Spis treści
Kostki i płyty betonowe: co warto wiedzieć o tych nawierzchniach?
Kostki i płyty wykonane z betonu to bardzo wytrzymałe materiały. Często wykorzystujemy takie betonowe posadzki zarówno do budowy podjazdów, jak i ścieżek w ogrodzie i przy domu. Tego typu nawierzchnie nie wymagają szczególnie troskliwej pielęgnacji. Jednak, żeby zachowały swój nienaganny wygląd, warto wiedzieć, co może im zaszkodzić.
Nawierzchnia betonowa jest narażona na uszkodzenia zwłaszcza zimą, gdy za oknem panują zmienne warunki atmosferyczne (m.in. śnieg, deszcz, mróz i duże wahania temperatury). Woda na zewnątrz często zamarza i potem ponownie rozmarza. Niestety często też sami nieświadomie niszczymy nawierzchnię betonową, stosując do jej odśnieżania oraz pielęgnacji niewłaściwe narzędzia i nieodpowiednie preparaty.
Jak prawidłowo odśnieżyć podjazd. Tak najlepiej pozbędziesz się śniegu z nawierzchni betonowej
Najważniejsze, żeby odśnieżanie robić regularnie, bo na powierzchni nawierzchni betonowej nie powinna zalegać zbyt duża ilość białego puchu. Gruba warstwa śniegu na betonowych płytach czy kostce sprawia, że na styku dolnej warstwy pokrywy śnieżnej i wierzchniej nawierzchni może pojawić się lód. Częste wahania temperatury powodują zamarzanie i rozmarzanie wody, co sprawia, że struktury kostki czy płyty betonowej się uszkadza.
Śnieg możemy usunąć z nawierzchni za pomocą odpowiednich narzędzi. Trzeba je dobrać tak, żeby nie uszkadzały mechanicznie warstwy wierzchniej nawierzchni. Unikajmy narzędzi metalowych z ostrymi końcówkami, gdyż mogą one powodować powstawanie rys, czyli uszkodzeń warstwy wierzchniej. Z czasem mogą się one pogłębiać i doprowadzić nawet do pękania kostek czy płyt. Do odśnieżania podjazdu zimą najlepiej się sprawdzi specjalna łopata z tworzywa sztucznego, która jest nie tylko skuteczne, lecz także nie uszkodzi powierzchni kostki czy betonowych płyt.
Jak zadbać o kostkę i płyty betonowe przed pierwszym śniegiem?
Zanim pojawi się znowu śnieg, warto zadbać jeszcze o:
- oczyszczenie przydomowej nawierzchni z liści i zabrudzeń,
- umycie i zabezpieczeniu kostki i płyt betonowych za pomocą specjalnego impregnatu. Odpowiedni preparat nie tylko zmniejszy nasiąkliwość nawierzchni, ale też ograniczy jej podatność na zabrudzenia spowodowane solą drogową, którą wnosimy na butach z ulicy.
Impregnacja kostki brukowej to prosty zabieg, który można wykonywać ok. 1-2 latach od jej ułożenia (pod warunkiem że na nawierzchni nie ma już wykwitu). Impregnacja nawierzchni betonowej zapewnia ochronę przez 3-4 lata. Warto więc o tym pamiętać.
Kupuj artykuły do sprzątania taniej
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?