Tapety. Królowe domowych wnętrz. Jak je dobierać? (zdjęcia)

Edyta Hanszke
tapetyKwiecista fototapeta w jadalni znakomicie wygląda w zestawieniu z białymi meblami.
tapetyKwiecista fototapeta w jadalni znakomicie wygląda w zestawieniu z białymi meblami. Edyta Hanszke/kopia z katalogów Kurzawski Dariusz. Concept Decoration.
Według najnowszych trendów wśród tapet powoli do lamusa odchodzą odcienie szarości, a wchodzą ciepłe odcienie. Wybór materiału zależy od miejsca, gdzie je naklejamy.

W ostatnim czasie wzornictwo i wybór materiałów, z których produkowane są tapety ogromnie się rozwinęły. Tapety zaczęły też być traktowane nie tylko jako sposób na zasłonięcie krzywych ścian, czy tło do mebli, ale spełniają dziś wiele funkcji.

- Zdobią wnętrze, wyciszają je i ocieplają, zabezpieczają ściany - wylicza Marta Starzyńska, kierownik salonu Kurzawski Dariusz. Concept Decoration.

Zobacz: Trendy w tapetowaniu ścian

Możemy dziś kłaść je w każdym pomieszczeniu, nie tylko pokojach czy holach, ale także w kuchniach i łazienkach, gdzie stosowane są tapety zmywalne, a nawet takie, które można szorować.

We współcześnie zaaranżowanych wnętrzach tapetami może być wyłożone całe pomieszczenie łącznie z sufitem, albo mogą być one zastosowane w wybranych miejscach na ścianach jako elementy dekoracyjne.

Tapety wykonuje się z:

  • winylu
  • bambusa
  • sizalu
  • papirusu
  • akrylu
  • tkaniny
  • korka
  • papieru czerpanego
  • papieru

Zobacz: Korkowa okładzina zamiast tapety

Klasyczne tapety ścienne w znanym nam współcześnie rozumieniu, pojawiły się już w XVI wieku, jednak prawdziwą rewolucję przeżyły w XIX wieku wraz wynalezieniem i upowszechnieniem druku i tkactwa. Ogólnie tapety dzielimy się na dwie grupy: gładkie i fakturalne (tłoczone).

Rodzaje tapet:

  1. Papierowe (jedno-, dwu-, trójwarstwowe) - mogą być płaskie, drukowane, wytłaczane. Są mało odporne na zabrudzenia i delikatne, dlatego powinny być stosowane w mało uczęszczanych pomieszczeniach.
  2. Winylowe - pokryte winylem, który zabezpiecza je przed uszkodzeniami mechanicznymi, dlatego są trwałe, zmywalne, odporne na odbarwienia i wilgoć.
  3. Flizelinowe - trwałe, elastyczne, odporne na zmywanie i wybarwianie pod wpływem światła.
  4. Flokowane (niezmywalne) - mogą być papierowe lub winylowe, na błyszczącej lub matowej powierzchni z wyraźnie wypukłymi zamszowymi wzorami (wykonanymi z wełny, jedwabiu lub włókien sztucznych.
  5. Tekstylne - wykonane z wełny, jedwabiu i innych mieszanek włóknistych, mają najczęściej flizelinowe podłoże, a ich powierzchnia zabezpieczona jest przed roztoczami, grzybami i wilgocią.
  6. Tapety naturalne w stylu "eko" - wykonane z naturalnych produktów np. włókien trawy, sizalu, juty, bambusa, korka itp na papierowym podłożu.
  7. Akustyczne - do wyciszania pomieszczeń.
  8. Tapety do malowania - tzw. raufazy - które po naklejeniu można malować farbą akrylową bądź emulsyjną.
  9. Fototapety - zdjęcia pejzaży, zwierząt, roślin, grafiki komputerowe - na papierze lub pokryte winylem.

Jak dobierać tapety? 

Tapety do malowania - są trwałe trwałe i łatwe w układaniu. To propozycja dla osób, które na własny sposób chcą ozdobić mieszkanie i nie znalazły odpowiadającego im koloru gotowych tapet. Odpowiednie dobranie faktury tapety do malowania sprawi natomiast, że uzyskamy niepowtarzalny efekt. Zaletą tapet do malowania jest ich odporność na działanie mokrej farby i maskowanie niedoskonałości ścian.

Użycie tapet winylowych pozwala nam na łatwe usuwanie zabrudzeń z powierzchni ścian. Do tego tapety winylowe są niepalne, dość odporne na promieniowanie słoneczne i bakteriostatyczne, do tego wytrzymałe mechanicznie. Ich właściwości doceniają alergicy. Często wykorzystywane są w pomieszczeniach kuchenny i łazienkowych ze względu na możliwość zmywania.

Wyboru rodzaju zależy przede wszystkim od pomieszczenia, w którym chcemy umieścić daną tapetę. Na przykład te z tkanin są bardzo efektowne, ale też delikatne, więc nie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których często przechodzimy i opieramy lub ocieramy się o ściany oraz w których jest wilgotno, czyli korytarzach, kuchniach i łazienkach. Natomiast w sypialniach czy dużych salonach tapety z tkanin znajdą się na właściwym miejscu.  

- Sprawiają, że pomieszczenie wydaje się przytulniejsze, cieplejsze, a producenci wychodząc na przeciw klientom do katalogów tapet tkaninowych dołączają próbki tkanin skomponowanych kolorystycznie z tapetami, z których można uszyć zasłony czy pokrowce na poduszki - wyjaśnia Marta Starzyńska. 

Przy nierównych ścianach najlepiej sprawdzą się tapety z najgrubszą warstwą powłoki piankowej, najlepiej na bazie filzeliny. W przypadku gładzi możemy wybierać dowolny rodzaj okładziny tapetowej. Do holu czy przedpokoju należy wybierać tapety odporne na ścieranie, ale o dowolnej strukturze.

Jakie wzory na tapetach? 

Choć zdaniem dekoratorów w tapetowaniu przestały obowiązywać sztywne zasady, to jednak możemy mówić o pewnych trendach.

- Wzornictwo w przypadku tapet zmienia się co kilka lat i tak na przykład jeszcze niedawno królowały na ścianach wszelkie odcienie szarości zarówno w postaci gładkich powierzchni, z delikatną fakturą czy też w formie wyrazistych wzorów geometrycznych czy kwiatowych, także w 3D. I nadal wielu klientów  i projektantów decyduje się na tę gamę kolorystyczną - mówi Marta Starzyńska, kierownik salonu Kurzawski Dariusz. Concept Decoration. - Tymczasem w nowych katalogach pojawiają się już kolory cieplejsze, barwy ziemi: beże, brązy, fiolety, pomarańcze, czerwienie. 

Ciekawym pomysłem jest wprowadzanie do spokojnych, stonowanych wnętrz tapet wywołujących złudzenia optyczne - pomieszczenia ożywają. Dozwolone jest łączenie kilku wzorów tapety w jednym lub dwóch sąsiadujących obok siebie pomieszczeniach (np. tapet w kwiatki i pasy). Jeśli są utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej, to mimo wielości deseni, pomieszczenie nie jest krzykliwe. 

W nowoczesnych wnętrzach dobrze wyglądają tapety czarne połączone ze srebrem np. dużymi ornamentami, graficznymi wzorami, także w technologii 3D.Dzięki tapetom możemy uzyskać zaplanowany przez nas charakter otoczenia, np. zestawienie czarnej ciężkiej tapety z dodatkami w pasy zebry czy cętki ocelota tworzy egzotyczny klimat, który może pasować do salonu czy sypialni. 

Jeden z najnowszych trendów to tapety tekstowe, czyli w napisy. To idealne rozwiązanie dla miłośników nowoczesnej stylistyki, do których nie przemawiają ciężkie geometryczne motywy, blade desenie czy całkiem gładkie powierzchnie.

Zobacz: Tapety dla alergika

Tapety bambusowe dają efekt mat, jakie przed laty królowały w polskich domach. Ciekawie wyglądają np. ze wezgłowiem łóżka w sypialni. 

Nadal modne są też fototapety. W salonach królują biało-czarne zdjęcia znanych miast, w jadalniach - kwiaty i łąki, w sypialniach - motywy z wodą, przyrodnicze.

Do kuchni bardzo często wybierane są tapety zmywalne imitujące płytki albo z nadrukowanymi owocami, filiżankami, czy ziarnami kawy. Jeśli do kuchni zdecydujemy się wybrać tapetę nieodporną na zmywanie, należy pokryć ją lakierem bezbarwnym, żeby dłużej spełniała swoją rolę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom