Zadbaj o szczelność okien jeszcze przed zimą

redakcja.regiodom
Regulacja okuć okiennych– Każde stosowane we współczesnych oknach okucie obwiedniowe ma pewien zakres regulacji docisku skrzydła do ościeżnicy. Warto dokonywać regulacji ze względu na porę roku, dzięki temu unikniemy sytuacji kiedy zimą okno nie zapewnia odpowiedniej izolacji cieplnej, a w lecie niedostatecznie infiltruje powietrze – wyjaśnia Grzegorz Bułat z Onkoplast.
Regulacja okuć okiennych– Każde stosowane we współczesnych oknach okucie obwiedniowe ma pewien zakres regulacji docisku skrzydła do ościeżnicy. Warto dokonywać regulacji ze względu na porę roku, dzięki temu unikniemy sytuacji kiedy zimą okno nie zapewnia odpowiedniej izolacji cieplnej, a w lecie niedostatecznie infiltruje powietrze – wyjaśnia Grzegorz Bułat z Onkoplast. Oknoplast
By rachunki za ogrzewanie nie obciążały zbytnio domowego budżetu, musimy zadbać między innymi o to, by straty energii w naszym domu lub mieszkaniu były jak najniższe. Pomogą w tym szczelne okna.

Najtrudniejszą dla stolarki budowlanej porą roku jest zima. W tym okresie okna i drzwi zewnętrzne narażone są na działanie mrozu, silnego wiatru, szadzi i śnieżyc. By okna chroniły wnętrze przed
chłodem, musimy utrzymać je w dobrym stanie. W przypadku gdy okna są nieszczelne, odczuwamy we wnętrzu uczucie zimna – różnice temperatur wewnątrz i na zewnątrz mogą dochodzić zimą nawet do 45°C. Warto zatem zadbać o okna przed zimą.

Mycie okien

Prace przy konserwacji okien powinniśmy rozpocząć od ich dokładnego umycia i oczyszczenia każdego z elementów – czyli szyb, ramy, uszczelek i okuć.

Warto przeczytać: Sposoby na uszczelnienie starych okien

– Okna z PVC (potocznie PCW) nie wymagają wielu skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak, aby na długo zachowały swój wygląd i funkcjonalność, powinniśmy czyścić je przynajmniej dwa razy w roku. Szyby możemy myć przeznaczonymi do tego preparatami, ramy natomiast delikatnymi płynami np. do naczyń – ale tylko rozcieńczone z wodą. Do czyszczenia ramy okiennej z PVC absolutnie nie wolno używać środków zawierających kwasy oraz żrących i szorujących, ponieważ mogą uszkodzić jej powierzchnię i spowodować odbarwienia – mówi Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii z Oknoplast. Na uszkodzonej ramie okiennej tworzą się mikropory. Wnikające w nie zanieczyszczenia stają się pożywką dla mikroorganizmów i grzybów, które powodują dalszą erozję materiału.

Uszczelki, zwłaszcza te wykonane ze sztucznego kauczuku EPDM, nie mogą mieć kontaktu ze skoncentrowanymi środkami czyszczącymi i preparatami oleistymi. Do ich mycia wystarczy płyn do naczyń. Uważajmy także, aby podczas czyszczenia szyb nie spryskiwać ich zbyt silnie. Na końcu zawsze usuńmy resztki płynu z gumowych elementów używając czystej wody.

Konserwacja okien przed zimą poprawiająca ich szczelność

Na niekorzystne warunki atmosferyczne panujące zimą wystawiane są głównie uszczelki. Tymczasem wraz z okuciami odpowiadają one za szczelność okna i jego sprawne działanie.

Najważniejszymi cechy uszczelek są: elastyczność – pozwalająca na bardzo szybki powrót do pierwotnego kształtu po odkształceniu oraz wytrzymałość na niskie temperatury. W zachowaniu tych właściwości pomaga pielęgnacja smarem silikonowym lub wazeliną techniczną. Smar z dodatkiem kauczuku bardzo dobrze zabezpieczy uszczelki okienne przed mrozem i wilgocią, zapewniając im właściwą warstwę ochronną. Jeśli po kilku latach zauważymy, że uszczelki są przygniecione, porowate lub popękane, powinniśmy wymienić je na nowe.

Przed zimą sprawdźmy również siłę docisku skrzydła do ramy. Możemy zrobić to w prosty, tradycyjny sposób – za pomocą kartki papieru wsuwanej pomiędzy skrzydło i ościeżnicę. Jeśli przy zamkniętym oknie papier swobodnie się wysuwa, to znak, że trzeba wyregulować okucia okienne. Warto to poprawić, bo przez nieszczelne okna ucieka spora część ciepła.

Przy czyszczeniu okuć pamiętajmy aby stosowane środki nie naruszyły powłoki antykorozyjnej. Sprawdzą się, wiec delikatne detergenty. Elementy okucia należy regularnie kontrolować pod względem pewności mocowania oraz stopnia zużycia i w razie potrzeby dokręcić wkręty mocujące.
W przypadku uszkodzenia trzeba dokonać wymiany niesprawnych elementów. Przynajmniej raz w roku okucia powinny zostać nasmarowane. Do ich konserwacji znakomicie nadaje się wazelina techniczna – sprawi ona, ze zachowają sprawność, dzięki czemu obsługa okna nie będzie wymagała od nas użycia siły.

Pielęgnacja współczesnej stolarki nie jest skomplikowana, ani pracochłonna warto zatem poświecić jej nieco czasu. Dobrze zabezpieczone okna będą służyły nam długie lata, chroniąc przed mroźnym powietrzem i wysokimi rachunkami za ogrzewanie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom