Wiosenne porządki czas zacząć

/tnt/echodnia.eu
Wiosenne porządki czas zacząćWiosenne porządki czas zacząć
Wiosenne porządki czas zacząćWiosenne porządki czas zacząć sxc.hu
Porządki przed świętami nie muszą być koszmarem - wystarczy wyznaczyć sobie plan i zastosować skuteczne metody sprzątania.

Każdy wie, że najłatwiej byłoby sprzątać na bieżąco i odkładać rzeczy na swoje miejsce, ale nie zawsze się to udaje. Od czasu do czasu potrzebne są gruntowne porządki, a przed świętami aż się prosi, aby mieszkanie lśniło. Jak ułatwić sobie to niewdzięczne zajęcie?

Zobacz również: Sprzątanie domu i mieszkania na zamówienie - ile kosztuje 

Specjaliści radzą, by na początek znaleźć pozytywne nastawienie. - To żadna tajemnica! Sprzątać trzeba po prostu przy ulubionej muzyce, najlepiej głośnej - wyjaśnia pani Ania, radomianka. - Nie dość, że podczas jej słuchania, czas szybciej płynie i można sobie pośpiewać, to jeszcze można potańczyć, a to z kolei świetnie robi figurze.

Spisz plan

Ważne jest też, by nie zostawiać wszystkiego na ostatni moment. Najlepiej spisać na kartce prace konieczne, i osobno takie, które wykonasz, jeśli starczy ci czasu. Sprzątanie poszczególnych pomieszczeń podziel na różne dni - dzięki temu nie „rozgrzebiesz" całego mieszkania, i unikniesz wrażenia, że zrobiło się jeszcze bardziej nieporządnie.

- Nie mogę pozwolić sobie na wielkie porządki w ostatnim przedświątecznym tygodniu, dlatego przyjęłam zasadę małych kroczków. Już trzy tygodnie przed świętami sprzątam w szafkach, potem myję okna, na koniec zostawiam ponowne przetarcie podłóg - opowiada Halina Nowocień.

Wyrzuć niepotrzebne rzeczy

Przyda się też zasada: im mniej w domu, tym mniej bałaganu. Wyrzuć więc stare gazety, nie noszone ubrania, pojemniki po zużytych kosmetykach. Sprzątanie domu zacznij od najdalszych pokoi, potem przejdź do kuchni i łazienki, a na końcu zajmij się przedpokojem.

Nie jesteś sama!

Warto także pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że nasze sprzątanie nie stanie się syzyfową pracą. Przede wszystkim warto zapamiętać, że okien nie należy myć, gdy świeci słońce, ponieważ woda wtedy szybciej wysycha i pozostają brzydkie smugi na szybie. Jeśli chodzi o sprzątanie pomieszczeń, stosujemy zasadę od góry do dołu - najpierw sprzątamy najwyższe szafki, aby brud i kurz nie opadał na wyczyszczone już powierzchnie.

I najważniejsza zasada: pamiętaj, że nie mieszkasz w domu sama. Niektóre prace warto zlecić domownikom, dzieciom i mężowi. Może nie będą perfekcyjnie wykonane, ale pozwolą ci uniknąć wrażenia, że Wielkanoc to tylko sprzątanie.

To też cię zainteresuje: Sprzątanie domu na zamówienie kosztuje nawet 800 złotych 

Lśniące okna

Mycie okien zaczynamy od umycia ram, jeśli są białe, dobrze to zrobić mleczkiem wybielającym. Szyby natomiast najlepiej domyć wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń, najlepiej Ludwika, który jest mocno skoncentrowany. Ważne, aby płyn się nie pienił w wodzie. Do mycia szyb najlepiej używać bawełnianych szmatek, doskonale się w tej roli sprawdzają prześcieradła, które świetnie wchłaniają wodę. Ewentualnie można też użyć ręczników papierowych, ale tylko tych z celulozą, bo nie zostawiają na szkle kłaczków. Oczywiście okna można również myć płynami do mycia szyb, świetne są te, które zawierają alkohol - nie zostawiają smug. Nowością są chusteczki do szyb, które świetnie sprawdzają się, kiedy chcemy odświeżyć szyby. 

 

Piekarnik

W sklepach kupić można wiele różnych środków do czyszczenia piekarnika. Jedne są lepsze, inne gorsze, zwykle zależy to od stopnia zabrudzenia. Jeśli zaś chodzi o domowe sposoby, to polecamy dwa: używa się do czyszczenia piekarników sody oczyszczonej - na wilgotną szmatkę nasypujemy sodę i rozprowadzamy ją po ściankach. Po kilku minutach wszystko dokładnie spłukujemy. Przy silniejszym zabrudzeniu czynność należy powtórzyć. Drugim skutecznym sposobem jest wstawienie do nagrzanego piekarnika miseczki z wodą i pokrojoną cytryną. W trakcie gotowania woda paruje, a kwaśna para rozpuszcza "piekarnikowy" osad. 

Obudowy ze stali nierdzewnej

Nierdzewka jest trudna do utrzymania w czystości i do czyszczenia. Najpierw trzeba ją odtłuścić (wodą z płynem do naczyń lub alkoholem). Cała tajemnica doczyszczenia nierdzewki tkwi w polerowaniu: po odtłuszczeniu należy ją bardzo dokładnie osuszyć, a następnie polerować miękką bawełnianą szmatką. Uwaga: podczas polerowanie nie wykonujemy ruchów okrągłych - przecieramy całą powierzchnię w jednym kierunku, dzięki czemu nie będzie żadnych śladów. 

 

Łazienka

W łazience największy problem stanowi zwykle domycie kabiny prysznicowej. Wyjątkowo drażniące i teoretycznie trudne do usunięcia są białe kropki widoczne na ścianach kabiny. Ale i na to jest sposób: te kropki to nic innego jak kamień z wody, który łatwo usunąć odkamieniaczem (np. antykamień firmy W5, który można kupić w Lidlu). Nanosimy go szmatką na ścianki i po kilku minutach dokładnie spłukujemy. Następnie całość myjemy środkiem do mycia łazienek i po sprawie. 

 

W spalaniu kalorii sprzątanie lepsze od biegania 

Gruntowne porządki, okazują się być bardziej efektywne w spalaniu kalorii niż bieganie w maratonach - twierdzą naukowcy. Badacze wskazują, że wystarczy 16 godzin intensywnych porządków, aby spalić 3 tys. 655 kalorii. W spalaniu kalorii najbardziej pomocne okazuje się sprzątanie szafek. Podczas czterogodzinnego wyciągania rzeczy z szuflad i półek, dokładnego czyszczenia szaf możemy spalić nawet 952 kalorie. Kolejną czynnością, która wyciśnie z perfekcyjnych pań siódme poty jest mycie okien. Trzy godziny pucowania szyb wystarczą, aby spalić ponad 600 kalorii. Wycieranie kurzy przez godzinę to wydatek energetyczny rzędu 172 kalorii. 

 

/tnt/ echodnia.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom