W sypialni dużo trudniej niż w kuchni, czy salonie zaaranżować mniejszą przestrzeń. W przypadku aranżacji kuchni czy salonu mamy duży wybór rozwiązań zarówno jeśli chodzi o dobór mebli, jak i ich rozmieszczenie. W sypialni jest nieco inaczej. W tej przestrzeni z założenia powinny się znaleźć: duża szafa oraz sporych rozmiarów, wygodne łóżko. Równocześnie sypialnia powinna odzwierciedlać temperament właściciela mieszkania, gdzie estetyka nie powinna tracić na rzecz funkcjonalności.
Zobacz: Jak urządzić sypialnię przyjazną alergikowi
– Dla jednych sypialnia powinna być oazą spokoju, w której największe znaczenie mają elementy budujące delikatność i subtelność danej przestrzeni. Dla osób z dynamicznym charakterem sypialnia powinna być przede wszystkim wyrazista. Na przeszkodzie nie stoi wielkość pomieszczenia, gdyż nawet na małej powierzchni można znaleźć miejsce na pojemne i nierzucające się w oczy schowki – mówi Monika Szczęsny, projektantka z firmy Komandor.
By sypialnia była pomieszczeniem, które sprzyja wypoczynkowi i regeneracji siły już od początku zwróćmy uwagę na odpowiednie rozmieszczenie przedmiotów i oświetlenie wnętrza. Istotną rolę odgrywa strona, na którą wychodzą okna w sypialni. Osoby, które lubią wcześnie wstawać, powinny wybrać sypialnię po wschodniej stronie, a te, które wolą dłużej pospać – po zachodniej.
Łóżko i szafa główni bohaterowie naszej sypialni
– We współczesnych aranżacjach sypialni zdecydowanie zwycięża nowoczesność i minimalizm. Meble sypialniane, zwłaszcza przy małej przestrzeni powinny być „lekkie", czyli nieprzytłaczające wnętrza zarówno ciężką zabudową, jak i dobraną kolorystyką – uważa Katarzyna Drabik, specjalista z firmy Komandor.
Łóżko to jeden z najważniejszych mebli w domu, a w sypialni nie ma sobie równych – jest jej sercem. Niemal każdy z nas marzy o dużym łożu, jednak nie zawsze przekłada się to na funkcjonalność sypialni. Czasami warto zrezygnować z jego olbrzymiego rozmiaru i wybrać to mniejsze, które nadal będzie wygodne. Nie stracimy na komforcie snu, zyskamy natomiast na codziennej wygodzie korzystania z pomieszczenia.
W małej sypialni warto również pomyśleć o łóżku, które będzie miało dodatkowo różnorodne schowki. Co ważne, wybierając poszczególne meble zarówno łóżko, szafki nocne oraz komoda powinny nawiązywać do jednej, spójnej stylistyki. Nie naruszy to harmonii wnętrza.
W domach lub dużych mieszkaniach możemy pokusić się o połączenie przestrzeni sypialnianej z garderobianą. Alternatywą dla garderoby, która jednak zajmuje przynajmniej kilka metrów kwadratowych z całkowitej powierzchni mieszkania, może być funkcjonalna zabudowa wnęki. Szafa z drzwiami przesuwnymi w zależności od wielkości pokoju i ustawienia ścian, może zajmować całą przestrzeń między dwoma ścianami, stanowić zabudowę wnęki lub być umiejscowiona w narożu pomieszczenia.
– Drzwi szafy powinny zostać wykonane z takich materiałów, aby pasowały do kolorystyki i stylistyki pomieszczenia. W tego typu aranżacjach, odległość pomiędzy szafą a łóżkiem nie musi być duża, a ponadto otwarcie drzwi szafy nie jest dla niej formą blokady. Należy jednak pamiętać, że w przypadku drzwi przesuwnych, konieczna wolna przestrzeń przed szafą wynosi 70 cm, w przypadku drzwi otwieranych w sposób tradycyjny 120 cm – mówi Katarzyna Drabik.
Kolorystyka, oświetlenie i aranżacyjne detale w sypialni
Kolory ścian w pomieszczeniach mniej doświetlonych powinny być przede wszystkim jasne. W najmniejszych pomieszczeniach najlepiej sprawdza się niezawodna biel. Można ją zrównoważyć intensywnym kolorem mebli. Z kolorami w sypialni nie należy jednak przesadzać. Warto zachować umiar i wykorzystać maksymalnie cztery barwy.
Zobacz również: Pomysły na urządzenie i udekorowanie sypialni
W aranżacji sypialni dobrze sprawdzi się biel z akcentami beżu, szarości lub granatu. Wybór kolorystyki należy przede wszystkim od naszych preferencji. Aranżacja sypialni w bielach gwarantuje uzyskania efektu klasyki oraz elegancji jednocześnie, jednak przełamanie jej wyrazistą kolorystyką na pewno wprowadzi powiew oryginalności. Kolor ten doskonale wpisuje się w styl nowoczesny, minimalistyczny, a także klasyczny.
Narzędziem pomocnym do tworzenia optycznie większych przestrzeni jest również gra światłem oraz powierzchnie lustrzane. Odpowiednie oświetlenie ważne będzie ze względów praktycznych dla osób, które lubią czytać w łóżku. Powinniśmy zadbać również o estetykę oświetlenia, aby w sypialni zapanował odpowiedni nastrój. W sypiali powinno jednak dominować światło ciepłe i miękkie. Nie zapominajmy również o świetle naturalnym, które odgrywa istotną rolę w aranżacji wnętrz. Powinno ono rozświetlać całą sypialnię. Jeśli w sypialni jest duże okno, to może ono stać się ważnym elementem dekoracyjnym wnętrza.