Układanie płytek: jak wybrać ekipę remontową i dopilnować jej prac

redakcja.regiodom
Układanie płytekUkładanie płytek: jak wybrać ekipę remontową i dopilnować jej prac
Układanie płytekUkładanie płytek: jak wybrać ekipę remontową i dopilnować jej prac Vinderen
Ekipę remontową może polecić nam ktoś z rodziny, znajomych lub sąsiadów, kto robił ostatnio remont i jest zadowolony z efektu pracy fachowców. Można również zapytać o wykonawcę w składzie budowlanym lub poszukać informacji w internecie, zwłaszcza na forach, gdzie ludzie wymieniają się opiniami.

Warto zaprosić kilka ekip i poprosić je o wycenę zaplanowanych prac remontowych, by móc porównać ceny. Podczas spotkanie warto również zapytać, z jakich materiałów korzystają i na podstawie rozmowy wybranie najlepszej. Możemy poprosić o kontakt do ostatniego zleceniodawcy i sprawdzić, czy był zadowolony z efektu pracy ekipy. Wybór polecanego fachowca ma wiele plusów. Po pierwsze, dzięki temu wiadomo, że dana osoba jest uczciwa i dotrzymuje terminów. Po drugie, jeśli glazurnika poleci ktoś bliski, można zobaczyć efekty jego pracy (np. wyremontowaną łazienkę).

Warto przeczytać: Plan remontu domu - czy warto sporządzić harmonogram prac?

– Niezależnie od tego, czy ekipa jest sprawdzona, należy podpisać z nią umowę. Powinny znaleźć się w niej informacje dotyczące dokładnego terminu rozpoczęcia i zakończenia prac. Zabezpieczy nas to przed przeciągającymi się pracami –  mówi Joanna Ciecierska, ekspert marki Ceramstic.
– Nie powinno też zabraknąć informacji, że to ekipa dostarczy wszystkie niezbędne narzędzia do prac, a po ich zakończeniu pozostawi pomieszczenie czyste. Bardzo ważne jest też ujęcie w umowie terminów gwarancji i rękojmi – jest to czas, w którym fachowiec zobowiązuje się do bezpłatnego usunięcia usterek wynikających z jego zaniedbań – dodaje ekspert.

Cenne informacje, gdy fachowiec zepsuł remont? Jak złożyć reklamację na usługi budowlane 

Przygotowania do prac remontowych

Przed przystąpieniem do remontu trzeba sprawdzić, czy kupione płytki nie mają żadnych wad. Może okazać się na przykład, że płytki są nierównomiernie wybarwione i efekt będzie bardzo odbiegał od naszych oczekiwań. Dobrze jest też sprawdzić, czy szkliwo na płytkach nie jest spękane, a brzegi płytek nie mają uszczerbień. Należy upewnić się również, czy te same elementy z różnych kartonów mają identyczną wielkość i odcień. Płytki jednego rodzaju należy dobierać z tej samej partii produkcyjnej. Jeśli nie ma powodów do niepokoju, ekipa może rozpocząć pracę.

Warto zwrócić uwagę, czy fachowcy pamiętają o przygotowaniu powierzchni do kładzenia płytek: umyciu jej, zagruntowaniu i ewentualnym wyrównaniu.

Układanie płytek

Gdy podłoże jest przygotowane, ekipa może zabierać się za kładzenie płytek. Podstawową zasadą jest układanie płytek od środka pomieszczenia. Jeżeli na podłogach lub ścianach będzie kładziony gres polerowany, należy pamiętać o zaimpregnowaniu go przed fugowaniem, by na płytkach nie powstały przebarwienia. Gdy płytki są już przyklejone, szczeliny wypełniane są fugą.

Wybierając fugi, należy korzystać z produktów, które uzyskały odpowiednie atesty. Warto pamiętać, że dobrze dobrana fuga znacząco wpływa na wygląd i trwałość podłogi.

Są dwie podstawowe metody wyboru fug – podobnych do koloru płytek i kontrastowych. Obecnie częstym zabiegiem jest wypełnianie szczelin między nowoczesnymi płytkami kolorowymi fugami, co podkreśla ich kolor, kształt i sposób ułożenia. Decydując się na nie, należy sprawdzić na małej powierzchni, czy fuga nie przebarwia lub nie rysuje ceramiki.

W przypadku płytek o naturalnym wzorze, najlepsze będą spoiny w kolorze do nich zbliżonym. Dzięki temu uzyskamy efekt jednolitej, optycznie większej powierzchni. Fuga nie będzie odwracać uwagi od urody i wzoru płytek.

W płytkach rektyfikowanych wystarczy minimalna szerokość fugi – chyba że w pomieszczeniu będzie ogrzewanie podłogowe, wówczas fuga powinna mieć około 4 mm.

Zobacz również: Płytki rektyfikowane - czym się charakteryzują, kiedy i gdzie je stosować 

Cementowe fugi między płytkami podłogowymi ciemnieją z czasem, dlatego ważne jest, by wybierając je zdecydować się na odcień jaśniejszy niż ten, który docelowo chcemy uzyskać.

Po ułożeniu płytek

Po wyschnięciu fugi porządna ekipa powinna umyć płytki i posprzątać po swojej pracy. Uwaga, niektóre rodzaje płytek wymagają specjalnych zabezpieczeń, np. gresy polerowane – impregnacji.
– By w pełni cieszyć się z efektu, należy impregnować płytki regularnie, w zależności od intensywności i miejsca użytkowania okładziny. Użycia specjalnych środków wymagają nie tylko gresy polerowane czy kamień naturalny, ale również inne elementy z kamienia (np. mozaiki kamienne). Zadbane płytki będą bardziej odporne na zabrudzenia, co pozwoli zaoszczędzić czas i energię potrzebne na ich czyszczenie – radzi Romuald Skrzypczyński, ekspert marki Rotberg. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom