Szałwia ogrodowa ożywi rabatę i balkon. Będzie kwitła przez całe lato, ale trzeba o nią zadbać. Sprawdź, jak uprawiać szałwię błyszczącą

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Szałwia błyszcząca jest znana i ceniona od lat jako roślina balkonowa i rabatowa.
Szałwia błyszcząca jest znana i ceniona od lat jako roślina balkonowa i rabatowa. Katarzyna Laszczak
Szałwia błyszcząca, zwana też szałwią ogrodową, należy do popularnych kwiatów ogrodowych i balkonowych. Często ma czerwone kwiaty, ale nie jest to jedyna barwa, którą przybierają. Można ją wyhodować samemu z nasion. Radzimy, jak uprawiać szałwię ogrodową i jak o nią zadbać, by pięknie i długo kwitła.

Spis treści

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens) to roślina znana chyba każdemu, przynajmniej z widzenia. Sadzi się ją w miastach, w parkach, na skwerach i klombach. Zdobi też balkony i ogrody. Tylko że często nie kojarzymy tych żywo czerwonych grubych kłosów z szałwią. A to właśnie jedna z przedstawicielek tego bardzo zróżnicowanego i licznego rodzaju (gatunków szałwii jest około 1000!).
W naturze szałwia błyszcząca rośnie w Ameryce Południowej, gdzie osiąga spore rozmiary (do 150 cm wys.) i jest wieloletnim krzewem. W Polsce uprawia się znacznie mniejsze odmiany ozdobne.

Jak wygląda szałwia ogrodowa?

Szałwia ogrodowa, jak często nazywa się szałwię błyszczącą, ma sporo odmian i kilka typów. Różnią się one m.in. wielkością, bo są i całkiem małe (karłowe), które dorastają do 15-20 cm, jak i średnie i wysokie (do 50 cm). Szałwia błyszcząca ma jajowate lub sercowate liście, który mają żywo zielony kolor, ale są też odmiany o liściach z jasnymi przebarwieniami lub ciemnych, niemal fioletowych.

Kwiaty szałwii często kojarzymy tylko z czerwienią, ale ma ona znacznie więcej barw.
Kwiaty szałwii często kojarzymy tylko z czerwienią, ale ma ona znacznie więcej barw. Katarzyna Laszczak

Jednak główną ozdobą szałwii błyszczącej są oczywiście kwiaty. Pojedyncze mają kształt wydłużonych, wąskich dzwonków, które gęsto wyrastają wokół łodygi i tworzą rodzaj grubego kłosa. Do niedawna najbardziej popularne były szałwie kwitnące na czerwono, ale warto poszukać też innych. Pięknie wyglądają fioletowe (np. odmiana Luna), ale są też różowe, łososiowe, białe, bordowe, a nawet o cieniowanych kwiatach (producenci nasion częściej podają nazwę koloru niż odmiany, więc łatwo wybrać kwiaty, które nam się podobają; podobnie w przypadku sadzonek).

Kwitnąca szałwia na balkonie i w ogrodzie

Szałwię błyszczącą można uprawiać zarówno w ogrodach, jak i na balkonach. Świetnie nadaje się na obwódki rabat oraz do tworzenia kwiatowych dywanów. Oczywiście można je posadzić jako element rabaty. Pamiętajmy jednak, żeby sadzić je w grupach po kilka egzemplarzy, bo wtedy prezentują się najlepiej. Szałwia błyszcząca doskonale nadaje się też do uprawy w doniczkach i skrzynkach na balkonach i tarasach. Warto do nich wybierać niższe odmiany. Zasady uprawy są takie same, jednak w uprawie pojemnikowej trzeba zwrócić szczególną uwagę na jedną rzecz.

Uprawa szałwii błyszczącej

Dla szałwii wybierzmy słoneczne miejsce. Zapewnijmy jej też żyzną, przepuszczalną i lekko kwaśną ziemię. Aby rośliny dobrze i długo kwitły, musimy je zasilać nawozami przeznaczonymi właśnie dla roślin kwitnących. Bardzo ważne jest podlewanie szałwii, szczególnie jeśli rośnie ona w donicy czy skrzynce. Musi być regularne, tak żeby ziemia była lekko wilgotna. Nie może być mokra, ani przesuszona (pamiętajmy, że w doniczce powinien był odpływ). Rośliny rosnące w gruncie nieco lepiej radzą sobie z gospodarowaniem wodą, ale także trzeba je regularnie nawadniać. Inaczej będą krótko i słabo kwitły.

Kiedy kwitnie szałwia ogrodowa?

Szałwie błyszczące należą do roślin długo kwitnących, bo od maja do jesieni (roślina wypuszcza nowe pędy kwiatowe).

Czy szałwia błyszcząca jest wieloletnia?

W Polsce szałwię błyszczącą uprawia się jako roślinę jednoroczną (nie jest odporna na mróz, a jej zimowanie jest kłopotliwe i zawodne).

Rozmnażanie szałwii błyszczącej z nasion. Kiedy ją siać i sadzić?

W kwietniu-maju można kupić już gotowe do kwitnienia sadzonki szałwii, ale tę roślinę można także wyhodować samodzielnie z nasion. Wysiewa się na rozsady w domu – można to zrobić już w styczniu, ale optymalny czas to luty (oraz marzec).

Dowiedz się więcej: Jak zrobić sadzonki szałwii. Poradnik krok po kroku

Nasiona sieje się płytko do pojemników, należy zapewnić im temperaturę 18-20 st. C. Kiedy siewki mają pierwsze liście właściwe, należy je przepikować, czyli przesadzić do pojedynczych doniczek. Sadzonkom trzeba zapewnić stałą temperaturę i wilgotne powietrze oraz regularne podlewanie. Trzeba też nieco cierpliwości, bo bywa, że szałwii kiełkuje dość długo. Na miejsce stałe sadzi się je po 15 maja.

Z czym sadzić szałwię ogrodową?

Szałwię błyszczącą można sadzić z innymi sezonowymi kwiatami, takimi jak aksamitki, heliotropy, wyżlin większy (lwie paszcze), smagliczki nadmorskie, celozje. Ładnie wyglądają też z roślinami o dekoracyjnych liściach, jak koleusy. Pięknie też wyglądają grupy samych szałwii – w tym samym kolorze lub różnych.

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom