Wazelina – do czego się przydaje. Zaskakujące zastosowania wazeliny

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Wazelina i jej zastosowanieWazelina poprawi wygląd skórzanej torebki, pomoże także przy malowaniu paznokci!
Wazelina i jej zastosowanieWazelina poprawi wygląd skórzanej torebki, pomoże także przy malowaniu paznokci! 123 RF
Jak masz zniszczone dłonie, wcieraj w nie wazelinę – radziły nasze babcie. Wazelina jest kojarzona właśnie z kosmetykiem, jednak ma jeszcze inne zastosowanie. Piszemy, gdzie jeszcze sprawdzi się wazelina.

Wazelina – tę tłustą i prawie bezzapachową pastę znały już nasze babcie i prababcie. Przez lata wazelina była traktowana po macoszemu, ale obecnie jest coraz szerzej wykorzystywana przy produkcji kosmetyków czy maści. Piszemy, gdzie dzisiaj znajduje ona zastosowanie.

Wazelina na spierzchnięte usta

Kto ma bolące, piekące, popękane usta, niech sięgnie po wazelinę (są również pomadki z wazeliną w składzie). Ona będzie jak balsam dla spierzchniętych, wysuszonych ust. Wazelina zapobiegnie ich wysuszaniu (zatrzymuje wodę), wygładzi i wzmocni, jednocześnie łagodząc podrażnione skórki. Najskuteczniej kosmetyk ten zadziała, gdy na noc posmarujemy nim usta. Co więcej: wazelina działa na usta niczym błyszczyk, więc w dzień też się sprawdzi.

Wazelina na zniszczone dłonie

Szorstkie, często także zaczerwienione i podrażnione dłonie, do tego popękana skóra przy paznokciach i jakby pozaciągane skórki to niekiedy zasługa płynów do mycia naczyń czy innych detergentów, stosowanych w kuchni bądź w łazience. Dłonie wrócą do normalnego stanu, jeżeli potraktujemy je wazeliną. Ta jest dla nich jak balsam. Wazelina regeneruje, wygładza, a także zatrzymuje wilgoć w skórze, korzystnie wpływa ponadto na zdrowie i wygląd paznokci.

Suche pięty wygładzi wazelina

Sucha skóra pięt, skłonna do pękania, to żadna ozdoba stóp. Czasem zwykłe kremy do stóp przegrywają tutaj jednak ze zwykłą wazeliną. Warto po wieczornej kąpieli, tuż przed pójściem spać, posmarować pięty wazeliną i nałożyć skarpetki, najlepiej bawełniane. Taka kuracja, powtórzona 3-4 razy pod rząd, powinna przynieść pierwsze efekty. Pięty zrobią się gładsze, na wyglądzie też oczywiście zyskają.

Słabe rzęsy

Sztuczne rzęsy robią furorę, ale po ich zdjęciu panie narzekają, że naturalne rzęsy stały się słabsze, rzadsze. Wazelina może pełnić rolę odżywki do rzęs. I znowu: po wieczornej toalecie, tuż przed położeniem się, należy wazelinę delikatnie rozprowadzić na rzęsach tak, aby nie dostała się do oka. Gdy zabieg będzie wykonywany regularnie, rzęsy staną się mocniejsze, gęstsze, dłuższe i bardziej błyszczące. Wazelinową odżywkę można też stosować na brwi, bo również je wzmocni. Wada jednak taka, że brwi mogą stać się jednocześnie dłuższe.

A propos pań, noszących sztuczne rzęsy: jeśli mamy zamiar zdjąć doklejane rzęsy, to albo czekamy, aż same odpadną, albo używamy do tego specjalnych preparatów. Możemy też użyć wazeliny – gdy posmarujemy nią rzęsy, sztuczne szybciej odkleją się od naszych prawdziwych.

To cię zainteresuje: Do czego można wykorzystać skórkę od banana? Zobacz 10 nietypowych zastosowań, a już nigdy jej nie wyrzucisz

Sposób na szorstką skórę

Domowy peeling bywa tak samo skuteczny, jak ten kupowany w drogerii. Można przykładowo samemu zrobić peeling. Dwie łyżki wazeliny wystarczy zmieszać z dwiema łyżeczkami cukru brązowego (mogą być dwie kostki). Kosmetyk należy nałożyć na ciało i wmasować go w miejsca, gdzie skóra jest najbardziej wrażliwa, czyli ramiona i dekolt, a po kilku minutach zmyć ciepłą wodą. Taki peeling nadaje się też do ust.

Usuwanie makijażu wazeliną

Niektóre panie usuwają szminkę czy tusz do rzęs, używając wody kranówki i zwykłego mydła. To nie jest zalecane rozwiązanie. Najlepiej zainwestować w płyn do demakijażu. Jeśli nie mamy ma takiego płynu, można poratować się wazeliną. Trzeba ją rozprowadzić wacikiem po twarzy, a make-up zejdzie bez trudu. Minus taki, że kobiety, które mają tłustą cerę, skłonną do wyprysków, powinny zrezygnować z wazeliny, bo ta tylko nasili problem.

Wazelina kontra nierówna opalenizna

Chodzi o opaleniznę, uzyskiwaną dzięki samoopalaczowi. Gdy nie chcemy, żeby krem samoopalający zostawił nierówne smugi i plamy, warto przed jego aplikacją wetrzeć właśnie wazelinę w łokcie i kolana (w tych dwóch miejsca skóra jest inna), a dopiero po tym rozprowadzić samoopalacz.

Ulotny zapach perfum

Zdarza się, że perfumy, których użyliśmy przed wyjściem, po paru minutach tracą swój zapach. Tak się nie stanie, jeżeli wcześniej miejsca, które poperfumujemy (nadgarstki, miejsce za uchem), delikatnie posmarujemy wazeliną. Ona spowoduje, że woń będzie trwalsza.

Plamy na tkaninach

Sposób naszych babć: gdy na pościeli, obrusach albo ubraniach, nawet meblach tapicerowanych, pozostały ślady kosmetyków do makijażu, można je zlikwidować, przecierając brudne miejsca wilgotną szmatką z dodatkiem wazeliny, a następnie wyprać tkaninę (w przypadku odzieży lub pościeli) albo przetrzeć czystą ścierką, już bez wazeliny (meble tapicerowane).

Skórzana torebka

Nie tylko stara skórzana torebka i torba będą jak nowe, jeżeli przetrzemy je szmatką z dodatkiem wazeliny i pozostawimy na chwilę, a potem zetrzemy nadmiar wazeliny. Podobnie wazelina zadziała m.in. na skórzane rękawiczki, portfele, paski do spodni, buty ze skóry albo skórzane kurtki. Staną się bardziej miękkie w dotyku i błyszczące.

Farbowanie włosów

Często jest tak, że która farbując sobie włosy w domu, chcąc – nie chcąc, przy okazji farbujemy sobie część czoła, szyi albo skórę za uchem. Aby sytuacja się nie powtórzyła, przed farbowaniem kosmyków należy wazeliną posmarować miejsca, narażone na zabrudzenie farbą.

Dokuczliwe owady

Chociaż nam wazelina wydaje się bezwonna, jej zapachu nie znoszą też mrówki. U kogo pojawiły się w domu, ten niech właśnie wazeliną potraktuje miejsca ich najczęstszego występowania.

Lakier do paznokci

A konkretnie: buteleczka z lakierem do paznokci nie chce się czasem otworzyć, bo po ostatnim użyciu lakier zasechł na zakrętce. Problemu nie będzie, jeśli zaraz po użyciu lakieru posmarujemy wazeliną zakrętkę od środka oraz zewnętrzny brzeg buteleczki. Wazelina sprawdzi się ponadto podczas malowania paznokci lakierem. Gdy skórki wokół nich posmarujemy wazeliną, nie pobrudzimy ich niechcący lakierem.

Ściąganie pierścionka

Taki kłopot też czasem się pojawia w codziennym życiu. Za ciasny pierścionek albo obrączkę ściągniemy łatwiej, co za tym idzie: mniej boleśnie, jeśli najpierw wazeliną posmarujemy nabrzmiały palec. 

Co warto wiedzieć o wazelinie

Wazelina to jeden z produktów ubocznych powstających podczas rafinacji ropy naftowej. Ma ona kilka rodzajów, w zależności m.in. od stopnia oczyszczenia. Do celów kosmetycznych i domowych należy używać wazeliny białej (kosmetycznej) - jest ona najdokładniej oczyszczona.

Wazelina nie wchłania się przez skórę, ani błony śluzowe, dlatego nie powoduje podrażnień. Ale wbrew obiegowej opinii, wazelina nie nawilża skóry, ale tylko zatrzymuje w niej wilgoć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom