Zielony to kolor świeżości i lekkości. Łagodnie wpływa na nerwy i daje poczucie bezpieczeństwa, zapewnia też równowagę, więc zielone ściany czy dodatki w tym kolorze są mile widziane nie od dzisiaj.
Poczytaj też: Modne ściany na 2015 rok
– Zieleń to kolor często wykorzystywany w aranżacji wnętrz – mówi Hanna Maruta, główny stylista Home&you. – Sprawdza się nie tylko wiosną, kiedy mamy ochotę na pozytywne zmiany i dodatkową dawkę energii. Zieleń możemy połączyć z wieloma innymi barwami, otrzymując za każdym razem inny efekt.
Zestawy łączone
Do najbardziej tradycyjnych należy zestawienie zieleni z brązem oraz beżem. – Na przykład przy kremowych ścianach i brązowych meblach zielone dodatki, choćby narzuta na kanapę, poszewki na poduszki czy dekoracje są uzupełnieniem dodającym lekkości i świeżości całemu wnętrzu – kontynuuje nasza rozmówczyni.
Efekt uzyskamy też, łącząc zieleń z fioletem. – Taki duet sprawdzi się np. w jadalni – podpowiada stylistka. - Wybierając fioletowy obrus, możemy dopasować zielone podkładki, wazon lub naczynia. Zieleń sama w sobie też oferuje mnóstwo możliwości. Wszystko zależy od tego, jaki wybierzemy odcień – podkreśla Maruta. – W nowoczesnych wnętrzach soczysta, wręcz neonowa zieleń, może z powodzeniem grać główną rolę. Uważajmy tylko, aby takich akcentów nie było zbyt wiele. W bardziej tradycyjnych aranżacjach tzw. zieleń butelkowa doda elegancji i dobrego smaku.
Zielony z żółtym to znane rozwiązanie. I nadal popularne nie tylko w okresie świąt wielkanocnych. Zielony z białym też współgrają. Zwłaszcza zielone kwiaty lub ozdoby w tym kolorze na tle białych ścian albo mebli.
Zielony kontra zielony
Co za dużo to jednak niezdrowo. W aranżacji ta zasada też obowiązuje. Gdy więc mamy ściany pomalowane na zielono, nie kupujmy wszystkich dodatków w tym samym kolorze. To choćby dlatego, żeby ich kolor nie zlewał się. Modne jest natomiast łączenie odmian zieleni.
Warto poczytać: Znaczenie kolorów w aranżacji wnętrz
Np. takie: na tle ciemnozielonej ściany widać jasnozielone (nawet jaskrawe) zielonkawe zwiewne zasłonki, a na białych parapetach w ciemnozielonych ceramicznych donicach rosną rośliny, oczywiście zielone.
Albo taka propozycja: na brązowej podłodze leży zielony dywan przypominający trawnik (tzw. efekt sztucznej trawy, czyli dywan z długim włosem, to często połączenie tworzywa sztucznego i wełny). Naprzeciw, a więc na suficie, jest lampa z zielonym kloszem. Ciekawie wygląda żakardowy klosz.
Następny pomysł: zielone meble tapicerowane efektownie wyglądające na tle białej szafy, komody i kredensu. Na tych meblach są położone białe serwetki z zielonymi, haftowanymi obwódkami, a na tych białych serwetkach - zielone figurki, wazoniki, słowem - coś do postawienia.
Zielone dodatki
Poduszki, koce, narzuty, pledy i serwetki w tym kolorze to najpopularniejsze dodatki. Są i bardziej oryginalne. Na białej ścianie można zafundować sobie tapetę z obrazem pojedynczego liścia w skali makro. Może być też zielona nocna lampka stojąca, której włącznik przypomina liść lub pąk liścia. Na stole może pojawić się kryształowy talerz w zielonym odcieniu, wyglądający jak powiększona kropla wody, a wokół niego – takie same talerzyki, ale w wersji mini.
Kolorowe szkiełka też zasługują na uwagę. Na stoliku albo na parapecie można postawić wazon albo ozdobną butelkę w tej barwie. Jeśli jest przezroczysta, na dno można wrzucić kilka perełek, koralików albo piasek.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?