Zegary do salonu, kuchni i pokoju dziecięcego: nowoczesne i niebanalne

Joanna Turakiewicz
Zegar w salonieCzasomierz w roli głównej? Dlaczego nie. Ta ściana nie potrzebuje już żadnych więcej ozdób, choć pewnie równie dobrze wyglądałaby z dodatkiem oprawionych w proste ramki zdjęć.
Zegar w salonieCzasomierz w roli głównej? Dlaczego nie. Ta ściana nie potrzebuje już żadnych więcej ozdób, choć pewnie równie dobrze wyglądałaby z dodatkiem oprawionych w proste ramki zdjęć. (jmt)
Dobrze dobrany, gustowny zegar to nie tylko sprzęt nader użyteczny, ale też subtelne dopełnienie wystroju wnętrza. Oczywiście odpowiednio dobrany do stylu aranżacji i preferencji użytkowników.

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zakup zegara wiszącego. Zawsze przecież znajdzie się kawałek ściany na umiejscowienie tego nader pożytecznego urządzenia. Może ono być rzeczywiście niewielkie, albo też iście imponujących rozmiarów. Bo zegar bywa skromnym funkcjonalnym dodatkiem, ale też dominującym elementem aranżacji zajmującym nieraz większą część powierzchni ściany.

Zegary nie tylko wiszące, ale i stojące, i wyświetlane na ścianie

Zamiast wieszać, można zegar też przykleić. W takim wariancie samemu zegarowi towarzyszą często dodatkowe elementy naklejone na ścianę. Co ciekawe, takie naklejane modele wcale nie należą do najdroższych, bo ceny zaczynają się już od niespełna 100 zł. Wykonane mogą być z tworzywa sztucznego albo metalu wycinanego laserowo. Bardziej kreatywni mogą pokusić się o zlecenie wykonania zegara wedle własnego projektu, dodatkowo wkomponowując go jako element w malowidło ścienne, czy tapetę.

Zegary do salonu, kuchni i pokoju dziecięcego: nowoczesne i niebanalne

Stojące modele stołowe lub kominkowe doskonale wkomponują się jako dekoracja komody, czy na regale. Staromodne z odlanymi figurkami w kolorze złotym lub drewniane, ale też całkiem nowoczesne, komponujące się doskonale z wnętrzami w stylu minimalistycznym lub skandynawskim. No i, oczywiście, duże stojące na podłodze modele, należące już dziś do rzadkości, ale wciąż dostępne w ofercie niektórych producentów. Takie zegary pasują do dużych, przestronnych wnętrz. Drewniane oprawy i mechanizm z wahadłem raczej umiejscowią takie modele we wnętrzach klasycznych, choć i w takim wydaniu trafimy na dizajnerskie egzemplarze, choćby o budowie szkieletowej, czyli z mechanizmem na wierzchu. Taki zegar doskonale odnajdzie się w lofcie.

Są też zegary projekcyjne. W najprostszej wersji model z projektorem przyda się w nocy, gdy wystarczy nacisnąć na zegarek stojący na szafce nocnej, by wyświetlić godzinę w formie cyfrowej na ścianie lub suficie. Efektownym rozwiązaniem jest zegar projektor umieszczony naprzeciw ściany, na której ma się wyświetlać czas. W tym wariancie wygląd wyświetlanego cyferblatu można personalizować – wybrać wielkość, kolor, kształt wskazówek, czy natężenie światła wbudowanej w projektor lampy LED. Jest to rozwiązanie do wnętrz nowoczesnych i raczej przestronnych.

Lubisz nowoczesne, niebanalne dodatki? Zobacz: Zegar, który wyświetla godzinę w powietrzu

Tik tak, tik tak... czyli jaki mechanizm zegara wybrać

Zasadniczo zegary dzieli się ze względu na mechanizm ich działania na mechaniczne, elektroniczne (cyfrowe) oraz kwarcowe. Te pierwsze, wymagające nakręcania znamy w większości z domów babć i dziadków, choć nadal się je produkuje. Są jednak niezwykle rzadkie i drogie. No i wymagają regularności w nakręcaniu. Generują też niekoniecznie przez wszystkich lubiane efekty dźwiękowe w postaci donośnego tykania. Cyfrowe są bezgłośne, na ogół dziś sterowane radiowo, nie wymagają przestawiania nawet przy zmianie czasu i najlepiej nadadzą się do nowoczesnych wnętrz. Efektownym, choć pełnym prostoty rozwiązaniem jest zegar elektroniczny LED, wyglądający jak wyświetlony na ścianie.
Większość dostępnych dziś zegarów to kwarcowe: precyzyjne, zasilane bateriami o dwóch rodzajach mechanizmów. Komu nie przeszkadza tykanie, może sprawić sobie model z sekundnikiem o ruchu krokowym, w którym wskazówka przeskakuje co sekundę. Bezgłośnie pracują sekundniki o ruchu płynnym.

W kuchni imbryk, w dziecięcym słoń

Tematu wzornictwa nie da się wyczerpać, bo to jest naprawdę niezwykle różnorodne. Klasyczna formuła okrągłego cyferblatu łamana jest rozmaitymi wzorami czcionek, kształtami wskazówek, kolorami i wzorami. Do każdego pomieszczenia można w zasadzie dobrać inny, dostosowany do jego charakteru wzór.
W kuchni czas pokazują filiżanki, imbryki, łyżki, a nawet puszka po konserwie z trzepaczką do jajek miast wahadła. W przedpokoju wskazówki zastępują sznurowadła, bądź też tyka dostojnie czasomierz stylizowany na zegar dworcowy. A dla dzieci? Tu istne szaleństwo: zwierzaki, kwiatki, wróżki, plejada superbohaterów i bajkowych postaci. Więcej w naszej galerii. 

Zegary do salonu, kuchni i pokoju dziecięcego: nowoczesne i niebanalne

 A oto coś dla tych, którzy cenią niebanalne rozwiązania i cenią królową nauk: Matematyczny zegar ścienny: oblicz, którą mamy godzinę 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom