Wybieramy i budujemy ogrodzenie. Czy trzeba zgłaszać to w urzędzie? Poradnik

Edyta Hanszke
Ogrodzenie posesjiMetalowe ogrodzenie wygląda elegancko, ale nie pozwala na ukrycie się przed spojrzeniami ciekawskich.
Ogrodzenie posesjiMetalowe ogrodzenie wygląda elegancko, ale nie pozwala na ukrycie się przed spojrzeniami ciekawskich. Edyta Hanszke
Z jednej strony ogrodzenie zabezpiecza naszą posesję przed nieproszonymi gośćmi, z drugiej strony zdobi ją. Wybór rodzaju materiałów do budowy ogrodzenia jest spory. Prawo dość ogólnie mówi o tym, jakie warunki powinno spełniać ogrodzenie.

Na budowę ogrodzenia w większości przypadków nie jest wymagane pozwolenie budowlane. Zgłoszenie takiej budowy w starostwie powinniśmy jednak dokonać, jeśli budujemy ogrodzenie:

  • od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych;
  • o wysokości powyżej 2,2 m – bez względu na to, czy ogrodzenie jest usytuowane od wspomnianej strony, czy też od strony sąsiada.

Powinniśmy to zrobić na 30 dni przed rozpoczęciem inwestycji i jeśli w tym czasie właściwy organ nie wniesie w formie decyzji sprzeciwu, budowę ogrodzenia można rozpocząć. Gdyby decyzja była negatywna, można odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Budowę należy rozpocząć w ciągu 2 lat od zgłoszenia.

W zgłoszeniu do starostwa należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Trzeba także dołączyć do tego oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a – jeśli jest taka potrzeba, również – szkice lub rysunki. 

Bezpieczne ogrodzenie

Ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt, dlatego zabronione prawem jest umieszczanie na nim, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła, itp. Z kolei bramy i furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki i mieć progów.

Zgodnie z prawem szerokość bramy powinna wynosić minimum 2,4 m, a furtki minimum 0,9 m. Ważne! Na drodze pożarowej szerokości te regulują przepisy odrębne dotyczące ochrony przeciwpożarowej.

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym koszty za utrzymanie murów i płotów, które znajdują się – co ważne –na granicy dwóch posesji odpowiadają ich właściciele, natomiast nie dotyczy to kosztów budowy ogrodzenia. W tej kwestii zwyczajowo przyjęta jest zasada prawej ręki (budujemy płot z prawej strony naszej posesji), która jednak nie wynika z prawa i nie zawsze jest stosowana.

Zobacz:Ogrodzenia z drewna

Pewnym rozwiązaniem może być spisanie umowy z sąsiadem w sprawie podziału kosztów budowy ogrodzenia. To pozwoli nam w przypadku nieporozumienia dochodzić zwrotu poniesionych kosztów, jeśli to my podejmujemy się tej budowy w całości. 

Jeśli nie porozumiemy się z sąsiadem w sprawie wspólnej budowy, lepiej jest zaplanować ogrodzenie tak, aby nie przekraczało granicy nieruchomości należącej do nas. Wówczas nie naruszymy granic działki. W razie wątpliwości zlećmy wznowienie znaków granicznych geodecie albo przeprowadźmy administracyjne postępowanie rozgraniczeniowe.

Ogrodzenie stawiane od strony ulicy nie może przekraczać linii rozgraniczających ulicy. W przypadku działek położonych wzdłuż skrzyżowania dróg może się okazać, że ze względów bezpieczeństwa będziemy musieli ściąć narożnik.

Rolą ogrodzenia jest oddzielanie posesji od hałasu, spalin i kurzu oraz zabezpieczenie jej przed nieproszonymi gośćmi. Powinno też być ozdobą i komponować się z architekturą domu. 

Rodzaje ogrodzeń:

  • drewniane,
  • kamienne,
  • z siatki,
  • metalowe,
  • systemowe,
  • klinkierowe,
  • betonowe,
  • żywopłoty.

Najpierw powinniśmy ustalić, czy ogrodzenie będzie pełne czy z przęsłami, a jeśli z przęsłami, to czym je wypełnimy. Ogrodzenia pełne zapewniają większą intymność, ale też ograniczają dostęp światła.

Ogrodzenia drewniane

Cena ogrodzenia drewnianego zależy od rodzaju drewna. Najpopularniejsze to sosna i świerk, ale stosuje się także akację dąb czy droższy – modrzew. Drewniane ogrodzenia mogą być wykonane z bali, żerdzi, nierównych desek czy tradycyjnych drewnianych płotów z jednakowych sztachet. Są ładne, ale drewno musi być dobrze zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi, grzybami, pleśniami i szkodnikami, wymagają też systematycznej konserwacji.  

Ogrodzenia metalowe

Są trwalsze i obecnie bardzo popularne. Mogą być stosunkowo tanie, jeśli korzystamy z gotowych, standardowych produktów, dostępnych w marketach budowlanych, ale jeśli zamawiamy sobie na życzenie ogrodzenie metalowe od kowala, jego koszty mogą być wysokie. Ogrodzenie metalowe może być wykonane na betonowych podmurówkach czy fundamentach.

Ogrodzenia z kamienia

Są dużo trwalsze od drewnianych, dają duże możliwości projektowe w zależności od rodzaju użytego kamienia – łupanego, ciętego, polnego, otoczaków. Ciekawie wyglądają ogrodzenia ze specjalnych paneli wykonanych z metalowych siatek (gabionów) i wypełnionych kamieniami. Kamień służy też do budowy cokołów do ogrodzeń. Takie ogrodzenia raczej nie nadają się na małe działki, bo są zbyt masywne. Trwałość takiego ogrodzenia zależy też od wyboru kamienia – trwalszy od piaskowca jest np. bazalt czy granit.

Warto zobaczyć: Ogrodzenie domu wykonane z gabionów

Ogrodzenia z klinkieru

Są trwałe podobnie jak kamienne. Buduje się je z dość drogich cegieł klinkierowych. Alternatywą są tańsze płytki z klinkieru, którymi wykańcza się ogrodzenia betonowe. Minusem takich ogrodzeń jest możliwość pojawiania się wykwitów na cegle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom