Zatrwian wrębny to kolorowy kwiat na suche bukiety. Sprawdź, jak go uprawiać w ogrodzie i wyhodować z nasion

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Zatrwian wrębny świetnie nadaje się na mocno nasłonecznione rabaty.
Zatrwian wrębny świetnie nadaje się na mocno nasłonecznione rabaty. pixabay.com
Zatrwian wrębny to jeden z podstawowych kwiatów na suche bukiety. Ale wygląda też pięknie, gdy kwitnie w ogrodzie i z powodzeniem może być ozdobą rabaty. Radzimy, jak go wyhodować z nasion, kiedy posiać i jakie warunki mu zapewnić. Sprawdź, jak uprawiać zatrwian wrębny.

Spis treści

Zatrwian to rodzaj roślin, który ma sporo gatunków. Kilka z nich można uprawiać w polskich ogrodach, są też chętnie wykorzystywane przez florystów (często pod nazwą „limonium”). Najbardziej efektowny i kolorowy jest niewątpliwie zatrwian wrębny (Limonium sinuatum), który ozdobi rabatę i doda barw zimowym kompozycjom z suchych kwiatów. Jego uprawa nie jest trudna i można wyhodować go samodzielnie z nasion. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zatrwian wrębny, czyli kolorowe i trwałe kielichy. Jak wygląda ta roślina?

Zatrwian wrębny ma sporo odmian różniących się przede wszystkim kolorami oraz wielkością (może osiągać od 30 do ok. 70 cm wysokości). Początkowo tworzy rozetę dość długich i wąskich liści, z której wyrasta wzniesiony pęd kwiatowy. Jest on kanciasty i rozgałęziony. Na szczytach pędów pojawiają się kwiaty, zebrane w tzw. jednostronne kłosy. Co ciekawe, najbardziej kolorową i dekoracyjną częścią zatrwianu są kielichy, które wyglądają jak zrobione z barwnej bibułki: niebieskiej, fioletowej, czerwonej, łososiowej, różowej, żółtej lub białej. Z nich wyrastają białe i niepozorne, pięciopłatkowe kwiaty.

Kiedy kwitnie zatrwian wrębny?

Ta roślina kwitnie od czerwca-lipca do późnej jesieni.

Czy zatrwian wrębny jest wieloletni?

W regionach o cieplejszym klimacie (pochodzi z basenu Morza Śródziemnego) zatrwian wrębny jest krótkowieczną byliną, ale w Polsce uprawia się go jako roślinę jednoroczną, ponieważ nie jest odporny na mróz.

Kiedy i jak siać zatrwian wrębny?

W naszym klimacie tę roślinę uprawia się z rozsady. Nasiona należy posiać na przełomie marca i kwietnia do pojemników. Przykrywa się je cienką warstwą ziemi. Pojemnik można nakryć folią lub szybką, żeby zapewnić wyższą temperaturę (20-24 st. C) i wilgotność. Rośliny szybko wschodzą – mogą się pojawić już po kilku dniach. Wtedy należy zdjąć folię czy inną osłonę i delikatnie podlewać. Kiedy będą miały po pierwsze liście właściwe należy je przepikować, czyli przesadzić do pojedynczych doniczek. Warto wybrać torfowe lub inne, które rozkładają się i można je wkopać do ziemi razem z sadzonkami (chodzi o to, żeby uniknąć kolejnego przesadzania roślin).
Na miejsce stałe zatrwiany sadzi się po 15 maja (chyba że jest ciepło i nie jest prognozowane ochłodzenie).

Nasiona i sadzonki zatrwianu

Nasiona zatrwianu najlepiej kupić – najczęściej uprawia się odmiany ozdobne, więc nie zawsze zawiązują nasiona, a poza tym otrzymane rośliny niekoniecznie muszą wyglądać jak te, z których pochodzą. Najczęściej można kupić „miks kolorów”. Warto wiedzieć, że nasiona bywają sprzedawane pod nazwą zatrwian letni. Paczka nasion kosztuje 2-3 złote, a jednej można uzyskać nawet kilkadziesiąt roślin.
Niestety gotowe sadzonki dość trudno kupić, choć czasem bywają na targowiskach.

Zatrwian wrębny – uprawa. Jakie warunki mu zapewnić?

Jeśli chcemy doczekać się pięknych kwiatów, koniecznie posadźmy zatrwian w słonecznym miejscu. Dobrze by było osłonięte, bo choć łodygi są sztywne, to wiatr może je łamać (szczególnie w przypadku wysokich odmian). Ponadto zapewnimy w miarę żyzną i koniecznie przepuszczalną ziemię o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Warto wzbogacić ją kompostem. Zatrwiany dobrze znoszą suszę (lepiej niż zalanie), ale najlepiej kwitną na lekko wilgotnej ziemi.

Kiedy ścinać zatrwian i jak go suszyć?

Jeśli chcemy mieć kwiaty do suchych bukietów i innych kompozycji, zetnijmy kiedy będą ładnie wybarwione i rozwinięte (około sierpnia). Nie czekajmy zbyt długo, bo zaczną tracić kolory. Kwiaty najlepiej związać w nieduże pęczki i powiesić „do góry nogami”. Miejsce musi być zacienione i przewiewne. Możemy od razu posegregować je kolorami (jeśli chcemy robić jednobarwne kompozycje) lub suszyć pomieszane. Warto jednak wiedzieć, że kiedy rośliny wyschną, trzeba je rozdzielać dość delikatnie, bo są kruche, a rozgałęzione łodygi często przeplatają się z innymi.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom