Zabezpiecz i ubezpiecz mieszkanie przed włamaniem

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Zabezpieczenie domu przed włamaniemDrzwi antywłamaniowe powinny być nie tylko z nazwy. Ważne, żeby posiadały atesty.
Zabezpieczenie domu przed włamaniemDrzwi antywłamaniowe powinny być nie tylko z nazwy. Ważne, żeby posiadały atesty. Hörmann
Co 15 minut policja dostaje zgłoszenie o kradzieży. Sezon urlopowy to sezon na żniwa dla złodziei. Piszemy, jak zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed włamaniem podczas naszego wyjazdu na wakacje.

Dane są porażające: policja informuje, że liczba kradzieży z włamaniem w roku 2015 wyniosła ponad 94 tysiące. Statystycznie też co kwadrans poszkodowani powiadamiają policję, że padli ofiarami kradzieży z włamaniem. Tak wynika z danych firmy Elephant. Z tej samej analizy wynika, że 83 procent mieszkań jest niewłaściwie zabezpieczona przed włamaniem. Radzimy, na co zwrócić uwagę, wybierając się na zasłużony urlop, aby zamartwianie się o bezpieczeństwo domu i znajdującego się w nim mienia nie spędzało nam snu z powiek.

Przeczytaj poradnikJak zadbać o bezpieczeństwo domu i mieszkania podczas urlop 

Wakacje to czas wzmożonej aktywności złodziei. Gdy relaksujemy się na plaży, przestępcy pracują. Zdarza się, że sami nieświadomie ułatwiamy im to zadanie. Wyjeżdżając na wakacje, zostawiamy uchylone okna lub chowamy klucze pod wycieraczkę, żeby rodzina lub sąsiedzi mogli łatwo wejść. Nie my myślimy o tym, że takie działania nie tylko sprzyjają przestępcom, ale też mogą negatywnie wpłynąć na wysokość wypłaconego odszkodowania, a w skrajnych przypadkach nawet nas go pozbawić. Musimy wiedzieć, do czego jesteśmy zobowiązani, jeśli ubezpieczyliśmy dom lub mieszkanie. Odpowiedzi na te pytania najlepiej szukać u agenta ubezpieczeniowego lub przeczytać w zapisach OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Nie wszystkie drzwi prowadzą do ubezpieczenia

Ubezpieczyciel różnie interpretuje zdarzenia. Z definicji kradzieży z włamaniem jednoznacznie wynika, że występuje ona jedynie wówczas, gdy mieszkanie czy dom zostały odpowiednio zamknięte. Nieruchomość powinna być zabezpieczona tak, żeby utrudnić złodziejowi dostanie się do środka. Dotyczy to drzwi wejściowych, okien w domu i okienek piwnicznych. – Ubiegając się o odszkodowanie za szkodę spowodowaną kradzieżą z włamaniem, trzeba mieć na względzie warunki, jakie uprawniają nas do jego otrzymania. Do takich należy m.in. posiadanie atestowanych drzwi wejściowych, właściwe ich zamknięcie np. na dwa zamki wielozastawkowe – wyjaśnia Małgorzata Skibińska, ekspert Avivy. – Właściciele domów z przeszklonymi drzwiami mają dodatkowe zadanie. Powinni zwrócić uwagę, czy konstrukcja wejścia uniemożliwia osobom trzecim przedostanie się do wnętrza przez wybicie szyby i otwarcie zamka bez użycia klucza przez powstały otwór.

Włamanie do mieszkania, gdy klucz leży pod tak zwaną wycieraczką

Do częstych błędów popełnianych przez ubezpieczonych należy także sposób przechowywania kluczy. Nie wolno zostawiać ich pod wycieraczką, w skrzynce pocztowej czy w doniczce na tarasie. Gdy klucze się zgubią, należy od razu wymienić zamki w drzwiach. Podobna zasada dotyczy przekazywania kluczy do mieszkania pod opiekę rodziny lub sąsiadów. Nie oznacza to oczywiście, że tylko właściciel mieszkania ma prawo posiadać komplet kluczy. Możemy je przekazywać m.in. dzieciom, rodzicom, rodzeństwu czy teściom.

Nie zastawiaj pułapki sam na siebie

Ubezpieczenie chroni naszą nieruchomość nie tylko przed skutkami kradzieży z włamaniem, ale również w przypadku zdarzeń losowych, jak zalanie, pożar czy uderzenie pioruna. Lepiej zachować środki ostrożności, np. dbać o stan techniczny budynku. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć", widząc małą usterkę, usuńmy ją od razu, nie dopuszczając do powstania większej szkody.

Dla ubezpieczyciela ma znaczenie, czy dbamy o nieruchomość. – Kluczową kwestią do ustalenia przez likwidatora przy ocenie rozmiarów szkody zawsze jest wykluczenie udziału w niej samego ubezpieczonego – zaznacza Skibińska. – Jeżeli w czasie burzy czy ulewy dojdzie do zalania mieszkania na skutek pozostawienia otwartych okien, odpowiedzialność za straty będzie leżała po stronie ubezpieczonego. On ma także obowiązek dbać o stan techniczny budynku i w razie potrzeby dokonywać napraw na bieżąco.

Zobacz wideo: Jak dobrze zabezpieczyć mieszkanie przed złodziejem 

Promile we krwi a odszkodowanie

Jeżeli natomiast szkoda jest wynikiem naszego działania pod wpływem alkoholu, musimy liczyć się z tym, że sami będziemy musieli ją usunąć. Do wykluczeń wypłaty odszkodowania zalicza się również przeprowadzanie przebudowy mieszkania bez pozwolenia. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom