Wyrzucasz takie przedmioty do śmietnika? Uważaj i dwa razy się zastanów. Dlaczego? Kara to nawet 5000 zł

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Za błędną segregację i utylizację elektrośmieci zapłacisz nawet 5000 złotych! Oto szczegóły! >>>
Za błędną segregację i utylizację elektrośmieci zapłacisz nawet 5000 złotych! Oto szczegóły! >>>Pixabay
O mandacie w wysokości 5000 złotych można mówić, jeśli będzie przeprowadzona nieprawidłowa segregacja śmieci. Mandaty są wystawiane w szczególności wtedy, gdy do śmieci zmieszanych są wrzucane elektroodpady. Przepisy prawne jasno wskazują, że nie mogą być one traktowane na równi z innymi śmieciami i konieczne jest odpowiednie ich utylizowanie. Jak powinna przebiegać segregacja śmieci? Elektronika jest tu szczególnie ważnym elementem - oto szczegóły!

Spis treści

Segregowanie śmieci w Polsce - obowiązek zagrożony mandatem

Istnieje wiele powodów, dla których segregowanie śmieci jest konieczne. Z jednej strony jest na nas nałożony taki obowiązek, a unikanie go grozi mandatem. Brak segregacji śmieci lub nieprawidłowe jej przeprowadzanie może być niezwykle kosztowne. Z drugiej jednak strony segregowanie śmieci jest elementem kultury osobistej oraz elementarnej odpowiedzialności za środowisko i otoczenie. Jest to o tyle istotne, że niektóre odpady mogą być dla tego środowiska szczególnie groźne.

Segregacja śmieci w Polsce - elektronika

Co nam grozi, jeśli dotyczy nas nieprawidłowa segregacja śmieci. Mandaty mogą wynosić nawet pięć tysięcy złotych! Kara tego typu jest związana w szczególności z nieprawidłowym segregowaniem (tym bardziej z brakiem segregacji) elektroniki oraz sprzętu elektrycznego. Wbrew pozorom w gospodarstwach domowych jest bardzo dużo urządzeń i przedmiotów zaliczanych do takiej grupy. Część z nich wykorzystujemy, ale co jakiś czas trzeba niektóre z nich utylizować, wymieniać na nowe.

Czym są elektrośmieci?

Tzw. elektrośmieci to różnego rodzaju urządzenia elektryczne i elektroniczne działające na baterię lub prąd, które są:

 • Popsute,
 • Nieużywane,
 • Niepotrzebne.

Do nich zaliczają się zepsute m.in.:

 • Telefony,
 • Komputery;
 • Gadżety elektroniczne;
 • Zabawki;
 • Lodówki;
 • Pralki;
 • LEDy;
 • Świetlicówki;
 • Drobne urządzenia AGD.

Utylizacja śmieci - prawidłowa segregacja elektrośmieci

Elektrośmieci takich, jak te wymienione wcześniej, absolutnie nie wolno wyrzucać do śmieci! Elektronika podlega konkretnym zasadom utylizacji tak, aby później urządzenia te nie stanowiły zagrożenia dla przyrody oraz posiadacza. Już przed laty badania wskazywały, że co piąty Polak wyrzuca elektrośmieci do zwykłych odpadów. To niszczy, zatruwa środowisko, a także może wiązać się z wysokim mandatem w wysokości nawet pięciu tysięcy złotych!

Przedstawiamy wyliczenia zysku w postaci zwrotu dla seniorów. Podobne stawki dotyczą rodziców mających co najmniej czwórkę dzieci. Wyliczenia na kolejnych zdjęciach! >>>>Źródło: Fakt online

Obliczasz podatki z taką ulgą? Spodziewaj się kontroli skarb...

Czym jeszcze może być elektronika?

Wbrew pozorom elektronika to nie tylko metale i plastik. Bardzo często urządzenia te w swoim składzie mają również rozmaite substancje chemiczne zagrażające środowisku. Tym samym fakt ten nakłada na gminy obowiązek odbierania od mieszkańców elektrośmieci i dbania o odpowiednie ich zabezpieczanie.

Trwa głosowanie...

Wiedziałeś/aś, jakie kary grożą za nieprawidłową utylizację elektrośmieci?

Segregacja śmieci - punkty zbiórki elektroodpadów

W dużych miasta, ale i w tych mniejszych działają specjalne punktu zbiórki i segregacji elektroodpadów. Jeśli planujemy wyrzucić jakieś elektrośmieci, warto zorientować się, gdzie znajdują się tego typu punkty lub zakłady.

Co z dużymi elektrośmieciami?

Nieraz może się zdarzyć, że musimy zutylizować np. lodówkę lub telewizor czy pralkę. Urządzenia tego typu są duże, ciężkie i trudno odpowiednio je przetransportować we własnym zakresie. Dlatego też dostępne są darmowe odbiory spod drzwi tzw. elektrośmieci. Wymiany można również dokonywać w sklepie ze sprzętem elektrycznym lub elektronicznym.

Oto przykłady innych kontroli przeprowadzanych w ostatnim czasie! >>>>

Masowe kontrole w domach? Surowe kary za brak dokumentów. Sp...

Elektronika w polskim domu

Na koniec warto wspomnieć, że w Polsce średnio na jedno gospodarstwo domowe przypada około 30 urządzeń elektronicznych. Wskazuje się tu m.in.:

 • Radio;
 • Telewizor;
 • Lodówkę;
 • Konsole;
 • Telefony komórkowe;
 • Laptop.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyrzucasz takie przedmioty do śmietnika? Uważaj i dwa razy się zastanów. Dlaczego? Kara to nawet 5000 zł - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na regiodom.pl RegioDom