Ubikacja – co powinno się w niej znaleźć?

Artykuł sponsorowany
Ubikacja – niezależnie czy znajduje się w budynku mieszkalnym, pracowniczym, publicznym czy innym – by była funkcjonalna, powinna być wyposażona w odpowiednie akcesoria.

Nie mamy na myśli bynajmniej samego kompaktu WC (sedesu) – bez którego przecież nie byłoby mowy o ubikacji w ogóle. Chodzi nam raczej o zestaw poręcznych i pomocnych urządzeń i przedmiotów, wykorzystywanych w niemal każdej ubikacji. Jeśli przygotowujesz się do wyposażenia ubikacji – poniżej podpowiadamy o czym nie należy zapomnieć, jakie akcesoria są szczególnie przydatne w tym pomieszczeniu oraz jak uczynić je maksymalnie komfortowym.

Kompakt WC to nie wszystko – o komforcie korzystania z ubikacji

Ubikacja to pomieszczenie szczególne; by korzystanie z niej było maksymalnie wygodne oraz higieniczne, powinna być wyposażona w szereg udogodnień oraz akcesoriów. Bez nich, codzienne korzystanie z ubikacji może być nie tylko nieprzyjemne, ale również po prostu niebezpieczne dla zdrowia.

Zacznijmy od spraw zupełnie podstawowych – czyli urządzenia wykorzystywanych do mycia. Dobrze, jeśli w ubikacji znajduje się choć niewielka umywalka, w której będziemy mogli przemyć dłonie. Powinna być wyposażona także w dozownik mydła oraz ręczników papierowych. Odradzamy korzystanie z automatycznych suszarek, które co prawda dobre radzą sobie z osuszaniem powierzchni dłoni, niemniej – niepotrzebnie rozprzestrzeniają znajdujące się na nich wirusy i inne drobnoustroje.

Wybierając dozowniki do ubikacji w miejscach publicznych oraz budynkach pracowniczych, warto sięgać po te pracujące w sposób automatyczny – wydzielające ręcznik oraz mydło bez konieczności dotykania samego urządzenia.

Koło samej ubikacji powinny znajdować się uchwyty pomocne w dźwiganiu się oraz opuszczaniu na sedes. Ma to duże znaczenie jeśli z danej ubikacji korzystać będą osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, osoby starsze lub niepełnosprawne.

Czystość najważniejsza – czyli jak przygotować ubikację do użytkowania?

Oprócz wymienionych wyżej, w każdej ubikacji powinna znaleźć się szczotka do WC. Jest niezwykle pomocna, zwłaszcza w przypadku „trudnych sytuacji", gdy kompakt WC trzeba oczyścić po jego użytkowaniu.

Obok kompaktu powinien zostać zamontowany uchwyt na papier toaletowy. Zalecamy, by znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie kompaktu, w odległości nie większej niż na wyciągnięcie ręki.

Lustro to element pomocny, jeśli w danej ubikacji znajduje się umywalka. Możemy je zawiesić na ścianie nad umywalką, umożliwiając wszystkim korzystającym osobom swobodne przeglądanie się w celu poprawienia swojego wyglądu.

Systemy wentylacji są niezwykle pomocne w odświeżaniu „atmosfery" panującej wewnątrz pomieszczenia. Warto wybierać wentylatory stosunkowo mocne, które pomogą w szybkim przewietrzeniu pomieszczenia po każdym skorzystaniu z niego.

Czujniki ruchu oraz światła to urządzenia, których działanie można skoordynować z działaniem systemu wentylacji. Wówczas, możemy zrezygnować z wentylatorów uruchamianych za pomocą mechanizmu „sznurka lub łańcuszka", gdyż będą pracować automatycznie. Detektory same rozpoznają, czy ktoś jest wewnątrz pomieszczenia lub właśnie je opuszcza – uruchamiając dodatkowy nawiew. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom