Wakacyjne pamiątki - jak i gdzie je przechowywać (ZDJĘCIA)

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
SkrzynkaTa skrzynka wygląda jak skrzynia na skarby. Stanowi ozdobę sama w sobie, a poza tym jest praktyczna, bo pakowna.
SkrzynkaTa skrzynka wygląda jak skrzynia na skarby. Stanowi ozdobę sama w sobie, a poza tym jest praktyczna, bo pakowna. AlexasFotos (Pixabay.com)
Wakacyjne pamiątki są miłe dla oka, bo pozwalają zatrzymać cudowne chwile. Może pojawić się jednak problem: gdzie je przechowywać w domu, zatem – podpowiadamy.

Zdjęcia, widokówki, figurki do postawienia – nie tylko nimi wypełniają się półki w domu i mieszkaniu po naszym powrocie z urlopu znad morza czy z gór. Wakacyjne pamiątki najpierw są ozdobą, ale po kilku tygodniach czy miesiącach, gdy jest ich zbyt wiele, po prostu przeszkadzają. Trafiają do szafy albo piwnicy. Warto więc pomyśleć o odpowiednim uporządkowaniu u przechowywaniu drobiazgów, żeby – gdy zechcemy je ponownie obejrzeć – można je było łatwo odnaleźć.

Zdjęcia i pocztówki

Bywa, że z jednej podróży przywozimy ponad 500 zdjęć. Nie stanowi to problemu, o ile nie są wywołane. Gdy jednak fotki zostaną wywołane, a nie będą w albumie, raz, dwa, mogą się zawieruszyć, zgubić, a raczej nie da się wszystkich zdjęć wstawić w ramki. Można wówczas kupić choćby organizer z ekspozytorem na zdjęcia i widokówki. Są to sprzęty typu 2 w 1. Na dole jest skrzyneczka albo szufladka na bibeloty, do której dołączone są pewnego rodzaju stojaki, pręciki albo ścianka z rowkami. To w nie wtyka się zdjęcia. Pojemnik na zdjęcia również jest praktyczny. Przypomina skrzynkę z szufladkami. Każda szufladka pomieści nawet 100 zdjęć. Co więcej: można te zdjęcia poukładać tematycznie, przykładowo: w każdej z szuflad przechowywać fotki z innego wakacyjnego wyjazdu. Kolejny pojemnik wygląda natomiast jak pudełko posiadające przegródki. W tego rodzaju boksy można wkładać zdjęcia – po kilkanaście w jeden. Istnieją również pudełka w kształcie książki. Gdy się je otworzy, widać album.

Więcej na temat: Porządek w domu, czyli pudła, organizery, kartony 

Sprawdzi się też tablica korkowa, powieszona choćby nad biurkiem lub łóżkiem. Na niej można umieścić zdjęcia, mapy oraz bilety z wyjazdu. Kolejny pomysł jest podobny do... prania. Można kupić zwykłą linkę (ewentualnie tasiemkę czy sznurek) i przymocować ją za pomocą specjalnych uchwytów z dwóch stron między meblami. Na takiej lince warto klamerkami przyczepić zdjęcia. W zależności od długości linki, zmieści się ich nawet kilkadziesiąt. Z daleka fotografie będą wyglądać, jakby pranie było rozwieszone.

Ozdoby do postawienia

Jeśli figurki, wazoniki, talerze czy zawieszki nam się już znudzą, można je włożyć do plastikowych pojemników i schować do szafy lub piwnicy. Kto nie chce rozstawać się z figurkami, kubkami, talerzykami i innymi ozdobami do postawienia, niech przeznaczy jedną półkę (parapet odradzamy) na składowanie tych pamiątek. Może także włożyć je do skrzynki z przezroczystą pokrywą lub – o ile są dosyć małe - do gablotki z przegródkami. Gdy chcemy je wyeksponować, bo są ułożone w pudełku z przezroczystą pokrywą, możemy między przedmioty włożyć kokardy, sztuczne owoce albo siano. Większe ozdoby lepiej włożyć do tekturowych, rattanowych lub plastikowych, zamykanych pudeł. Tematyczne pudełka to także strzał w dziesiątkę: w jednym będą znajdowały się same figurki, w drugim – kubki i talerzyki, w trzecim – książki. Równie dobrze można te pudła posegregować w ten sposób: jeden pojemnik na jeden wyjazd. Każde pudełko należy opisać, np. „Wakacje Łeba 2017", „Narty Zakopane 2016" itp.

Kamienie i muszelki

Bursztyny, inne kamyki i muszle znad morza można przechowywać w szklanych, przezroczystych wazonach, szkatułkach i misach. Może być nawet zwykła lub zdobiona szklanka, byle bez uchwytu. Inna propozycja to własnoręcznie wykonana kompozycja. Na dno wazonu, słoju czy misy wsypujemy piasek, a na niego wykładamy kamyki i muszelki. Zwykle kamienie i muszle można delikatnie wymieszać, ale jeśli kamienie są dosyć duże i ciężkie, lepiej jest je wyłożyć na piasek, a dopiero jako trzecią warstwę wyłożyć muszle, które są delikatniejsze.

Biżuteria

Bransoletki, kolczyki, pierścionki, łańcuszki też czasem przywozimy znad morza czy z gór. Sprawdzą się szkatułki i stojaki na biżuterię. Tak samo – pudełka na biżuterię, które dostaliśmy w zestawie z biżuterią podczas jej zakupu, można ułożyć jedno na drugim, od największego do najmniejszego, niczym piramidę. Następne rozwiązanie to ozdobne filiżanki lub nawet cukierniczki. W sprzedaży są ponadto haki (wyglądają jak w

Zobacz zdjęcia: Kuferki, szkatułki, wieszaczki i stojaki na biżuterię

Etui na biżuterię też się przydaje. Na pierwszy rzut oka kojarzy się z kosmetyczką albo portfelem, jednak po otwarciu, zamiast kieszeni na monety i banknoty, są przegródki na pierścionki, łańcuszki i pozostałą biżuterię. Gdy biżuterii mamy sporo, warto wybrać kuferek lub skrzynkę na tego rodzaju ozdoby. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom