Urządzamy pokój ucznia. Poradnik

redakcja.regiodom, Artykuł przygotowany z ekspertami marki Homekraft
Aranżacja pokoju dla uczniaNa małym metrażu sprawdzą się meble modułowe – możemy je przekształcać w zależności od wieku oraz zmieniających się potrzebdziecka.
Aranżacja pokoju dla uczniaNa małym metrażu sprawdzą się meble modułowe – możemy je przekształcać w zależności od wieku oraz zmieniających się potrzebdziecka. Westwing
Miejsce do nauki w zaciszu domowym zachęci dziecko do większego wysiłku w roku szkolnym. Doradzamy, o co zadbać urządzając lub remontując pokój dziecka, by był wygodny i sprzyjał nauce.

Niezależnie od tego czy w pokoju dziecięcym przeprowadzamy gruntowny remont i aranżujemy go od początku czy też wymieniamy tylko część umeblowania (aby dostosować je do wieku i wzrostu), warto kierować się względami praktycznymi. Dlatego modernizację zacznijmy od zaplanowania trzech stref funkcjonalnych: przestrzeni do nauki, odpoczynku oraz zabawy.

Kącik do pracy w pokoju ucznia – jak go zorganizować?

Aby odrabianie zadań domowych szło sprawnie, nic nie powinno rozpraszać uwagi naszej pociechy – mózg potrzebuje skupienia. W strefie przeznaczonej do nauki, w zasięgu wzroku dziecka nie powinny znajdować się rzeczy, które mogą powodować spadek koncentracji (jak zabawki, gry, itp.). Choć w małych mieszkaniach wydzielenie konkretnych stref bywa trudne, to pamiętajmy, że czasem wystarczy odrobina kreatywności, aby sprytnie ukryć wszelkie rozpraszacze i tym samym zwiększyć efektywność nauki. Można np. wykorzystać regał, który pomieści skarby dziecka w ozdobnych kartonach.

Zobacz: Biurka, które nie są już klasycznym meblem do pracy i nauki 

Niektóre źródła donoszą, że naturalne światło oraz dostęp do świeżego powietrza pozytywnie wpływają na koncentrację i poprawiają zdolność przyswajania wiedzy nawet o 15 proc. Aby zapewnić wystarczającą ekspozycję na światło dzienne, dobrze jest ustawić biurko pod oknem. Wielkość biurka jest uzależniona od dostępnego miejsca w pokoju. Warto jednak zadbać o to, żeby miało ono minimum 120 cm szerokości. Wtedy uczeń będzie mógł wygodnie rozłożyć na nim potrzebne rzeczy.

Dopasowanie biurka i krzesła dla ucznia

Miejsce do nauki powinno być dostosowane do poziomu rozwoju dziecka i zadań, jakie będzie wykonywać w domu. Przede wszystkim musi być komfortowe, dlatego biurko i fotel trzeba dopasować do wzrostu (np. przy wzroście 98–112 cm – siedzisko musi być na wysokości 26 cm od podłogi, a blat stołu na wysokości 46 cm; natomiast przy wzroście 157–172 cm – siedzisko musi być na wysokości 42 cm, a blat – 70 cm). Warto pamiętać, żeby w trakcie pisania kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem był prosty, a stopy w całości oparte na podłodze.

W przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym najlepiej sprawdzą się meble, które mają możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu posłużą dłużej. Fotel do biurka powinien mieć wygodne, ergonomiczne oparcie z płynną regulacją, bo takie są najzdrowsze dla kręgosłupa. Dobrze jest też zwrócić uwagę czy fotel ma podłokietniki oraz funkcję TILT, czyli możliwość blokady oparcia w wybranej pozycji.

Niezbędne akcesoria, które ułatwiają naukę

W przypadku dzieci rozpoczynających przygodę ze szkołą, warto zadbać o akcesoria ułatwiające organizację nauki. Warto pamiętać np. o koszu na papiery, pojemniku na podstawowe przybory do pisania, organizerze na niezbędne przybory do malowania, kolorowania czy wycinania. Dobrym pomysłem będzie również zamontowanie tablicy korkowej czy magnetycznej, do której będzie przypięty plan lekcji czy harmonogram zajęć pozaszkolnych.

Podstawą oczywiście jest odpowiednio dobrane oświetlenie, które będzie niezbędne, gdy dni zrobią się krótsze. Lampka biurkowa powinna oświetlać blat roboczy w odległości ok. 35 cm, tak, aby nie świecić dziecku w oczy. Najlepiej, gdy ma ona szeroki klosz (oświetlała większą powierzchnię) i jest regulowana.

Rozwiązania dla przedszkolaków

A jeśli uczeń dzieli pokój z młodszym rodzeństwem, to koniecznie zadbajmy o zorganizowanie stanowiska pracy dla wszystkich, maluch – naśladując starszą siostrę lub brata – także będzie chciał mieć swój kącik do pracy. Warto postawić na rozwiązania uniwersalne, które sprawdzą się w wielu sytuacjach. Można wybrać np. krzesełko do karmienia, które łatwo się składa i rozkłada, a po „skróceniu" nóżek staje się tradycyjnym krzesełkiem dziecięcym z wygodną tacką (najlepiej ściąganą) niezastąpioną przy zabawie. Takie rozwiązania ma krzesełko Fini marki Kinderkraft, które utrzymane jest w stylistyce skandynawskiej, dlatego sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach.

Zobacz poradnikJak przechowywać zabawki, nie tylko w pokoju dziecka 

Przestrzeganie tych kilku prostych zasad sprawi, że pokój dziecięcy stanie się funkcjonalny i będzie sprzyjał przyswajaniu nowej wiedzy. Nie zapominajmy jednak, że to nasza pociecha ma czuć się dobrze w tym pomieszczeniu, dlatego wnętrze powinno uwzględniać gust i preferencje latorośli.

Aby mały uczeń mógł utrzymać porządek w przyborach szkolnych, warto zadbać o organizer lub biurko z podręczną szufladą na ich trzymanie.
Aby mały uczeń mógł utrzymać porządek w przyborach szkolnych, warto zadbać o organizer lub biurko z podręczną szufladą na ich trzymanie. Fot. annca (Pixabay.com)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom