Zadbajmy o ciepło już teraz

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Prawidłowe ocieplenie domu zapewnia wyższy komfort cieplny w mieszkaniu oraz pozwala oszczędzać na ogrzewaniu. Warto przemyśleć to już teraz, żeby podczas następnej zimy cieszyć się niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Specjaliści szacują, że straty energii cieplnej w około 1/3 spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie lub niewłaściwe ocipelnone ściany zewnętrzne.

Izolacja termiczna domu - wydatki konieczne

Nie da się ukryć, że koszty ocieplenia domu są wysokie, a łączne wydatki na kompleksową modernizację budynku jeszcze wyższe. Sprawia to, że wielu właścicieli starszych, niedocieplonych domów po prostu nie może sobie pozwolić na ich generalny remont.

Kiedy policzy się koszty samego docieplenia niedużego domu wraz z materiałami, robocizną, obróbkami i wykonaniem elewacji, to wyjdzie kwota przekraczająca znacznie 10 tys. zł, nawet z uwzględnieniem użycia tańszych materiałów.

Jeśli do tego wymienimy okna na energooszczędne, to do powyższego rachunku trzeba doliczyć co najmniej kolejne kilka tys. zł. Wiadomo też, że na wysokość rachunków za ogrzewanie duży wpływ ma również stan instalacji centralnego ogrzewania i rodzaj kotła grzewczego.

Specjaliści od budownictwa twierdzą, że dopiero kompleksowa modernizacja domu daje pożądany efekt. A taki można osiągnąć dopiero wówczas, gdy docieplimy budynek (ze szczególnym uwzględnieniem mostrków termicznych), wymienimy okna, usprawnimy centralne ogrzewanie i wentylację budynku. Problem w tym, że inwestycje te to spory wydatek i obciążenie dla budżetu domowego.

Od lat jednym z najbardziej popularnych i ekonomicznych materiałów izolacyjnych jest styropian. Ważne, by był sprawdzony, najlepiej od markowego producenta, bo tylko on gwarantuje jakość wykonanej nim izolacji. Ocieplając dom 12 -centymetrową warstwą np.; markowego styropianu w czarne kropki można sporo zaoszczędzić.

Natury nie oszukasz

Mimo podawanych ostatnio powszechnie informacji o ocieplaniu się klimatu mroźna (z temperaturami schodzącymi poniżej -20 stopni Celsjusza) i śnieżna zima to w naszym klimatycie zjawisko raczej normalne.
Wielu z nas zapomina o ochronie przed chłodem mieszkania w kraju, gdzie sezon grzewczy trwa przeważnie 7-8 miesięcy. Po wcześniejszych nieco łagodniejszych zimach ostanie miesiące ponownie przypomniały, że natury nie da się jej oszukać.

Według specjalistów z Narodowej Agencji Poszanowania Energii, termomodernizacja, czyli docieplenie budynku, gwarantuje nam, że będziemy mieszkać w ciepłym domu przez wiele lat oraz pozwala oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie na ogrzewaniu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom