Usterka w mieszkaniu – co i jak można naprawić samemu? Jak poradzić sobie z usterką?

red.
Usterka w mieszkaniu – co i jak można naprawić samemu?
Usterka w mieszkaniu – co i jak można naprawić samemu? Pixabay
Nie każdy ma zmysł majsterkowania i jest kreatywny w tym zakresie. Dlatego woli wezwać fachowca, by ten odpłatnie wykonał zlecone zadanie. Koszty życia są jednak coraz wyższe, a do tego wzywając specjalistę z ogłoszenia – nie możemy być pewni jego umiejętności. Co zrobić? Co możemy spróbować naprawić samemu? Jakich narzędzi będziemy potrzebować? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym materiale.

Usterka – co robić?

Gospodarstwo domowe wbrew pozorom nie jest „czarną magią”, nawet dla najbardziej opornych. Jest wiele rzeczy, do których nie ma potrzeby wzywania fachowców. Zwykle zmysł „majsterkowicza” objawia się w nas pod wpływem sytuacji – np. awaria lub uszkodzenie powstało w niedzielę, lub święta i dostęp do fachowców jest utrudniony. Lub też do chwycenia narzędzi skłania nas właśnie sytuacja finansowa, bo to, co z pozoru wydaje się przeszkodą nie do pokonania, okazuje się jednak błahostką, którą sami potrafimy rozwiązać.

Nie mamy tutaj na myśli tak podstawowych rzeczy, jak wymiana żarówki, czy baterii w pilocie, bo są to sprawy, które wykona chyba każdy. Jest jednak ogrom z pozoru trudnych rzeczy, które jednak jesteśmy w stanie wykonać sami.

Usterka w mieszkaniu – co jest nam potrzebne?

Warto jednak zacząć od skompletowania podstawowych narzędzi do naszego domowego majsterkowania.

Planujesz naprawę lub remont? To może Ci się przydać!

Materiały promocyjne partnera

Wyposażenie powinno być wszechstronne, jednak podstawy to na pewno:
• młotek,
• klucze nasadowe,
• klucze płaskie,
• obcęgi,
• śrubokręty,
• kombinerki,
• zestaw pędzli,
• szpachelka,
• papier ścierny.

Warto również pomyśleć o:
• wiertarko-wkrętarce,
• miarce,
• poziomicy.

Odpowiedni podstawowy sprzęt, a także dobre chęci pomogą nam pokonać niejedną trudność samemu – da nam to przede wszystkim wielką satysfakcję, pomoże również zaoszczędzić kilka groszy.

Gdy trzeba coś podkleić

Co i jak można naprawić samodzielnie?

Bez pomocy fachowca obejdziemy się choćby dekorując dom. Wieszaki na kwiaty, haczyki na obrazy – te rzeczy nie wymagają ingerencji budowlańca. Wystarczy odrobina chęci i samozaparcia. O ile nie umiemy lub boimy się użyć wiertarki w celu nawiercenia otworu w ścianie pod przyszłe mocowanie, o tyle możemy skorzystać z takich rozwiązań jak samoprzylepne haczyki – te mają różny „udźwig” i mogą sprawdzić się w przypadku mniejszych obrazów.

Cięższe dekoracje radzimy jednak montować już z użyciem wiertarki. Jej użycie nie sprawia wielkich problemów. Warto najpierw poćwiczyć kilka przewiertów np. na kawałku cegły, czy na jakiejś desce – w zależności o dlatego, na jakiej powierzchni będziemy wiercić otwory pod kołki rozporowe.

Gdy już opanujemy sztukę wiercenia, na przeszkodzie nie staje już nic innego, tylko wykonać nawierty. Oczywiście wcześniej warto ustalić miejsce, wykonać pomiary, zaznaczyć (najlepiej ołówkiem, który łatwo można ze ściany zmazać), a także wykazać poziom – by nasze dekoracje nie wysiały krzywo. W tym celu przyda się poziomica oraz miara.

Wykonuj precyzyjne pomiary

Usterka – jak naprawić bez pomocy fachowca?

Jednak gdy nagle woda w zlewie – czy to kuchennym, czy w łazience nagle przestaje odpływać, nie powinniśmy popadać w panikę. Podstawowe czynności, które w 90 procentach dadzą pożądany efekt, czyli przywrócą przepustowość, możemy wykonać sami.

W pierwszej kolejności możemy użyć dedykowanych substancji chemicznych, za pomocą których możemy rozpuścić odpady na tyle, by woda znów zaczęła być odprowadzana. Jest tu jednak ryzyko uszkodzenia samej umywalki. Co więcej – nie zawsze rezultat będzie pożądany.

Jeśli to nie pomoże, trzeba będzie się nieco nagimnastykować i ręcznie usunąć blokady.

Większość zlewów instalację odprowadzająca ma łatwo dostępną – zwykle pod półkami. Po zakręceniu wody w kranie – w łatwy sposób możemy odkręcić syfony w umywalce i je wyczyścić.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Co nam się przyda? Gumowe rękawiczki zabezpieczające, pojemnik na odpady i resztki wody, a także jakieś ścierki lub ręczniki papierowe.

Ręczne udrożnienie może jednak nie wystarczyć. Wówczas przyda się nam prosty sprzęt hydrauliczny, tak zwana żmijka. Można ją kupić w wielu sklepach dla majsterkowiczów, nie wymaga specjalnej wiedzy w obsłudze, a potrafi przepchać osady i brud w rurach na tyle, by skutecznie zadziałać. Stracimy kilkadziesiąt minut na zabiegi oczyszczające rury, a zaoszczędzimy sporo pieniędzy.

Czy malowanie w mieszkaniu jest trudne?

Inną rzeczą, która z pozoru wydaje się skomplikowana, a taką nie jest, to odmalowanie zniszczonych ścian. Któż nie spotkał się w swoim gospodarstwie domowym z takim problemem. O brudnych ścianach najlepiej wiedzą wszyscy rodzice – pociech często brudzą je na wszelkie sposoby, lubią też prezentować na nich swoje malunki.

Ale nie tylko one, bo zabrudzić szczególnie białe ściany jest stosunkowo łatwo. Co wtedy? Ekipa malarska, to czas oczekiwania, czas wykonania samej usługi, a przede wszystkim koszty.

Samemu? Trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie przyrządy.

Może trzeba coś odmalować?

Materiały promocyjne partnera

Z nimi malowanie ścian staje się proste. W co warto się zaopatrzyć? Oczywiście w pędzle i farby, a także taśmę malarską, czy folię zabezpieczającą. Przyda nam się również mieszadełko do farby, wiaderko lub miska, do których nalejemy wodę, by nieco oczyścić ścianę przed malowaniem.

Same pędzle są różne – w zależności od ich zastosowania. Stosuje się zarówno pędzle płaskie, jak i wałki. Gdy ściany są nieco uszkodzone, pomóc w ich wyrównaniu powinna masa szpachlowa, a do jej nałożenia – wg podanej na opakowaniu instrukcji – szpachelki oraz papier ścierny. Zaopatrzyć należy się również w kombinezon ochronny, warto też pomyśleć o małej drabinie lub stopniu.

Zastosowanie sprzętu i przedmiotów zgodnie z przeznaczeniem i wskazaniami pozwoli nam odnowić ściany, czy sufity, a odpowiednie, wcześniejsze przygotowanie całości – zaoszczędzi stresu i pozwoli zminimalizować bałagan.

Samodzielnie rozbierzesz ściany w mieszkaniu

A co jeśli planujemy wyremontować poddasze i stworzyć tam mieszkanie? Choć wydaje się to niemożliwe – wiele prac – choćby rozbiórkowych możemy wykonać samemu.

Uzupełnij swój domowy warsztat o niezbędne wyposażenie

Materiały promocyjne partnera

Zburzenie ścian, sufitów, usuniecie elementów poddasza nie powinno stanowić większego problemu. Po zadbaniu w wyposażenie ochrony osobistej, a więc kombinezon, chroniące oczy przez drobinkami gogle, maseczkę przeciwpyłową, rękawice robocze i zabezpieczające nasze nogi buty, można przystąpić do działania.

Pamiętając o swoim bezpieczeństwie, można przystąpić do działania. Do usuwania elementów murowanych zwykle nie trzeba mnóstwa sprzętu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie ściany można usunąć – zdecydowanie nie można ruszać ścian nośnych! Bo narazi to konstrukcję całego budynku.

Jak wyburzać i czym? Podstawowym naszym narzędziem będzie młotek – jego wielkość stosujemy w zależności od potrzeb, ale i naszej siły, bo długotrwała praca szybko nas zmęczy. Młote powinniśmy dobrać odpowiedni do naszych możliwości.

Jak wyburzać ściany? Najlepiej zaczynając od góry: cegła po cegle, kawałek po kawałku. Będzie to zadanie czasochłonne, ale pozwoli zoptymalizować bezpieczeństwo. Co oprócz młotka? Może nam się przydać dłuto lub przecinak murarski, w celu usunięcia zaprawy łączącej cegły. Oczywiście też warto zabezpieczyć powierzchnie wokół wyburzanej ściany.

Tego w mieszkaniu sam nie naprawiaj – wezwij fachowca!

Awarie sprzętu RTV, AGD, czy też instalacji – jeśli nie mamy fachowej wiedzy w tym zakresie – powinniśmy bez zastanawiania się zgłaszać specjalistom. W tym wypadku niewłaściwe działania mogą doprowadzić do o wiele poważniejszych konsekwencji niż samo zniszczenie sprzętu. Z prądem nie ma żartów – jest niebezpieczny dla nas samych, dla naszego zdrowia i życia.

Podobnie rzecz ma się w przypadku awarii systemów ogrzewania, klimatyzacji, czy wszelkich innych, gdzie specjalistyczna wiedza i umiejętności są niezbędne. Domowe majsterkowanie owszem – ale z głową i zdrowym rozsądkiem.

Ułatw sobie remotn w domu!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom