je w połowie XVIII wieku, ale popularność zyskały w XIX.
Zimokwiaty pochodzą z Chin, stamtąd trafiły do Japonii. Do Europy sprowadzono je w połowie XVIII wieku, ale popularność zyskały w XIX. Fot. JWKang (pixabay.com)

 

Ciekawostki o zimokwiecie

Niektórzy cięte gałązki zimokwiatu wstawiają do wazonu z wodą. Tego oryginalnego bukietu nie powinno trzymać się jednak w sypialni. To ze względu na intensywny zapach rośliny, który może powodować bóle głowy. Niektórym kojarzy on się z wanilią, innym – po prostu z ciężkim, lecz mdłym zapachem. Na odkrytej przestrzeni woń zimokwiatu można wyczuć z odległości kilkunastu metrów od krzewu.

Poczytaj także poradnik: Krzewy i drzewa ozdobne, które kwitną zimą 

Dawniej okłady z liści tej rośliny miały przynieść ulgę osobom cierpiącym na reumatyzm. Okłady stosowano na bolące miejsca. 

W Chinach zimokwiat zakwitał na przełomie stycznia i lutego. Ponieważ w tym terminie przypada chiński Nowy Rok (ma ruchomą datę), gałązki zimokwiatu wykorzystywano do noworocznych dekoracji. Ta roślina pojawia się też w chińskiej poezji od XI wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom