Tego nie można robić, gdy pada śnieg. Zobacz, jak dbać o podjazd i ścieżki zimą. Sprawdź, jak konserwować kostkę brukową

OPRAC.:
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Jak odśnieżać podjazd i ścieżki? Sprawdź, jak prawidłowo konserwować nawierzchnię betonową.
Jak odśnieżać podjazd i ścieżki? Sprawdź, jak prawidłowo konserwować nawierzchnię betonową. usa1017/123RF.com
Zima wróciła i temperatura znowu spada poniżej zera. Śnieg sypie bardzo mocno i zalega na chodnikach i podjazdach. Przy klatkach wejściowych i podjazdach pojawi się też lód. Zobacz, jak prawidłowo konserwować nawierzchnię betonową i jak ją bezpiecznie odśnieżać. Sprawdź, jak zadbać o podjazdy i ogrodowe ścieżki.

Spis treści

Kostki i płyty betonowe: co warto wiedzieć o tych nawierzchniach?

Kostki i płyty wykonane z betonu to bardzo wytrzymałe materiały. Często wykorzystujemy takie betonowe posadzki zarówno do budowy podjazdów, jak i ścieżek w ogrodzie i przy domu. Tego typu nawierzchnie nie wymagają szczególnie troskliwej pielęgnacji. Jednak, żeby zachowały swój nienaganny wygląd, warto wiedzieć, co może im zaszkodzić.

Nawierzchnia betonowa jest narażona na uszkodzenia zwłaszcza zimą, gdy za oknem panują zmienne warunki atmosferyczne (m.in. śnieg, deszcz, mróz i duże wahania temperatury). Woda na zewnątrz często zamarza i potem ponownie rozmarza. Niestety często też sami nieświadomie niszczymy nawierzchnię betonową, stosując do jej odśnieżania oraz pielęgnacji niewłaściwe narzędzia i nieodpowiednie preparaty.

Jak prawidłowo odśnieżyć podjazd. Tak najlepiej pozbędziesz się śniegu z nawierzchni betonowej

Najważniejsze, żeby odśnieżanie robić regularnie, bo na powierzchni nawierzchni betonowej nie powinna zalegać zbyt duża ilość białego puchu. Gruba warstwa śniegu na betonowych płytach czy kostce sprawia, że na styku dolnej warstwy pokrywy śnieżnej i wierzchniej nawierzchni może pojawić się lód. Częste wahania temperatury powodują zamarzanie i rozmarzanie wody, co sprawia, że struktury kostki czy płyty betonowej się uszkadza.

Śnieg możemy usunąć z nawierzchni za pomocą odpowiednich narzędzi. Trzeba je dobrać tak, żeby nie uszkadzały mechanicznie warstwy wierzchniej nawierzchni. Unikajmy narzędzi metalowych z ostrymi końcówkami, gdyż mogą one powodować powstawanie rys, czyli uszkodzeń warstwy wierzchniej. Z czasem mogą się one pogłębiać i doprowadzić nawet do pękania kostek czy płyt. Do odśnieżania podjazdu zimą najlepiej się sprawdzi specjalna łopata z tworzywa sztucznego, która jest nie tylko skuteczne, lecz także nie uszkodzi powierzchni kostki czy betonowych płyt.

Jak zadbać o kostkę i płyty betonowe przed pierwszym śniegiem?

Zanim pojawi się znowu śnieg, warto zadbać jeszcze o:

  • oczyszczenie przydomowej nawierzchni z liści i zabrudzeń,
  • umycie i zabezpieczeniu kostki i płyt betonowych za pomocą specjalnego impregnatu. Odpowiedni preparat nie tylko zmniejszy nasiąkliwość nawierzchni, ale też ograniczy jej podatność na zabrudzenia spowodowane solą drogową, którą wnosimy na butach z ulicy.

Impregnacja kostki brukowej to prosty zabieg, który można wykonywać ok. 1-2 latach od jej ułożenia (pod warunkiem że na nawierzchni nie ma już wykwitu). Impregnacja nawierzchni betonowej zapewnia ochronę przez 3-4 lata. Warto więc o tym pamiętać.

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom