Toaletka - czym kierować się przy wyborze tego mebla

redakcja.regiodom, Anna Poprawska, dekoratorka wnętrz z portalu Homebook.pl; Dariusz Rodak, projektant oświetlenia w firmie Sigma
Toaletka w nowoczesnym stylu z estradowymi lampkamiDzięki toaletce z innych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu znikną porozstawiane przez kobietę drobiazgi.
Toaletka w nowoczesnym stylu z estradowymi lampkamiDzięki toaletce z innych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu znikną porozstawiane przez kobietę drobiazgi. Homebook.pl/Antracyt
Wiele kobiet marzy o tym, by mieć kącik, gdzie mogłyby przechowywać swoje kosmetyki. Takim miejscem może być toaletka. Polecamy wygodne modele toaletek pasujących do każdego typu mieszkania.

Toaletka została stworzona we Francji – kraju, który zawsze charakteryzował się wyszukanym smakiem i szykiem. Historia tego mebla sięga XVIII wieku, który był czasem niekończącej się w paryskim dworze zabawy i przyjemności. Toaletka podbiła serca wielu Europejczyków. Często żartobliwie nazywano ją „stołem próżności". Początkowo wyglądała jak typowe współczesne biurko z szufladkami. Później dodano do niej lustro.

Przeczytaj również i zobacz: Czy warto mieć toaletkę (zdjęcia) 

Toaletka na małym metrażu i nie tylko w sypialni

– Mimo powszechnego stwierdzenia, że toaletkę można stawiać tylko w dużych mieszkaniach, jest to mebel, który sprawdzi się na każdej powierzchni. Wszystko zależy od odpowiedniej aranżacji wnętrza, przy jednoczesnym zachowaniu równowagi i harmonii. Toaletka może być elementem wypełniającym sypialnię. To jest właśnie miejsce, do którego została stworzona. Jednak nowoczesny design pozwala na to, by toaletka stała się interesującą częścią łazienki. Wszystko zależy od naszej interpretacji tego mebla – mówi Anna Poprawska, dekoratorka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Co świadczy o ponadczasowości i elegancji toaletek? To meble. które pasują do każdej aranżacji. Znajdą one zastosowanie w mieszkaniach w stylu skandynawskim, glamour, vintage, tradycyjnym czy minimalistycznym. Toaletka może stanowić dekoracyjne dopełnienie, które nada wnętrzu odpowiedniego charakteru, pozostając przy tym bardzo funkcjonalnym meblem. Nie można zapominać, że mimo intrygującej aury unoszącej się nad nią, toaletka ma spełniać funkcje codziennego użytku. Jej podstawowym zadaniem jest stworzenie przestrzeni do przechowywania perfum, kosmetyków, biżuterii i innych kobiecych bibelotów. 

Toaletka nie jedna ma twarz

– W swojej historii toaletki zmieniały kształty, kolory i rozmiary. Dzięki tej elastyczności można stworzyć mebel, który idealnie dopasuje się do naszego mieszkania. Dla pasjonatek tradycyjnych rozwiązań wnętrzarskich, które przenoszą mieszkańców i gości wprost do romantycznej Francji, najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie w sypialni takiej toaletki, która otrze się swoim wyglądem o antyk. Białe, cienkie nogi, finezyjne wyżłobienia i wzory oraz wąskie lustro z ornamentem to bardzo kobiece motywy w stylu glamour, które nadadzą sypialni romantycznego charakteru i delikatności. Zupełnym przeciwieństwem dekoratorskim jest mieszkanie w stylu nowoczesnym. Gładkie, proste i minimalistyczne wykończenie mebli również pozwoli na stworzenie miejsca, które będzie współczesną wersją toaletki. Ciekawym rozwiązaniem jest wkomponowanie toaletki w zabudowaną szafę. Podstawę toaletki stanowi blat, nad którym wisi lustro. Wartym uwagi rozwiązaniem są tutaj estradowe lampki, używane w garderobach największych gwiazd. W takim miejscu wykonanie perfekcyjnego makijażu należy do bardzo przyjemnych czynności. Dodatkowo toaletka może również pełnić funkcję biurka, co sprawdza się na małych powierzchniach – dodaje Anna Poprawska.

Toaletka DIY? Czemu nie!

Stworzenie dekoracji metodą hand made sprawi, że mieszkanie nabierze indywidualnego charakteru, a my możemy mieć pewność, że nikt nie zdubluje naszego pomysłu. Lubujących się w stylu vitage na pewno zainteresuje wykonanie toaletki np. ze starych, podrapanych drzwi, które będą stanowiły jej podstawę. – Przytwierdzamy do nich lustro ustawiamy stolik i oryginalna toaletka gotowa. Warto wykorzystać metody dekoracyjne, dzięki którym mebel będzie wydawał się podniszczony – w stylu retro. Posiadaczki niewielkich mieszkań mogą wykazać się inwencją twórczą tworząc toaletkę... w toalecie. Warto zaaranżować ją tak, by zlew był wpuszczony do blatu, który stanowiłby również miejsce do malowania i przechowywania kosmetyków. Jest to rozwiązanie, które minimalizuje stratę cennej w małych wnętrzach powierzchni – mówi Anna Poprawska z homebook.pl. Do takiej toaletki wystarczy dostawić mały stołek i wybrać odpowiednie oświetlenie, które pozwoli na perfekcyjne wykonanie makijażu.

Toaletka hand made zrobiona ze starych drzwi.
Toaletka hand made zrobiona ze starych drzwi. fot. Homebook.pl/Monika Żmuda

Toaletka jest meblem, który stwarza osobną przestrzeń do kobiecych, codziennych rytuałów. Można jej używać nie tylko zgodnie z przeznaczeniem, ale również wykorzystywać jako dodatkowe miejsce do pracy.

Jak oświetlić toaletkę?

Przy tym niezwykłym lustrze i stoliku kobiety wykonują makijaż, dobierają biżuterię i układają fryzurę. Dlatego oświetlenie toaletki powinno być odpowiednie do wykonywania takich własnie czynności. Zadbajmy więc, by strumień światła rozchodził się równomiernie, czyli że nie powinien nas oślepiać, a musi odbijać światło.
– W tej roli sprawdzą się lampy z mlecznymi kloszami bądź abażury w stonowanych kolorach jak pastele, choć tak naprawdę możemy zastosować większość dostępnych ogólnie rodzajów lamp. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to trochę inne zasady, którymi kierujemy się, ustawiając lampę – podpowiada Dariusz Rodak, projektant oświetlenia w firmie Sigma.
Istota jest również barwa światła. Powinno mieć ono chłodną barwę dzienną i wyższy wskaźnik oddawania barw Ra (ok. 80%). Pozwoli to na niemal bezbłędne postrzeganie koloru, a tym samym na perfekcyjny makijaż. Parametry te znajdują się na opakowaniach żarówek. 

Jeżeli toaletkę mają oświetlać dwie identyczne lampki umieszczone po obu stronach lustra, to punktem odniesienia do określenia wysokości montażu powinna być dla nas twarz. To na wysokości twarzy skoncentrujmy strumień światła.

W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się natomiast regulowane listwy sufitowe z kilkoma reflektorami. Obszerne lustra w dużym sypialniach, garderobach lub łazienkach możemy oświetlić taśmami LED-owymi. LED-y okalające lustro wyglądają bardzo modnie. Wykorzystać tez można małe kinkiety czy świetlówki liniowe.

Pamiętajmy jednak, że montaż oświetlenia zależy od charakteru samej toaletki – czy jest ona jedną całością meblową bądź przylega ściśle do ściany jako stolik w połączeniu z samodzielnie stojącym mniejszym lub większym lustrem.

Gdy w porze letniej korzystamy ze światła dziennego przy malowaniu czy czesaniu, rozważmy z kolei lampę stojącą średniej wielkości, która zastąpi nam promienie słoneczne po zmroku. Przed montażem toaletki trzeba także przemyśleć liczbę gniazdek elektrycznych i dobrze rozplanować instalację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom