Tapety natryskowe. Nowości na rynku tapet natryskowych

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Tapeta natryskowaW przypadku tapet natryskowych sypki materiał jest nanoszony na powierzchnię ściany.
Tapeta natryskowaW przypadku tapet natryskowych sypki materiał jest nanoszony na powierzchnię ściany. Castorama
Tapety natryskowe sprawdzą się w przypadku nierównych ścian, ubytków, spękań lub innych ich wad. Zamaskują bowiem defekty. Przedstawiamy jeszcze inne nowe, dotąd niezbyt znane zalety tapet natryskowych.

Tapeta natryskowa to alternatywa dla tradycyjnego malowania i tapetowania. Stanowi ona niejako połączenie farby, tapety oraz struktury.

Ceny tapet natryskowych

Stawki za położenie tapety natryskowej, już łącznie z kosztem materiału, wynoszą przeważnie od 12 do 25 złotych za metr kwadratowy. Cena zależy nie tylko od kosztu zakupu tapety, ale również od liczby warstw i rodzaju tzw. powłoki zamykającej. Bywa, że nałożenie tapety natryskowej przez firmę w pokoju o wymiarach 4 x 4 mkw. kosztuje prawie 600 złotych. Dla porównania: kto zdecydował, że sam wytapetuje mieszkanie, za 20-kilogramowe wiaderko tapety natryskowej zapłaci około 48 złotych (wydajność z 1 kilograma wynosi średnio 2-3 mkw.)

Warto przeczytać: Jak uzyskać efekt betonowej ściany

Niektóre inne wykończenia ścian są o wiele tańsze. Kto ma jednak taką tapetę na ścianie, mówi, że jest ona warta swojej ceny. Taniej wyjdzie, jeśli ktoś położy sobie sam tapetę, ale trzeba mieć doświadczenie, ponieważ nakłada się ją dwuetapowo. Najpierw należy pomalować podłoże, którego kolor będzie stanowił bazę, a następnie na tej bazie nakłada się (natryskuje) strukturę zasadniczą.

Maskowanie nierówności

Główny atut tapet natryskowych to bardzo dobre pokrycie ścian. Sprawdzą się one więc w przypadku nierównych ścian, ubytków, spękań. Tapetę nakłada się specjalnym pistoletem pneumatycznym, potrzebna też jest sprężarka. Tapetowanie nie trwa z reguły długo (np. wspomniany 16-metrowy pokój można w ten sposób wytapetować już w niecały dzień, co w przypadku zwykłego tapetowania może się przedłużyć). Trzeba mieć jednak wprawę, żeby uzyskać efekt. Wcześniej nie trzeba przygotowywać podłoża pod nałożenie, nie trzeba zatem np. gipsować ścian. Niektórzy opisują efekt takiej ściany jako delikatny baranek wykończony brokatem. I coś w tym stwierdzeniu jest.

W przypadku tapety natryskowej powierzchnia jest grubsza niż standardowa, nie widać połączeń, co trudno wyeliminować mając tradycyjną tapetę. Tapeta natryskowa posiada właściwości antystatyczne, dzięki którym nie przyciąga kurzu. Tym samym brudzi się mniej niż tapety innego rodzaju.

Trwałość tapet natryskowych

Trwałość tapety natryskowej wynosi przeważnie 8-10 lat. Zdarza się, że nawet po kilkunastu latach wystarczy taką tapetę przemalować farbą np. w innym kolorze. Struktura pozostanie niezmieniona, ale za sprawą nowego koloru będzie można odświeżyć i odmienić wygląd pomieszczenia.

Polecamy poradnik: Tapeta natryskowa, czyli malowanie ścian pistoletem 

Ulepszone tapety natryskowe

Producenci tapet natryskowych wciąż je udoskonalają. Minus taki, że przed laty ten rodzaj tapet nie był wodoodporny. Znalazło się i na to rozwiązanie: trzeba te tapety pokryć bezbarwnym lakierem wodnym albo lateksem.

Niektórzy oferują tak wysoce trwałe i odporne tapety natryskowe, że – jak zapewniają producenci - wytrzymają one szorowanie na mokro ponad 8 tysięcy cykli. „Natryskiem" można obecnie pokrywać nie tylko standardowe tynki gipsowe czy cementowo-wapienne, ale również powierzchnie metalowe, szklane lub drewniane i z tworzyw sztucznych. Nawet grzejniki, rury i meble można wytapetować w ten sposób.

Ekotapeta dla alergika

Mówiło się, że tapeta natryskowa nie sprawdzi się w domu alergika, ponieważ uczula i to już przy jej nakładaniu. To błędne myślenie, ponieważ tapeta nakładana jest na mokro, nie ma więc mowy o kurzu i pyle. Niektórzy producenci podkreślają również, że ich tapety natryskowe to ekotapety, bo są one wykonane wyłącznie z naturalnych składników, m.in. z połączenia bawełny, jedwabiu, włókien mineralnych oraz celulozy (tapety natryskowe standardowe produkuje się z żywic syntetycznych). Co więcej, nawet podczas nanoszenia tych tapet nie ma żadnego zapachu. Tapeta natryskowa pozwala też ścianie „oddychać".

Dowiedz się: Jak stosować farby strukturalne i jakie efekty można uzyskać 

Nie tylko efekt lustra

W sprzedaży pojawiły się tapety natryskowe, które gwarantują różnorodne efekty, choćby efekt rosy, mgły, lustra, skóry, relief (płaskorzeźba), światłocienie, efekt rustykalny czy metalowy blask. Z reguły czas schnięcia takiej tapety wynosi od 5 do 10 godzin. Istnieją jednak takie, które posiadają nawet o połowę krótszy czas schnięcia. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom