Uwaga na sprzęt RTV i AGD niewiadomego pochodzenia

redakcja.regiodom, OleOle.pl
Sprzęt AGDUwaga na sprzęt RTV i AGD niewiadomego pochodzenia
Sprzęt AGDUwaga na sprzęt RTV i AGD niewiadomego pochodzenia messa (morguefile.com)
Rynek zalewany jest ogromną liczbą sprzętów RTV i AGD, które do eksploatacji się nie nadają. Na szczęście, urządzenia niespełniające podstawowych warunków bezpieczeństwa, co roku eliminowane są przez pracowników Inspekcji Handlowej.

Na co uważać, aby ustrzec się przed zakupem produktów, które mogą zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu? 

Z jednej strony obserwujemy integrację sprzętów codziennego użytku z urządzeniami mobilnymi i poprawę komfortu życia w związki z wdrażaniem nowych technologii. Z drugiej strony zaś jest szara rzeczywistość – nieprawidłowości konstrukcyjne, wykorzystanie do produkcji niewłaściwych materiałów, błędne oznakowanie, nieprawidłowe informacje w instrukcji obsługi lub ich brak.

Przeczytaj również poradnik: Jak używać sprzęt AGD, by działał sprawnie i długo

Z roku na rok powiększa się liczba urządzeń wycofanych z rynku za sprawą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów(UOKiK). Na dziś dzień lista obejmuje ponad tysiąc produktów. Urządzenia te nie powinny znaleźć się w naszych domach, a jednak tam się zadamawiają. Kuszeni jesteśmy niższą ceną, nabieramy się na zabiegi marketerów i kupujemy sprzęt, który może okazać się niebezpieczny. Jak tego uniknąć? Na co przede wszystkim zwracać uwagę przed zakupem?

Jakie zagrożenie niesie ze sobą sprzęt AGD

Za bezpieczeństwo produktów odpowiada nie tylko producent, ale i dystrybutor oraz sprzedawca sprzętu. Do urządzeń najniebezpieczniejszych zalicza się sprzęty z kategorii małego AGD do kuchni i pielęgnacji: blendery, frytkownice, suszarki i prostownice. Niebezpieczne są także: oświetlenie choinkowe, przedłużacze, drobne sprzęty biurowe, gdzie często moc urządzeń niedostosowana jest do materiałów, z jakich są wykonane.

Aby uniknąć problemów, przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z opisem produktu, który chcemy nabyć. Dobrze wybierać popularne marki i znanych producentów oraz sprzęt oznaczony znakiem CE.
– Oznakowanie potwierdza, że urządzenie spełnia wymagania postanowień Unii Europejskiej. Dlatego zanim konsument zdecyduje się na zakup sprzętu, powinien sprawdzić, czy na etykiecie i w opisie szczegółowym urządzenia znajdują się odpowiednie oznaczenia, potwierdzające zgodność z europejskimi i polskimi normami prawnymi. Wtedy konsument zyskuje pewność, że produkt powstał w zgodzie z obowiązującymi wytycznymi i jest bezpieczny – komentuje Tomasz Żelazny z OleOle.pl.

Symbol „CE" nie jest jednak certyfikatem bezpieczeństwa. Jego znaczenie jest dużo szersze. To przede wszystkim potwierdzenie zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami, które związane są z emisją zakłóceń oraz zużycia energii. Oznaczenie nie potwierdza również informacji, że towar pochodzi z Unii Europejskiej. Nie jest też świadectwem jakości. Jednak kupując produkt ze znakiem na terenie całej Unii Europejskiej konsument ma pewność, że może go bezpiecznie i bezproblemowo używać.

Gdzie szukać informacji o sprzęcie AGD i RTV

W przypadku wątpliwości związanych z zakupem przydatne dla konsumenta dane można znaleźć na stronach internetowych Wojewódzkich Inspektoriatów Inspekcji Handlowej, także UOKiK oraz Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. W formie popularnej pod adresem

oznakowanie-ce.pl

zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki w wykazie linków poświęconych oznakowaniu CE.
– Poszczególne rodzaje produktów, w zależności od typu sprzętu podlegają różnym aktom prawnym, np. dyrektywom lub wymaganiom. Podstawowym aktem prawa krajowego w odniesieniu do sprzętu elektrycznego jest rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego – informuje Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej.

Przed zakupem warto również sprawdzić, czy produkt nie został umieszczony w rejestrze produktów niebezpiecznych lub rejestrze wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami. Gdy konsument podejrzewa, że produkt może uchodzić za niebezpieczny, powinien zajrzeć na stronę internetową uokik.gov.pl lub skontaktować się bezpośrednio z Inspekcją Handlową, czyli organizacją która powinna udzielić informacji w tym temacie.

Co możemy zrobić, jeżeli kupiliśmy niebezpieczny produkt

Jeśli zakupiliśmy wycofany z obiegu towar, należy niezwłocznie poinformować o tym Inspekcję Handlową, ewentualnie UOKiK. Procedury, środki i sankcje stosowane wobec przestępstwa fałszowania oznakowania CE mogą się różnić, w zależności od krajowego prawa administracyjnego i karnego danego Państwa Członkowskiego. Mamy jednak prawo żądać odbioru produktu i zwrotu kwoty, za jaką produkt został nabyty, bez względu na stopień jego zużycia. Za szkodę wyrządzoną przez wadliwy sprzęt odpowiada jego producent, sprzedawca lub importer. Rekompensata przysługuje nam jednak tylko wtedy, jeśli straty, które poniesiemy w przypadku eksploatacji wadliwego urządzenia, będą wyższe niż 500 euro. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom