Przebiśniegi – pierwszą ozdobą ogrodu

Agata Kaźmierczak
Przebiśniegi w ogrodzie Nie należy martwić się o pielęgnację przebiśniegów. Nie szkodzi im mróz ani nadmierne ciepło, nie mają też szczególnych wymagań co do uprawy.
Przebiśniegi w ogrodzie Nie należy martwić się o pielęgnację przebiśniegów. Nie szkodzi im mróz ani nadmierne ciepło, nie mają też szczególnych wymagań co do uprawy. Agata Kaźmierczak
Kiedy topnieją śniegi, tradycyjnie w ogrodach pojawiają się pierwsze kwiaty zwiastujące wiosnę – to proste w uprawie przebiśniegi. Zobacz, jak sadzić i dbać o te kwiaty.

"Za śniegowej chmury/słońce ledwie błyśnie/a już się spod śniegu/przebija przebiśnieg./" pisała Halina Szayerowa. Rzeczywiście czas kwitnięcia przebiśniegów w dużym stopniu zależy od pogody.

Czytaj teżPosadź cebulowe kwiaty w donicach 

Przebiśniegi zwiastują zmianę aury

Przebiśniegi są symbolem nadchodzącej wiosny, ale i nadziei. Przebiśniegi rosnące dziko są w Polsce pod ochroną i w związku z tym nie wolno ich zrywać. Jednak z powodzeniem możemy uprawiać je w naszym przydomowym ogródku jako roślinę ozdobną. Koniec lutego to czas, kiedy przebiśniegi zakwitają. A kielichy ich kwiatów podziwiać będziemy nawet do początków kwietnia.

 

W naturalnym środowisku spotka się 10 odmian przebiśniegów. Natomiast w ogrodach i donicach popularne są dwa rodzaje przebiśniegów: półpełne i pełno
W naturalnym środowisku spotka się 10 odmian przebiśniegów. Natomiast w ogrodach i donicach popularne są dwa rodzaje przebiśniegów: półpełne i pełnokwiatowe. Fot. congerdesign (Pixabay.com) 

 

Jak i gdzie sadzimy przebiśniegi?

Przebiśniegi to kwiaty cebulowe. W jednym miejscu mogą rosnąć nawet kilka lat. Cebulki sadzimy we wrześniu co ok. 10 cm na głębokość ok. 8 cm; najlepiej gęstymi kępkami. Pierwsze przebiśniegi dobrze będą prezentowały się w zestawieniu z innymi kwiatami zwiastującymi nadejście słonecznych i ciepłych dni, z fiołkami czy szafirkami. Ale nie tylko. Dobrze zaprezentują się też na skarpach czy w miejscach zacienionych, ze względu na to, że z powodzeniem tolerują brak słońca.

ZobaczDekoracje z kwiatów, czyli powiew wiosny w mieszkaniu 

Pielęgnacja i warunki uprawy

Przebiśniegi idealnie rosną na glebie próchniczej, żyznej, przepuszczalnej. Zatem przygotowując ziemię pod te kwiaty należy wymieszać ją z kompostem. Przebiśniegi dobrze czują się w słońcu, jak i w półcieniu; nie zaszkodzi im także cień. Najważniejsze jednak, by kępki nigdy nie zarastały chwastami a w czasie suszy były intensywnie podlewane, wtedy sukces murowany!Pamiętajmy, że przebiśniegi są całkowicie mrozoodporne.

Przebiśniegi w uprawie domowej

Przebiśniegi zakwitną także w domu. Wystarczy, że cebulki zasadzimy do doniczek, a potem pojemniki umieścimy w ziemi. Zimą wyciągamy doniczki i przenosimy do dość chłodnego pomieszczenia w domu. Po kilku tygodniach przebiśniegi zakwitną. 

Dowiedz się więcejJak uprawiać przebiśniegi 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom