Tapetujemy mieszkanie – na co zwrócić uwagę planując tapetowanie i jak je wykonać

Katarzyna Piojda
Tapetujemy mieszkanie – na co zwrócić uwagę planując tapetowanie i jak je wykonaćOdnowienie ścian z użyciem tapet jest o wiele prostsze i tańsze niż ich malowanie. Nie potrzeba specjalnych umiejętności.
Tapetujemy mieszkanie – na co zwrócić uwagę planując tapetowanie i jak je wykonaćOdnowienie ścian z użyciem tapet jest o wiele prostsze i tańsze niż ich malowanie. Nie potrzeba specjalnych umiejętności. 123RF
Tapetowanie znowu jest w modzie – warto to sobie uświadomić, zanim z góry wykluczy się możliwość położenia tapet na ścianach mieszkania.

Obecne wzornictwo i materiały, z jakich wykonane są tapety, nie przypominają w niczym tapet z lat 70-tych, które były właściwie – obok białej farby i boazerii – jedynym materiałem wykończeniowym do zastosowania w domu.

Zobacz: Malowanie ścian farbą, czy tapetowanie 

Istotne jest również to, że odnowienie ścian z użyciem tapet jest o wiele prostsze i tańsze niż ich malowanie. Nie potrzeba specjalnych umiejętności. Tego typu remont można przy odrobinie zaangażowania wykonać samemu. Oszczędności pozostaną w kieszeni, a w głowie satysfakcja, że zrobiło się coś samemu.

Na rynku jest wiele rodzajów tapet

To znaczy: od najpopularniejszych papierowych (które jednak przy nakładaniu sprawiają najwięcej problemów), poprzez winylowe i flizelinowe, po tapety z włókna szklanego. Te pierwsze nie nadają się do kuchni czy łazienki, w których doskonale sprawdzą się z kolei tapety winylowe. Tych natomiast, ze względu na to, że nie przepuszczają powietrza, nie powinno się kłaść w innych pomieszczeniach.

Jaki klej do tapet

Nie wszystkie tapety mogą być klejone uniwersalnym klejem. O ile położenie tapet samemu nie powinno być wielkim problemem, to na etapie wyboru tapety i kleju do niej warto o radę popytać fachowca w sklepie, by już na starcie nie mieć problemów wynikających ze złego wyboru.

Kluczowe będzie przygotowanie ścian

Jeśli zalega na nich stara tapeta, nie kładziemy na niej nowej, tylko ją zdzieramy. Prawdopodobnie będzie ciężko odchodzić, więc wcześniej trzeba ją starannie namoczyć i użyć szpachelki do jej zdarcia, pozbycia się resztek kleju i nierówności. To samo robimy, gdy na ścianie zalega stara farba olejna, choć tu czeka nas cięższa praca.

Warto wiedzieć: Jak przygotować się do tapetowania 

Gdy ściana obeschnie, warto ją jeszcze umyć, a nierówności potraktować papierem ściernym. Opcją jest też użycie płynu gruntującego dla lepszej przyczepności kleju, choć nie jest to koniecznością. Jeśli na ścianie są wyraźne pęknięcia czy szpary, trzeba je wypełnić masą szpachlową. Uwaga: przed rozpoczęciem tapetowania ściana musi być całkowicie sucha i pozbawiona kontaktów, włączników i wszystkich rzeczy, które z niej wystają.

Tak się tapetuje

Po odmierzeniu odpowiedniej długości tapety z rolki, smarujemy ją klejem, zaczynając zawsze od środka i kierując się ku brzegom, szczególnie zwracając uwagę, aby odpowiednia ilość kleju (nie za mało – bo rogi będą odchodzić – i nie za dużo – bo klej będzie wychodził z miejsc, w których tapeta zetknie się z "sąsiadką") trafiła na obrzeża tapety. Producenci poszczególnych klejów podają na ulotce, ile trzeba poczekać, żeby klej odpowiednio wsiąkł w tapetę. Po tym czasie nakładamy ją na ścianę.

Tapetowanie zaczyna się zawsze od okien i drzwi

Teraz następuje krytyczny moment, czyli nałożenie na ścianę tapety. Od staranności wykonania tego elementu zależy sukces całej operacji. Tapetę przyklejamy od góry do dołu, starając się położyć ją tak, aby nie zbierały się pod nią pęcherzyki powietrza. Dobrze przy tym skorzystać z pomocy jednej lub dwóch osób, które będą przyklejać tapetę i kontrolować, czy zachowuje pion.

Do położonego pasa tapety trzeba przyłożyć kolejny i sprawdzić, czy wzory pasują do siebie, po czym można go nakładać. Niewielkimi pęcherzykami powietrza nie trzeba się przejmować, klej wciągnie je do ściany. Większe, jeśli nie udało się ich pozbyć przy kładzeniu tapety na przykład przy wykorzystaniu specjalnych gumowych wałków, można lekko przekłuć szpilką, by powietrze znalazło ujście.

Inaczej klei się tapety fizelinowe i fototapety

W tym wypadku sprawa jest prostsza. Klej najpierw nakłada się na ścianę, a dopiero później układa się tapetę. Gdy coś nie wyjdzie, nie ma problemu, fototapetę można bowiem odkleić bez szkody dla jej faktury i przylepić ją ponownie.

O tym też pamiętaj podczas tapetowania

Czasem, mimo stosowania się do sztuki kładzenia tapet, te za nic nie chcą się trzymać ściany i płatami odchodzą od powierzchni. Stara szkoła tapetowania mówi, że można wtedy wykorzystać czarno-białe gazety jako podkład i dopiero na nie kłaść tapety – powinny trzymać się znacznie lepiej.

Co Ty na to?: Innowacyjne trendy w tapetowaniu ścian 

Na tapetach nie warto oszczędzać i kupować ich "na styk". Kilka rolek zapasu to minimum, gdyby jej pocięcie albo ułożenie nie udało się, pozostanie bezpieczny zapas. Nie ma nic gorszego, jak przerwanie prac i konieczność dokupowania jednej rolki tapety. Zwłaszcza, gdy okaże się, że przez nas wybranego modelu właśnie w sklepie zabrakło. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom