Układanie terakoty krok po kroku. Jak uniknąć błędów

ewk
Gres układany wg projektuPołączenie dwóch rozmiarów kafli w układzie kombinowanym. Na tej podłodze układany był gres wg pokazanego na zdjęciu projektu
Gres układany wg projektuPołączenie dwóch rozmiarów kafli w układzie kombinowanym. Na tej podłodze układany był gres wg pokazanego na zdjęciu projektu ewk
Samodzielne ułożenie płytek podłogowych (terakoty lub gresu) nie jest trudne. Ale aby uzyskać odpowiedni efekt należy przestrzegać pewnych zasad i w czasie prac zachować należytą dokładność.

Tak jak wszystkie prace remontowe, tak też układanie płytek podłogowych powinno być poprzedzone sporządzeniem najprostszego choćby harmonogramu prac.
Harmonogram powinien obejmować cztery podstawowe etapy: przygotowanie koncepcyjne, prace przygotowawcze, układanie płytek i roboty wykończeniowe.

Etapy I – koncepcja ułożenia płytek

Na początek powinniśmy dokładnie wymierzyć pomieszczenie, wybrać rodzaj płytek (gres czy terakota), określić ich kolorystykę i rozmiar oraz wybrać sposób ich ułożenia. Do wyborumamy układ prosty, na zrąb (naprzemiennie), w karo lub układ kombinowany (fantazyjny). W trzech pierwszych przypadkach możemy obyć się bez projektu ale jeśli wybierzemy układ kombinowany, dobrze jest zrobić szkic ułożenia płytek.

Warto przeczytać: Układanie glazury: jak robić to dobrze i z wyobraźnią 

Dzięki temu przyśpieszymy roboty i unikniemy błędów w ułożeniu. Szczególnie ważne jest to wówczas, gdy decydujemy się na wykorzystanie płytek różnej wielkości.
W ramach I etapu wyliczamy ilość potrzebnych płytek, kleju, zaprawy spoinującej (fugi) i jeśli zachodzi taka potrzeba masy wyrównawczej. Czasami też decydujemy się na ułożenie masy izolacyjnej (najczęściej folii w płynie) – szczególnie w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci.

Trzeba pamiętać o tym, że kafelki należy kupować z pewnym nadmiarem w stosunku do ilości obliczeniowej z powierzchni. W zależności od układu zapas ten powinien wynosić od 5% (układ prosty płytek) do 15 % (karo lub układ kombinowany – tutaj występuje więcej odpadów materiału, ze względu na przycinanie płytek).
Nie zapominajmy też o tym, aby przewidzieć miejsce na składowanie zakupionych materiałów oraz przenoszonych mebli z pomieszczenia, w którym układać będziemy nową podłogę. Jeśli z góry to zaplanujemy mamy szansę, że unikniemy remontowego bałaganu.

Etap II – prace przygotowawcze

Tak przygotowani w listę z materiałami przystępujemy do II etapu. Usuwamy z pomieszczenia meble i wyposażenie i udajemy się na zakupy. Jeśli tylko jest to możliwe zakupioną terakotę i kleje powinniśmy umieścić poza remontowanym pomieszczeniem.

W bezpośrednim sąsiedztwie pomieszczenia gromadzimy za to niezbędne narzędzia i materiały pomocnicze:

  • poziomnicę,
  • plastikowe krzyżyki i kliny dystansowe,
  • ręczny przyrząd do cięcia płytek,
  • pacę ze stali nierdzewnej oraz pacę z grzebieniem do nakładania kleju (szpachla ząbkowana),
  • wiadro,
  • mieszadło i wiertarkę do rozrabiania kleju,
  • okulary ochronne (należy ich używać w czasie docinania płytek),
  • szpachelkę do fug.

Przygotowanie podłoża pod terakotę musi być równe i mocne, oczyszczone z brudu, kurzu i resztek starych okładzin podłogowych. Wszystkie luźne fragmenty wylewki trzeba skuć, a ubytki wypełnić. Jeśli podłoże nie jest poziome, powinniśmy wyrównać je masą samopoziomującą. Tylko wtedy płytki ułożymy równo.

Etap III – układanie terakoty

Na początku wyznaczamy linie bazowe w miejscu, gdzie płytki będą najbardziej wyeksponowane lub od środka ścian do środka pomieszczenia. Następnie od miejsca ich przecięcia rozpoczynamy układanie terakoty. Klej nakładamy na podłoże oraz na płytkę (za pomocą szpachli zębatej). Płytkę dociskamy do podłoża wyciskając nadmiar kleju i sprawdzamy jej wypoziomowanie. Tak samo układamy pozostałe płytki oddzielając je krzyżykami dystansowymi. Jako ostatnie układamy płytki skrajne, które najczęściej trzeba przyciąć.

Po wyschnięciu kleju (po ok. 1–3 dni) usuwamy krzyżyki, oczyszczamy szczeliny i wypełniamy zaprawą do spoinowania. Po lekkim przeschnięciu fugi przecieramy ją na mokro a po całkowitym wyschnięciu przecieramy kafelki suchą szmatką. Gotowe!

Etap IV – roboty wykończeniowe

Po 2 dniach od zakończenia etapu III dokładnie odkurzamy pomieszczenie, następnie myjemy podłogę i umieszczamy z powrotem usunięte wcześniej meble i sprzęty.

O czym jeszcze warto wiedzieć układając płytki podłogowe:

  • klej dobieramy do rodzaju kafli (np. do gresu należy stosować kleje elastyczne);
  • przed przystąpieniem do klejenia należy rozpakować paczki i sprawdzić czy płytki są równe wymiarowo, płaskie, czy nie są uszkodzone i nie różnią się kolorystycznie;
  • jeśli podczas klejenia zdarzy się, że ubrudzimy płytki klejem powinniśmy go od razu usunąć, tak samo usuwamy klej z przestrzeni między płytkami, ponieważ do prawidłowego położenia fugi potrzebna jest szczelina o gł. min. 3 mm;
  • w pomieszczeniach z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym, należy je wyłączyć na czas klejenia, można je ponownie włączyć po ok. 2 tygodniach;
  • należy zachować szczególną ostrożność przy płytkach nieszkliwionych, zapasową płytkę pokrywamy fugą i sprawdzamy czy można ją zmyć, jeśli nie uda się zmyć jej bez śladu, płytki przed spoinowaniem trzeba pokryć specjalnym środkiem zabezpieczającym. 
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom