Żarówki LED za kilka lat zdominują rynek

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Oświetlenie ledowe w salonieSkrót LED (light-emitting diode) oznacza diodę elektroluminescencyjną. Za sprawą diod w przeciągu ostatnich 5 lat sposób oświetlania naszych domów zmienił się całkowicie.
Oświetlenie ledowe w salonieSkrót LED (light-emitting diode) oznacza diodę elektroluminescencyjną. Za sprawą diod w przeciągu ostatnich 5 lat sposób oświetlania naszych domów zmienił się całkowicie. trilux.com
Eksperci banku Goldman Sachs, który od dłuższego czasu zajmuje się także niskoemisyjną gospodarką szacują, że już za 8 lat (w roku 2025) 95 procent udziału w rynku oświetlenia będą miały oprawy LED-owe. Podkreślają, że jeszcze w roku 2010 udział tej technologii był bliski zeru.

Nic w tym dziwnego, bo światła LED szybko wypierają dotychczasowe tradycyjne oświetlenie i wypychają z rynku nawet popularne żarówki energooszczędne. Przykładem świecą samorządy. Skarbnicy już dawno zauważyli, że wymiana opraw ulicznych to potężne oszczędności. A jest na czym oszczędzać, bo w naszym kraju ciągle są gminy, które połowę pieniędzy wydawanych na energię przeznaczają właśnie na oświetlenie dróg i miejskich placów. W zmianach pomagają również sami mieszkańcy, którzy w ramach powstających jak grzyby po deszczu budżetów obywatelskich promują proekologiczne i oszczędnościowe rozwiązania, głosując za wymianą oświetlenia. Najlepiej jednak zacząć do siebie, czy właściwie – od swojego mieszkania.

Przeczytaj: Wymieniamy źródła światła, by zmniejszyć rachunki za prąd

Mówimy, jak wybrać odpowiednie oświetlenie LED-owe, by uzyskać maksymalne oszczędności, nie tracąc walorów użytkowych oświetlenia.

Jeszcze kilka lat temu niektóre serwisy branżowe poddawały w wątpliwość ekonomiczną zasadność wymiany domowego oświetlenia na LED-owe. Przyczyną była wysoka cena tego oświetlenia – markowe produkty potrafiły kosztować kilkaset złotych za jedną żarówkę. Dziś bez trudu można znaleźć tego typu oświetlenie poniżej 10 złotych za sztukę i to o parametrach dużo lepszych niż niezłej klasy żarówki sprzed kilku lat. Oczywiście cały czas dostępne są żarówki w cenie powyżej 100 złotych za sztukę, ale zawsze mają one jakieś specyficzne cechy – designerski wygląd, specjalne zastosowania, generują ciekawe efekty świetlne. To powoduje, że w przypadku wymiany zwykłej, wolframowej 60-watowej żarówki na oświetlenie LED, przy założeniu że jest ona włączona przez kilka godzin dziennie, zwrot kosztów zakupu następuje nie po kilkunastu miesiącach, a po kilkudziesięciu dniach. Wszystko przez to, że z łatwością można zastąpić żarówkę o mocy 60 W żarówką LED-owa o takiej samej jasności, ale pobierającą nie 60 W a, zaledwie 8–10 W na godzinę. Można powiedzieć, że każdy miesiąc zwłoki w wymianie domowego oświetlenia to nie tylko działanie na szkodę środowiska, ale również na szkodę własnego budżetu.

Czy wiesz, że...

Diody LED były znane od dawna.  Pierwsze z nich powstawały już w latach 50. Dawały jednak słabe światło, w dodatku w kolorze zielonym i czerwonym (z czasem pojawiły się też żółte i pomarańczowe). Wystarczy przypomnieć sobie np. różne "kontrolki" w samochodzie. Ale w latach 90. XX wieku doszło do przełomu. Japońscy naukowcy stworzyli nową diodę - świecącą na... niebiesko. W dodatku - bardzo wydajnie. Tym razem nie chodziło jednak o nowy kolor, ale o to, że dzięki temu można uzyskać światło białe. Czyli takie, jakiego używamy do oświetlania mieszkań i otoczenia.
Niebieska dioda LED okazała się na tyle ważnym wynalazkiem, że jej twórcy otrzymali w 2014 roku Nagrodę Nobla. W uzasadnieniu napisano m.in., że zwykła żarówka rozwietliła XX wiek. LED oświetli XXI.

Jakie LED-y wybrać do mieszkania?

Zanim dokona się zakupu, warto jednak zwrócić uwagę na kilka elementów LED-ów. Pierwszy zasadniczy problem, który trzeba rozwiązać to odpowiednie dopasowanie oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach w mieszkaniu. Przyzwyczajeni do światła rzucanego przez tradycyjne żarówki nie zawsze wiemy, jak dobrać oświetlenie LED-owe, by niewiele się w tym zakresie zmieniło. Moc żarówki wyrażana w watach da nam pojęcie jedynie o oszczędności, jaką poczynimy wymieniając oświetlenie. Ale co z siłą światła? Siłę tę odzwierciedla się miarą wyrażaną w lumenach. Przyjmuje się, że Wat tradycyjnej żarówki daje kilkanaście lumenów. Najczęściej spotykana żarówka 60 W da więc około 800 lumenów. By wymienić oświetlenie, nie tracąc nic z jego mocy, trzeba poszukać żarówki LED-owej o sile 806 lumenów (dla 100 W tradycyjnej żarówki będzie to 1521 lumenów). 

Kwestią indywidualną jest wybór temperatury barwy (określanej w skali termometrycznej Kelwina), jaką
będzie świecić żarówka LED. Wybór jest ogromny – od barw ciepłych, zbliżonych do barwy płomienia
świecy (2000 K) przez neutralne po barwy zimne (10 000 K – kolor bezchmurnego nieba). Na szczęście na etykietach produktów bez trudu można znaleźć kolorową skalę i sprawdzić, czy dana barwa zgadza się z gustami kupującego. Co do zasady jednak barwy ciepłe stosuje się w pomieszczeniach, w których
przebywa się przez dłuższy czas, służących do odpoczynku. Barwy zimne lepiej sprawdzają się w takich
miejscach jak toalety, łazienki czy stanowiska pracy. 

Jako, że na wymianę oświetlenia decydujemy się licząc na oszczędności sprawdzić trzeba deklarowaną
przez producenta długość życia żarówki. Jest ona przedstawiona w tysiącach godzin pracy, jednak dobrze
byłoby zobaczyć również deklarację, ile wytrzyma włączeń i wyłączeń. Choć parametr ten nie ma tak
wielkiego znaczenia, jak w przypadku klasycznych żarówek, daje jednak obraz jej żywotności. Markowi
producenci podkreślają, że jeśli czas działania określony jest na poziomie 20 lat,a jednocześnie informuje
się o np. 30 tysiącach cykli włączeń i wyłączeń, to w praktyce taka żarówka działać będzie około 5 lat.
Zalecają, by rozglądać się za źródłami światła, które wytrzymują 80 000 cykli i więcej. Żarówka powinna
też być objęta gwarancją, najlepiej dwuletnią.

Warto przeczytać: Jaką barwę światła wybrać do różnych pomieszczeń w domu

Ponadto niektóre modele żarówek LED-owych nadają się do przyciemniania i regulacji jasności, ale producent musi to wyraźnie zaznaczyć na etykiecie. Dość istotna, a często pomijana jest również informacja o wskaźniku Ra, czyli współczynniku oddawania światła. Przyjmuje się, że Ra = 100 to idealna sytuacja odwzorowująca kolory, jakie widoczne są w pełnym słońcu. Niski wskaźnik Ra oznacza, że żarówka będzie w sposób niepełny oddawać kolorystykę przedmiotów, które oświetla. Zwykle żarówki LED-owe mają wskaźnik Ra większy niż 80, ale wśród tańszych modeli, dostępnych często na promocjach może być on niższy (co może być odpowiedzią na pytanie, dlaczego żarówka jest taka tania).

Żarówki LED za kilka lat zdominują rynek
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom