12 nietypowych zastosowań wody utlenionej

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Woda utlenionaWoda utleniona ma szersze zastosowanie niż to, które jej przypisujemy.
Woda utlenionaWoda utleniona ma szersze zastosowanie niż to, które jej przypisujemy. Tomasz Goła
Po wodę utlenioną sięgamy, gdy się skaleczymy. Ma ona jednak także inne, mniej znane zastosowanie. Wymieniamy nietypowe role wody utlenionej, które mogą być pomocne.

O wodzie utlenionej przypominamy sobie zazwyczaj wtedy, gdy się skaleczymy i chcemy przemyć ranę. Woda utleniona jest 3% wodnym roztworem nadtlenku wodoru, dlatego czasem zwyczajowo wodę utlenioną nazywa się nadtlenkiem wodoru (choć związek tek może być stosowany i i większym stężeniu). Ta wyglądająca, jak zwykła kranówka, woda z domowej apteczki ma jednak o wiele szersze zastosowanie. Zobacz, jak wykorzystać właściwości nadtlenku wodoru.

1. Woda utleniona na bolące gardło

Gdy chwyta cię przeziębienie i zaczyna boleć gardło, możesz sięgnąć po płukankę przygotowaną z wody utlenionej. Wystarczy wlać do kieliszka (50 mililitrów) albo ¼ szklanki przegotowanej wody i dodać 2 łyżki wody utlenionej. Po przepłukaniu gardła ból powinien stać się mniej odczuwalny. Płukanka z wody utlenionej pozwala zachować higienę jamy ustnej. Kojąco działa także na podrażnione dziąsła.

Przeczytaj poradnikDomowe triki z wykorzystaniem octu

2. Bolące ucho

Czujesz, że masz zatkane ucho, to albo sięgasz po gotowe, kupione w aptece, krople do uszu, albo otwierasz domową apteczkę i wyciągasz wodę utlenioną. Połóż się na jednym boku, a do drugiego ucha wpuść 3-4 krople wody utlenionej. Poczekaj kilka minut, aż woda dotrze w głąb ucha. Powtórz czynność z drugim uchem. Po chwili poczujesz, że uszy są odetkane, ponieważ woskowina się rozpuściła.

3. Woda utleniona w walce z katarem

Dzieci bardzo często mają problem z wydmuchaniem nosa. Z pomocą przyjdzie woda utleniona. Do pół łyżeczki soli fizjologicznej należy dodać 2–3 krople wody utlenionej. Gdy dziecko będzie leżało, delikatnie wpuścić mu do noska kilka kropel mikstury. Będzie łatwiej mu oddychać przez nos.

Polecamy7 skutecznych receptur przeciw przeziębieniu i grypie 

4. Trądzik i wysypka

Jeśli masz trądzik albo inne niedoskonałości skóry, warto przemywać chorobowo zmienione miejsca gazą albo wacikiem zwilżonym w wodzie utlenionej. Działa ona antybakteryjnie, dezynfekująco, zabija zarazki i pomaga złagodzić stany zapalne.

5. Grzybica stóp

Działanie maści przeciwgrzybicznej może wspomóc woda utleniona. Pół butelki wody utlenionej połącz z wodą przegotowaną, w proporcji jeden do jeden. Zamocz gazę lub płatek kosmetyczny i przecieraj nią skórę między palcami oraz paznokcie. Poczekaj, aż wyschnie, dopiero wtedy załóż skarpetki.

6. Rozjaśnianie włosów

Jeżeli zamarzył ci się o jeden ton jaśniejszy kolor włosów, przypomnij sobie o wodzie utlenionej. Nie zastąpi farby i szamponu koloryzującego, ale delikatnie zmieni odcień. Buteleczkę wody utlenionej wlej do naczynia i dodaj drugie tyle przegotowanej, ciepłej wody. Nad wanną zmocz włosy, wcierając wodę w kosmyki. Woda utleniona jest w stanie tak samo rozjaśnić przebarwienia na skórze. Tutaj też trzeba systematycznie przecierać je gazikiem zwilżonym w tej wodzie.

7. Odświeżająca kąpiel

Jeżeli do pół wanny ciepłej wody dolejesz pół buteleczki wody utlenionej i posiedzisz w wannie około 20 minut, twoja skóra stanie się świeższa, wypoczęta, odmłodzona.

8. Pasta do zębów

Znane jest działanie wybielające wody utlenionej, lecz niezbyt znane jest wykorzystanie tej jej cechy w myciu zębów. Zamiast tradycyjnej, gotowej pasty do zębów, można samemu sporządzić pastę. Trzeba do pół łyżeczki sody oczyszczonej dodać 2–3 krople tej wody i wymieszać. Powstanie papka, która tym razem będzie wybielającą pastą do zębów. Co więcej: gdy w wodzie utlenionej zamoczysz szczoteczkę do zębów, zarazki wyginą.

9. Pranie z wykorzystaniem wody utlenionej

Naturalny wybielacz, czyli woda utleniona, sprawdza się ponadto podczas prania. Gdy białe bluzki czy bielizna poszarzały albo pożółkły, do pojemnika w pralce, gdzie wlewa się wybielacz, wlej przynajmniej pół butelki wody utlenionej. Nie tylko wybieli tkaniny, ale też zlikwiduje lub przynajmniej rozjaśni plamy.

10. Czysta łazienka

Wspomniana wyżej mieszanka – woda utleniona z sodą oczyszczoną, ale w większej ilości i jednego, i drugiego składnika – ułatwia czyszczenie łazienki, m.in. usuwa osady z mydła i zacieki. Taką pastę należy rozprowadzić na zabrudzonej powierzchni i pozostawić na pół godziny, a potem spłukać zwykłą wodą. Woda utleniona plus soda sprawdzają się także w przypadku czyszczenia fug. Pastę trzeba nałożyć na fugi na pół godziny, po czym zebrać pastę i fugi odzyskają dawny wygląd.

Wodą utlenioną można spryskać muszlę klozetową, a po pół godzinie spłukać. Zarazki i bakterie zginą. Woda utleniona jest pomocna podczas mycia luster, wystarczy przetrzeć taflę szmatką, zwilżoną w wodzie utlenionej, a następnie wytrzeć do sucha. Smug nie będzie widać.

11. Pleśń

Gdy w narożniku ściany np. w łazience lub kuchni pojawia się pleśń, można ją spróbować usunąć, korzystając z wody utlenionej. Najlepiej wodę utlenioną dolać do zwykłej wody, w proporcji 1:1 i wlać je do spryskiwacza (można wlać także samą wodę utlenioną) i spryskać ścianę, ale zrobić to tak delikatnie, żeby woda jedynie pomoczyła powierzchnię, ale z niej nie spłynęła. Pleśń zniknie, tak samo, jak przebarwienia, które pozostawiła po sobie na ścianach. Podobny skutek przynosi woda utleniona z octem, również w proporcji 1:1. Po 10 minutach zetrzyj pleśń gąbką, a gąbkę wyrzuć. Zabieg należy powtórzyć.

Ciekawe informacjeNietypowe domowe zastosowania soku z cytryny 

12. Krwotok z nosa

Woda utleniona hamuje krwotok z nosa, a przynajmniej go osłabia. Trzeba namoczyć gazik wodą utlenioną i włożyć do dziurki od nosa na 2-3 minuty. Potem czynność powtórzyć z drugą dziurką. Zamiast gazika, można zastosować patyczek do uszu, zamoczony wcześniej w tej wodzie 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom