Sztućce srebrne, platerowane i oksydowane. Jak ich używać i dbać o nie

Katarzyna Piojda, Hefra
SztućceAby sztućce służyły nam dłużej, musimy je odpowiednio... konserwować
SztućceAby sztućce służyły nam dłużej, musimy je odpowiednio... konserwować Hefra
Jak usunąć rdzę z łyżki lub widelca? Czy sztućce można myć w zmywarce? Podpowiadamy, w jaki sposób korzystać z zastawy, aby wyglądała ładnie i służyła latami.

Od tego czy sztućce są platerowane, wykonane ze stali nierdzewnej czy ze srebra, zależy ich trwałość i użytkowanie. 

Srebrne sztućce

Srebra stołowe od wieków cieszą się uznaniem. To z uwagi na walory użytkowe i estetyczne, dlatego, że nie wpływają na zmianę smaku potraw. Są bardziej higieniczne i "zdrowe" niż np. sztućce cynowe. Będą nam służyły przez lata, jeśli o nie zadbamy.

– Na srebrne sztućce niekorzystnie wpływa wilgoć, światło, dym tytoniowy, a nawet powietrze. W wyniku kontaktu z siarką i jej związkami, zawartymi w niektórych potrawach i gotowych produktach, np. rybach morskich, jajkach czy majonezie, sztućce pokrywają się siarczkiem, który jest przyczyną śniedzenia srebrzystej powierzchni. Nie jest to szkodliwe dla zdrowia, ale może wyglądać mało estetycznie – mówi Małgorzata Otte z Fabryki Platerów Hefra. – Zabrudzenia usuniemy używając miękkich szmatek impregnowanych środkami czyszczącymi i past oraz płynów do czyszczenia sreber.

Dobrze wiedzieć: Obiadowy savoir-vivre, czyli co i gdzie na stole 

Srebrne sztućce powinny być przechowywane w zamkniętych pojemnikach wyściełanych np. suknem. Powinniśmy je myć ręcznie, pojedynczo zaraz po skończeniu jedzenia, potem wytrzeć je do sucha i wypolerować.

Sztućce platerowane

Platerowane oznacza pokryte warstwą szlachetnego metalu, m.in. srebrem i złotem. Są równie trwałe. Wynalezienie techniki platerowania było rewolucyjnym wydarzeniem w historii złotnictwa. Skutkiem tego była produkcja sztućców imitujących srebrne. Celem platerowania jest zwiększenie wartości przedmiotu i jego jakości. Wówczas sztućce są odporne na korodowanie. Podobnie jak przedmioty ze srebra, wyroby platerowane też ozdabia się grawerunkami i herbami. Istotne jest, że trzeba je pielęgnować i konserwować, jak wyroby ze srebra. Podczas mycia należy uważać, żeby ich nie porysować. Odradzamy mycie ich w zmywarce.

Oksydowanie znaczy ozdabianie

Oksydowanie, czyli czernienie stali, zabezpiecza przed korozją i stanowi ozdobę samo w sobie. W niektórych fabrykach oksydowane są jedynie sztućce i galanteria stołowa wykonana w całości ze srebra bądź posrebrzana. Tzw. postarzone produkty są specjalnie matowe i ciemniejsze w zagłębieniach. Do usuwania plam z wyrobów oksydowanych nie używajmy wody z solą kuchenną lub solą. To dlatego, że po zanurzeniu w takim roztworze warstwa oksydowana częściowo zanika.

Stal szlachetna najpopularniejsza

Sztućce ze stali szlachetnej, czyli nierdzewnej, to najpopularniejsze sztućce. Powstają z połączenia stopu żelaza, węgla i chromu, z dodatkiem niklu. Są mniej odporne i wytrzymałe od srebrnych czy posrebrzanych, więc służą nam krócej. Do codziennego użytku są wystarczające, ale nie przystoi podawać ich podczas wykwintnych spotkań i przyjęć. Sztućce ze stali szlachetnej można myć w zmywarce. Tyle, że używanie proszków i silnych detergentów może skutkować pojawieniem się zarysowań i utratą blasku. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie